حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 17 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17823 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷
شناسه : 44735

عباس زریاب خویی، از خانواده‌ای بی‌سواد در شهر خوی متولد شد. پس از تحصیلات ابتدایی در همین شهر، دوره دبیرستان را در قم گذراند

پ
پ

تربیت بی‌سواد تا دکترای آلمانی: اعلام مسیر زندگی عباس زریاب خویی

به گزارش حقوق 24:عباس زریاب خویی، از خانواده‌ای بی‌سواد در شهر خوی متولد شد. پس از تحصیلات ابتدایی در همین شهر، دوره دبیرستان را در قم گذراند و سپس با تشویق شیخ عبدالحسین اعلمی به تحصیلات حوزوی در قم مشغول شد. با اتمام سه سال دوره دبیرستان در خوی، او به تبریز یا ارومیه ارسال نشد و به دعوت پروفسور هنینگ به دانشگاه برکلی کالیفرنیا فراخوانده شد.

زندگی پرآشوب و مرگ پدر: مرحله‌ای حیاتی در خوی

در دوران تدریس ادبیات در دبیرستان خوی، زریاب خویی با وقایع پرآشوب و مرگ پدرش مواجه شد. این دوره زمانی بود که وی به تکفل مادر و برادران و خواهران خود مشغول شد. پس از این دوره سخت، به معرفی مرحوم آقا محمد سنگلجی و توسط دکتر تقی تفضلی به کتابخانه مجلس شورای ملی راه یافت.

دوران تحصیل در آلمان و تحصیلات دکتری: طلوع علمی در ماینز

با معرفی مرحوم سیدحسن تقی‌زاده، زریاب خویی به بورس مطالعه و تحصیل بنیاد هومبولت در آلمان غربی دست یافت و در شهر ماینز تحصیلات دکتری خود را در زمینه تاریخ و فلسفه با موضوع “گزارش درباره جانشینان تیمور” انجام داد.

استادی در دانشگاه تهران و همکاری با دائرهالمعارف اسلامی: بازگشت به ایران

بعد از بازگشت به ایران، زریاب خویی به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت و به مرور به مدیریت گروه تاریخ دانشکده ادبیات انتخاب شد. در دوران پس از انقلاب، با تأسیس دائرهالمعارف اسلامی و مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی همکاری نمود و در مرکز دائرهالمعارف مشغول به کار شد.

تألیفات و ترجمه‌ها: ثمرات سال‌ها تلاش در عرصه علمی

زریاب خویی، علاقهٔ بسیاری به تألیف و ترجمه داشته است. آثاری چون “اطلس تاریخی ایران”، “تاریخ ساسانیان”، و “بزم‌آورد؛ شصت مقاله درباره تاریخ، فرهنگ و فلسفه” از جمله تألیفات او هستند. او همچنین به ترجمهٔ آثاری چون “تاریخ فلسفه” و “دریای جان” پرداخته و در دانشنامه‌ها مانند دائرهالمعارف فارسی و دائرهالمعارف بزرگ اسلامی مقالات متعددی را نوشته است.

اینگونه، عباس زریاب خویی با زندگی پراهمیت و زحمات علمی خود، جایگاه ممتازی در حوزهٔ فرهنگ و دانش ایران اسلامی برجسته کرده است.

منبع:ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.