ی. تیر 5ام, 1401

نظریه مشورتی شماره 7/99/873اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/873
شماره پرونده : 99-127-873 ح
تاریخ نظریه : 1399/07/12

استعلام :
همان طوری که مستحضرید مطابق ماده 288 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی اتیان سوگند باید در جلسه دادگاه رسیدگی کننده به دعوی انجام شود و در صورت معذوریت اداء کننده سوگند از حضور دادرس دادگاه در نزد او حاضر شده یا به قاضی دیگر نیابت اعطاء تا او را سوگند دهد چنانچه فردی که باید اداء سوگند نماید در خارج از کشور باشد و حسب گواهی پزشکی قادر به مسافرت نبوده و امکان حضور او در ایران فراهم نباشد اظهارنظر بفرمایید با توجه به امکانات برقراری ارتباط تصویری از طریق ویدئو کنفرانس می‌توان با تشکیل جلسه دادگاه در ایران و حضور فرد در کنسولگری ایران در کشور خارجی وی را سوگند داد و این نوع سوگند عندالحاکم محسوب می‌گردد یا خیر؟ یا اینکه لازم است قاضی دادگاه وفق مقررات فوق در نزد وی حاضر شده و وی را سوگند دهد لازم به ذکر است دولت خارجی مورد نظر با دولت ایران موافقت‌نامه معاضدت قضایی نداشته و در اجرای قانون تعاون قضایی نیز امکان ارسال تقاضا برای اجرای مراسم اتیان سوگند توسط محاکم آن کشور وجود ندارد.
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
در فرض سوال با توجه به مفاد ماده 288 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 27/01 /1379، درصورت رعایت الزامات مقرر در ماده 659 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 و لحاظ تبصره یک ماده 655 قانون مذکور و نیز ماده 25 آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی مصوب 24/05/1395 ریاست محترم قوه قضاییه، اتیان سوگند از طریق ارتباط تصویری با دادگاه رسیدگی کننده به عنوان سوگند نزد قاضی محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها