پ. تیر 9ام, 1401

نظریه مشورتی شماره 7/99/710اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/710
شماره پرونده : 99-66-710 ع
تاریخ نظریه : 1399/06/22

استعلام :
با توجه به نظریه شماره 7/99/433 مورخه 99/5/15 کمیسیون قوانین عمومی و بین الملل آن اداره کل که در مقام پاسخ به استعلام اینجانب صادر شده است ابهام و پرسش زیر مطرح است: 1- هر چند به نظر می‌رسد کلیت لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت مصوب 1358 شورای انقلاب مصوب 1358 با اصلاحات بعدی از جمله قوانین امری است؛ آیا ماده 6 این قانون نیز از قوانین آمره به شمار می‌رود و رضایت مالک به نحو مذکور در سؤال در مقابل قانون آمره است؟ چنانچه از قوانین آمره نباشد، جهت قانونی بی‌اعتباری توافق‌نامه مورد نظر چیست؟ 2- صرف نظر از مواد 1 و 5 قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب 1351 با توجه به فرض سؤال در رابطه بین مالک و شهرداری، آیا تعهدی که شهرداری بر عهده گرفته است و در هر صورت در نهایت محقق شده است، مالیت دارد؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
1- مطابق ماده 6 لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت مصوب 1358 شورای انقلاب با اصلاحات بعدی، واگذاری اراضی معوض با حفظ ضوابط مندرج در قوانین و مقررات تجویز شده است. به علاوه، تعیین بهای عوض و معوض نیز بر عهده هیأت کارشناسی است، نه صرفاً توافق مالک با دستگاه اجرایی. 2- برای تشخیص مالی یا غیرمالی بودن «تعهد» باید نتیجه آن را مورد توجه قرار داد که تشخیص آن بر عهده مرجع ذی‌ربط است؛ بنابراین در فرض استعلام تشخیص ماهیت مالی یا غیرمالی تعهدی که شهرداری بر عهده گرفته است، مستلزم ملاحظه و بررسی مستندات و ادله طرفین و رسیدگی قضایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها