حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 3 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17715 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
شناسه : 43100

ماده واحده اصلاح آئین ‌نامه کارآموزی قضائی مصوب 22/4/1382 در اجرای ماده 30 آئین ‌نامه کارآموزی قضائی مصوب 22/4/1382 رئیس قوه قضائیه درخصوص تغییر در نظام و مدت کارآموزی و با توجه به ضرورت تخصصی نمودن کارآموزی، مواد و تبصره‌هایی از آئین ‌نامه به شرح بندهای آتی اصلاح می‌شود: 1ـ اصلاح ماده 29 و تبصره‌ی […]

پ
پ

ماده واحده اصلاح آئین ‌نامه کارآموزی قضائی مصوب 22/4/1382

در اجرای ماده 30 آئین ‌نامه کارآموزی قضائی مصوب 22/4/1382 رئیس قوه قضائیه درخصوص تغییر در نظام و مدت کارآموزی و با توجه به ضرورت تخصصی نمودن کارآموزی، مواد و تبصره‌هایی از آئین ‌نامه به شرح بندهای آتی اصلاح می‌شود:

1ـ اصلاح ماده 29 و تبصره‌ی آن:
ماده29ـ آموزش کارآموزان به صورت نظام «سالی واحدی» بوده و مدت آن به شرح ذیل است:
الف: فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضائی یا مرکز تخصصی قضا یا دارندگان مدرک کارشناسی ارشد گرایش حقوق و بالاتر: 15 ماه.
ب: فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی حقوق (یا الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی) سایر دانشگاهها: 18ماه.
ج: روحانیون: 24ماه.
تبصره ـ روحانیون دارای مدارک دانشگاهی حسب مورد در بندهای الف یا ب این ماده قرار می‌گیرند.

2ـ اصلاح ماده33:
ماده33ـ کارآموز باید براساس برنامه‌ی آموزشی تدوین شده از سوی اداره آموزش و ضوابط این آئین‌نامه دوره‌های آموزش عمومی و تخصصی را بگذراند.

3ـ اصلاح ماده35:
ماده35ـ تعداد و ضرایب واحدهای آموزشی به موجب برنامه‌ای است که از سوی اداره آموزش تهیه و به تصویب معاون آموزش قوه قضائیه می‌رسد.

4ـ اصلاح ماده37 و تبصره آن:
ماده37ـ کلیـه آموزش‌ها، حسب مورد حـداقل در 15 ماه و حداکثر دو سـال برگزار می‌شود.
تبصره ـ حجم ساعات آموزشی نباید کمتر از 40 ساعت در هفته باشد. اصلاح ماده 44 و حذف تبصره‌های آن.

ـ اصلاح ماده44 و حذف تبصره‌های آن:
ماده44ـ عناوین دروس آموزش علمی، تعداد واحد، ساعات تدریس و ضرایب آن در برنامه‌های آموزشی موضوع ماده 35 این آئین‌نامه تعیین می‌شود.

ـ اصلاح ماده47:
ماده47ـ عناوین کارگاههای آموزشی، تعداد جلسات و ضرایب آنها در دوره‌های عمومی و تخصصی براساس نیاز قوه قضائیه در برنامه آموزشی موضوع ماده 35 این آئین‌نامه پیش‌بینی و اجراء می‌شود.

7ـ حذف مواد 56 تا 61 و تبصره‌های آن و جایگزینی مواد ذیل:
1ـ7ـ ماده56 ـ دوره تخصصی برای کارآموزانی که دوره عمومی را با موفقیت گذرانده‌اند، با توجه به گرایش تحصیلی، علاقه‌مندی، امتیاز به دست آمده در دوره عمومی و نیـاز سازمانی براسـاس برنامه آموزشی مـوضـوع مـاده 35 این آئین‌ نامه پیش‌ بینی و اجراء می‌شود.
2ـ7ـ ماده57 ـ عناوین و محتوای دوره تخصصی باید متناسب با نیاز کارآموز در پست قضائی و محل خدمت اعلامی باشد.
3ـ7ـ ماده58 ـ مدت دوره تخصصی حداقل سه ماه است که قسمتی از آن در محل برگزاری دوره عمومی و بخش دیگر در استان محل خدمات قضائی کارآموز خواهد بود.
4ـ7ـ ماده59 ـ اداره کل آموزش مکلف است حداکثر یک هفته پس از خاتمه دوره کارآموزی عمومی لیست معادل نمرات کارآموزان، رتبه هریک از آنان، گرایش تحصیلی، علاقه‌مندی، سابقه خدمتی و عندالاقتضاء نتایج نظارت‌های طول مدت کارآموزی را با پیشنهـاد لازم جهت تعیین سمت و محـل خدمت آنان، از طـریـق معاونت آموزش به اداره کل کارگزینی اعلام نماید.
5ـ7ـ ماده60 ـ اداره کل کارگزینی مکلف است حداکثر ظرف یک هفته پس از وصول لیست موضوع ماده 60 این آئین‌نامه، نسبت به اعلام محل خدمت و سمت کارآموزان قضائی به اداره کل آموزش قضات اقدام نماید.
6ـ7ـ ماده61 ـ کارآموزی در استان محل خدمت به صورت کارورزی در واحدهای قضائی استان براساس پست سازمانی مصوب می‌باشد.

ـ اصلاح ماده113:
ماده113ـ اداره کل آموزش ذیربط پس از پایان آموزش‌های علمی و کارگاهی دوره تخصصی، اسامی کارآموزانی را که برابر ضوابط این آئین‌نامه امتیاز لازم را کسب نموده‌اند، به معاونت آموزش ارسال می‌کند تا مراتب از سوی آن معاونت جهت صدور ابلاغ قضائی، به معاونت اول قوه قضائیه منعکس شود.

9ـ اصـلاح مـاده117 بـا اصـلاح تعـداد تبصـره‌هـای آن از 74 تبصـره به 68 تبصره:

این ماده واحده در 9 بند تدوین و در تاریخ 10/10/1384 به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجراء می‌باشد.

رئیس قوه قضائیه ـ سیدمحمود هاشمی شاهرودی

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.