ش. مهر 3ام, 1400

نظریه مشورتی شماره 7/99/1114 اداره حقوقی قوه قضاییه

جزئیات نظریه

شماره نظریه : 7/99/1114 شماره پرونده : 99-122-1114 تاریخ نظریه : 1399/08/12
استعلام : 1- چنانچه در اساسنامه شرکت در خصوص انتقال دارایی و فروش اموال شرکت سهامی مطلبی بیان نشده باشد، آیا مدیران شرکت سهامی اجازه حق انتقال دارایی و فروش اموال شرکت سهامی را دارند؟ 2-آیا بطلان اقدامات مدیران شرکت در قبال اشخاص ثالث قابل استناد است یا موضوع مشمول قسمت اخیر ماده 118 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347 خواهد بود؟ 3- آیا اطلاع شخص ثالث نسبت به خارج از موضوع شرکت بودن اعمال مورد بحث، در استنادپذیری بطلان اقدامات و تصمیمات مزبور نسبت به وی مؤثر است؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه : حسب مواد 588 و 589 قانون تجارت و ماده 118 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، اشخاص حقوقی (شرکت‌های تجاری) دارای شخصیت حقوقی و اهلیت می‌باشند و اراده مدیران و ارکان شرکت به منزله اراده شرکت است؛ همچنین اهلیت شرکت، همان موضوع شرکت است و مدیران نمی‌توانند خارج از موضوع شرکت تصمیم‌گیری کنند بنابر ماده 118 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت معاملات و تعهدات مدیران که خارج از موضوع (اهلیت) شرکت است، در مورد شرکت نافد نیست. بنابراین انتقال و فروش دارایی شرکت که از حدود موضوع شرکت که خارج است، باطل بوده و با توجه به اطلاق ماده 118 لایحه قانونی یادشده، علم و جهل اشخاص ثالث نیز تأثیری در این امر ندارد. بدیهی است انتقال و فروش دارایی شرکت در حدود موضوع شرکت توسط مدیران و در حدود اختیارات آنان بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها