س. بهمن 5ام, 1400

نظریه مشورتی شماره 7/99/900اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه
شماره نظریه : 7/99/900
شماره پرونده : 99-100-900 ع
تاریخ نظریه : 1399/07/22

استعلام :
نظر به این‌که حسب قسمت اخیر تبصره 3 ماده 26 قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1381 کارشناسان رسمی دادگستری که به علت سه بار محکومیت انتظامی ظرف سه سال پروانه آنان تمدید نشده است، می‌توانند پس از دو سال از تاریخ لغو پروانه مجدداً تقاضای تمدید پروانه کارشناسی رسمی نمایند؛ مگر این‌که به مجازات انتظامی محرومیت دائم یا موقت از اشتغال به امر کارشناسی محکوم شده باشند. خواهشمند است در پاسخ اعلام فرمایید آیا کارشناسان رسمی که به مجازات انتظامی محرومیت موقت از اشتغال به امر کارشناسی محکوم شده‌اند، صرفاً در مدت اجرای حکم محکومیت موقت نمی‌توانند تقاضای تمدید پروانه کارشناسی نمایند یا این‌که برای همیشه و به طور دائم نمی‌توانند تمدید پروانه را درخواست کنند؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه :
حکم مذکور در تبصره 3 ماده 26 قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1381 از نوع آثار تبعی است که نسبت به کارشناس رسمی که سه بار ظرف سه سال به مجازات‌های انتظامی محکوم می‌شود، در هر صورت قابل اعمال است؛ اما در خصوص کارشناس رسمی که دارای مجازات انتظامی محرومیت موقت از اشتغال به امر کارشناسی است، چنانچه مدت محرومیت وی بیش از دو سال باشد، اثر تبعی فوق‌الذکر تداوم می‌یابد و کارشناس مذکور پس از اتمام مدت محرومیت موقت می‌تواند تمدید پروانه را درخواست کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها