س. بهمن 5ام, 1400

نظریه مشورتی شماره7/99/806 اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/806
شماره پرونده : 99-93-806 ح
تاریخ نظریه : 1399/06/11

استعلام :
تاجری بعد از چندین سال در خصوص محکومیت مالی خود دادخواست اعسار از پرداخت محکوم‌به مطرح می‌کند و مدعی می‌شود حدود 6 سال پیش ورشکسته شده و از آن تاریخ مشغول به تجارت نیست. دادگاه با اعسار وی موافقت می‌کند؛ آیا ادعای اعسار وی با توجه به احراز عدم اشتغال وی به تجارت به جهت ورشکستگی در حال حاضر پذیرفتنی است یا باید دادخواست ورشکستگی تقدیم کند؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
1- برابر ماده 15 قانون نحوه اجرای محکومیت¬های مالی مصوب 1394، دادخواست اعسار از تاجر پذیرفته نمی¬شود و تاجر مدعی اعسار باید رسیدگی به امر ورشکستگی خود را درخواست کند؛ صرف‌نظر از این‌که دین یا دیونی که متوقف از پرداخت آن‌ها شده است، منشأ تجاری یا غیر تجاری داشته باشد؛ زیرا مقررات و احکام ورشکستگی ناظر بر شخص تاجر است. 2- تشخیص زوال وصف تجاری از تاجر امری موضوعی بوده و تابع عرف و مستلزم رسیدگی قضایی است./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها