پ. تیر 9ام, 1401

نظریه مشورتی شماره 7/99/921اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/921
شماره پرونده : 99-168-921 ک
تاریخ نظریه : 1399/07/05

استعلام :
در جرایم مربوط به قانون کار، آیا اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شاکی محسوب می‌شود؟ در فرضی که شاکی محسوب شوند آیا به گذشت بدون قید و شرط آنها اثر قانونی مترتب است؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
اولاً، در مواردی که واحدهای دولتی (ادارات و سازمان‌های دولتی و کارکنان آن‌ها) در اجرای وظایف نظارتی و قانونی خود مکلف به اعلام جرم به مراجع ذی‌ربط می‌باشند (نظیر اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی مذکور در فرض استعلام در خصوص جرایم موضوع فصل یازدهم قانون کار مصوب 1369) چون اعلام آن‌ها از باب انجام وظیفه قانونی است، اعلام کننده جرم به شمار می‌روند و نه شاکی، تبصره 2 ماده 96 و مواد 101 و 203 قانون مذکور مؤید این استنباط است ثانیاً، با عنایت به مراتب مذکور پاسخ به قسمت دوم سؤال اساساً سالبه به انتفاء موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها