ی. تیر 12ام, 1401

رئیس کل دادگستری خوزستان:آرای محاکم تجدیدنظر باید الگویی برای اتقان آرا باشد/ قضات تجدیدنظر با آرای موثر خود رویه‌سازی کنند

 علی دهقانی در جمع رؤسا و مستشاران محاکم تجدیدنظر استان با تبریک فرا رسیدن روز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت دزفول و بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس، اظهار کرد: همان گونه که آرای دیوان عالی کشور به عنوان الگو میان قضات و وکلا مطرح می‌شود، انتظار ما و جامعه نیز این است که قضات تجدیدنظر استان، در کنار فصل خصومت و رسیدگی به اعتراضات اصحاب پرونده درخصوص آرای دادگاه‌های بدوی و کیفرخواست‌ها، در صدور آرای نهایی نیز چنان عمل کنند که رویه‌سازی شود و این امر نیاز به صدور آرای موثر، مستدل و محکم است.

وی تصریح کرد:نشست‌های قضایی با حضور قضات باتجربه استان بسیار اثرگذار و سودمند است و امیدواریم این نشست‌ها استمرار داشته باشد چراکه این امر به اتقان آرا کمک شایانی می‌کند.

دهقانی با تاکید بر اهمیت مسئله اخلاق‌مداری و حفظ معنویت در کار، گفت: نظام‌مند کردن نظام ارجاع، توزیع متناسب کار در دستگاه قضایی، تخصص‌گرایی در محاکم تجدیدنظر، شناسایی قضات توانمند محاکم بدوی جهت ارتقا به محاکم تجدیدنظر، استفاده از ظرفیت داوری‌های تخصصی جهت کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی و ارتقای آموزش‌های قضایی از برنامه‌هایی است که برای کاهش مشکلات محاکم قضایی به ویژه دادگاه‌های تجدیدنظر اندیشیده شده است.
وی ادامه داد: از معاونان قضایی می‌خواهیم که با جمع‌آوری پیشنهادات و راهکارهای قضات دانشمند و باتجربه استان، به تدوین بخشنامه‌ و برنامه‌هایی در جهت ارتقای دستگاه قضایی استان برسند.

وی ادامه داد: ضرورت دارد تا ضمن پرهیز از آمارگرایی، به کاهش آمار پرونده‌ها در راستای تسریع در حل و فصل دعاوی و افزایش کیفیت رسیدگی‌ها نیز توجه شود و برای این موضوع باید کارگروه‌هایی با رویکردهای متنوع علمی تشکیل تا همفکری لازم در این خصوص انجام شود.

گفتنی است در ادامه این نشست که با حضور معاونان رئیس کل دادگستری استان برگزار شد، برخی مشکلات موجود در دادگستری استان و محاکم تجدینظر استان بررسی شد و از زحمات قضات بازنشسته محاکم تجدید نظر استان خوزستان طی سه سال اخیر با اهدای لوح سپاس، قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها