س. بهمن 5ام, 1400

نظریه مشورتی شماره 7/99/951اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/951
شماره پرونده : 99-9/4-951 ح
تاریخ نظریه : 1399/07/08

استعلام :
با توجه به ماده 1206 قانون مدنی آیا زوجه حق مطالبه نفقه آینده را دارد؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
اولا، با توجه به صراحت ماده 1206 قانون مدنی، مبنی بر استحقاق زوجه برای اقامه دعوا بابت نفقه گذشته، صدور حکم به پرداخت نفقه آینده صحیح نیست. ثانیا، در خصوص حکم مقرر در ماده 47 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 دادگاه بدون صدور حکم به پرداخت نفقه، صرفاً میزان و ترتیب پرداخت را تعیین و اعلام می‌کند و صرف این امر به معنای صدور حکم به پرداخت نفقه نیست تا مستلزم احراز تمکین زوجه در آینده باشد و اصولاً احراز امری برای زمان آینده، در زمان صدور رأی امکان‌پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها