س. بهمن 5ام, 1400

نظریه مشورتی شماره7/99/847 اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه

شماره نظریه : 7/99/847 شماره پرونده : 99-100-847 ح تاریخ نظریه : 1399/07/22

استعلام : به استحضار عالی می‌رساند بنا به استنباط‌های مختلف نسبت به نحوه اعمال مزایای فوق‌العاده جذب کارشناسان حقوقی موضوع ماده 13 آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت و پرسنل نیروهای مسلح مصوب 1379 هیأت وزیران و رای شماره 450-449 هیات عمومی دیوان عدالت اداری، خواهشمند است نظریه مشورتی آن اداره کل را در خصوص پرسش‌های زیر جهت بهره‌برداری به این شهرداری اعلام فرمایید؛ 1- آیا شرط اعمال مزایای پیش‌بینی شده حداکثر 40% فوق‌العاده جذب برای کارشناسان حقوقی موضوع آیین‌نامه مستلزم انجام کلیه خدمات پنج‌گانه مذکور در ماده 8 این آیین‌نامه است یا صرف انجام یک مورد کفایت می‌کند؟ 2- در ماده 13 آیین‌نامه که مقرر می‌دارد: «… برای جبران زحمات آن دسته از کارشناسان حقوقی که در اجرای مقررات آیین‌نامه خدمات حقوقی ارائه می‌کنند حداکثر40% فوق‌العاده جذب بیشتر از فوق‌العاده جذب کارشناسان همان دستگاه پرداخت می‌شود …»، آیا مزایای مذکور در ردیف فوق‌العاده جذب اعمال می‌شود یا در ردیف جداگانه تحت عنوان فوق‌العاده کارشناسان حقوقی؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه : صرف‌نظر از مقررات مذکور در بند «خ» ماده 113 قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395 و دستورالعمل مربوطه: 1- با توجه به این‌که موارد پنج‌گانه مذکور در ماده 8 آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت و پرسنل نیروهای مسلح مصوب16/6/1379 هیأت وزیران، به عنوان خدمات حقوقی شناخته شده است، انجام هر یک از این خدمات از جانب کارشناسان مربوط، برای برخورداری آنان از فوق‌العاده جذب مذکور در ماده 13 این آیین‌نامه کفایت می‌کند. 2- با توجه به این‌که به تصریح ماده 13 آیین‌نامه اجرایی یاد شده، فوق‌العاده پرداختی به کارشناسان حقوقی ذی‌ربط «حداکثر چهل درصد فوق‌العاده جذب بیشتر از فوق‌العاده جذب کارشناسان همان دستگاه است»، بنابراین فوق‌العاده یاد شده تحت عنوان ردیف «فوق‌العاده جذب» قابل پرداخت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها