ی. فروردین 22ام, 1400

نظریه مشورتی شماره 7/99/263 اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/263
شماره پرونده : 99-3/1-263ح
تاریخ نظریه : 1399/05/29

استعلام :
آیا ولی قهری پس از محکومیت مالی خود می‌تواند مالی را که به نام صغیر (فرزندش) می‌باشد برای وصول محکوم به به اجرای احکام مدنی معرفی کند؟ و تکلیف واحد اجرای احکام مدنی پس از وصول چنین درخواستی چیست؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
اولاً، معرفی مال صغیر از سوی ولی قهری در قبال محکومیت خود، معرفی مال از سوی شخص ثالث موضوع تبصره ماده 34 قانون اجرای احکام مدنی مصوب 1356، تلقی می‌شود. ثانیاً، با توجه به مواد 1180، 1183 و 1184 قانون مدنی، ولی قهری نماینده قانونی مولی‌علیه است و رعایت غبطه و مصلحت صغیر تکلیف ولی قهری است و این به معنی احراز آن (احراز غبطه و مصلحت صغیر) توسط مرجع قضایی نیست؛ مگر این‌که خلاف آن ثابت شود؛ لذا در فرض سؤال که ولی قهری غبطه و مصلحت صغیر را در معرفی مال وی به اجرای احکام تشخیص داده است، اقدام وی معتبر و نافذ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code