پ. تیر 9ام, 1401

نظریه مشورتی شماره 7/99/947اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه

شماره نظریه : 7/99/947 شماره پرونده : 99-168-947 ک تاریخ نظریه : 1399/07/22

استعلام : 1- با توجه به ماده 36 قانون آیین دادرسی کیفری، چنانچه در دادگاه بخش دو نفر قاضی یکی به عنوان رئیس شعبه اول و دیگری به عنوان رئیس شعبه دوم ( نه دادرس) مشغول به کار باشند، آیا آراء صادره از سوی رئیس دادگاه بخش از جهت تجدید نظرخواهی یا بایستی به رئیس شعبه دوم ابلاغ شود و از سوی این مقام قابل اعتراض است؟ 2-در پرونده‌هایی که به صورت مستقیم در دادگاه اعم از کیفری یک و دو مطرح می‌شود آیا آراء صادر شده از ناحیه دادستان قابل اعتراض است؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه : 1- با عنایت به هدف مقنن از حکم مذکور در ذیل ماده 336 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 مبنی بر نظارت دادستان بر اجرای صحیح قانون در محاکم است؛ ضمن الغاء خصوصیت از عبارت «دادرس علی‌البدل» مذکور در این ماده، در مواردی نظیر فرض سؤال که دادگاه بخش دارای دو رئیس شعبه و فاقد دادرس علی‌البدل است؛ تجدید نظرخواهی نسبت به آراء صادره از سوی رئیس حوزه قضایی بخش با رئیس شعبه دیگر است و آراء صادره باید به وی ابلاغ شود. 2- طرح مستقیم پرونده در دادگاه با توجه به اطلاق بند «پ» ماده 433 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392، منافی حق تجدید نظرخواهی دادستان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها