ی. فروردین 22ام, 1400

نظریه مشورتی شماره 7/99/539 اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/539
شماره پرونده : 99-1/12-539 ع
تاریخ نظریه : 1399/06/02

استعلام :
نظر به این‌که حسب تبصره ماده 17 قانون نظارت بر رفتار قضات رفتار خلاف شأن قضایی عبارت است از انجام هر گونه عملی که در قانون جرم عمدی شناخته می‌شود و یا خلاف عرف مسلم قضات است به نحوی که قضات آن را مذموم بدانند آیا چاپ و انتشار کتاب با طی کلیه تشریفات قانونی و اخذ مجوز از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی می‌توانند مصادیقی از رفتار خلاف شأن محسوب شود؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
با عنایت به اصل بیست و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که متضمن حق آزادی بیان و قلم است و نیز اصل اباحه رفتار، اصولاً نگارش و انتشار کتاب که با مجوز قانونی از مراجع ذی‌صلاح صورت پذیرفته باشد، رفتار خلاف شأن قضایی محسوب نمی‌شود. بدیهی است چنانچه مندرجات کتاب به تشخیص دادگاه عالی انتظامی قضات از مصادیق ماده 12 آیین‌نامه اجرایی قانون نظارت بر رفتار قضات مصوب 1392 باشد، مطابق مقررات مربوط رفتار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code