حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 3 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17715 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴
شناسه : 43015

متعاقب رویداد شرایط جوی مدتی قبل در مشهد که باعث انتشار گردو غبار شدید و ایجاد مزاحمت برای شهروندان شد؛ دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی طی دستوری از معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم خود خواست تا با تشکیل یک کارگروه تخصصی با حضور مسئولان دستگاه‌های متولی به صورت ویژه به […]

پ
پ

متعاقب رویداد شرایط جوی مدتی قبل در مشهد که باعث انتشار گردو غبار شدید و ایجاد مزاحمت برای شهروندان شد؛ دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی طی دستوری از معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم خود خواست تا با تشکیل یک کارگروه تخصصی با حضور مسئولان دستگاه‌های متولی به صورت ویژه به این موضوع ورود کند.

بر این اساس یازدهمین جلسه کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه استان به صورت ویژه به این موضوع اختصاص یافت. در این جلسه معاون دادستان مرکز استان با تشریح سیاست‌های این مجموعه درزمینه دفاع از حقوق عمومی گفت: حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان از موضوعات بسیار مهم برای دستگاه قضایی است که به طور جد دنبال شده و خواهد شد.

سید هادی شریعت یار با تأکید بر لزوم انجام کلیه اقدامات لازم با رویکرد پیشگیری از تکرار وضعیت روی داده گفت: طرح‌های مطالعاتی و عملیاتی در دست اجرا باید تسریع شود و در این زمینه اقدام مجاهدانه دستگاه‌های متولی ضروری است بر این اساس مسئولان امر باید نظارت ویژه‌ای در این راستا اعمال کنند.

معاون دادستان مشهد افزود: با وجود قوانین مربوط به حفظ محیط زیست و هوای پاک، باید از تمام ظرفیت‌ها برای تحقق قانون استفاده کنیم و در این زمینه بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی و جلب مشارکت‌های عمومی و فرهنگ سازی از طریق اطلاع رسانی و آگاه سازی شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: مهلت سه ماهه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست استان جهت بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول در این زمینه اعطا شد و در صورت وصول گزارش مبنی بر قصور یا تقصیر دستگاه‌های مسئول مراتب در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی پیگیری و رسیدگی خواهد شد.

معاون پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای مرکز استان با اشاره به اینکه بخش اعظم پدیده ریزگرد‌ها منشا خارجی دارد اظهار کرد: از نمایندگی وزارت خارجه که در جلسه حضور داشتند خواسته شد تا با همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این زمینه به منظور کاهش تاثیر پذیری پدیده گرد و غبار و نیز استفاده از تجارب سایر کشور‌ها در این زمینه بهره برداری شود.

وی اظهار کرد: پیش بینی‌های به موقع، ارائه هشدار‌های لازم، و شناسایی کانون‌های گرد و غبار داخلی و تلاش در جهت کاهش این کانون‌ها با استفاده از کلیه ظرفیت‌ها از موارد مورد مطالبه و تاکید در این جلسه بود.

سید هادی شریعت یار با اشاره به شرایط اقلیمی که موجب کاهش بارندگی و افزایش دما شده گفت: اقدامات دستگاه‌های متولی امر باید متناسب با شرایط پیش رو و آینده نگرانه باشد و آگاه سازی مردم از طریق فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی گفت: پایش دقیق و مستمر شرایط جوی با هدف اعلام شرایط خاص از اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا از ورود هرگونه آسیب و ایجاد مزاحمت برای شهروندان گرانقدر پیشگیری به عمل آید.

سید هادی شریعت یار خاطر نشان کرد: طبق اعلام و بررسی‌های کارشناسی، افزایش جنگل‌های دست ساز و احیاء منابع و جنگل‌های طبیعی، افزایش پویش‌های مردمی برای کاشت و نگهداری از گیاهان مقاوم و درخت ها، نظارت بر الگوی کشت متناسب با شرایط فعلی و پیش رو، ساماندهی وضعیت چرای دام‌ها هوشمند سازی اقدامات، نظارت بر آلاینده‌های صنعتی و خودرو‌های آلاینده هوا، انجام مرتب معاینه فنی خودرو‌ها و مواردی از این دست در کنار سایر اقدامات لازم برای مواجهه با شرایط اقلیمی و جوی پیش رو باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون دادستان مشهد خاطر نشان کرد: برای حفظ محیط زیست و داشتن هوای پاک نیازمند یک بسیج عمومی اعم از اقدامات دستگاه‌ها و مشارکت مردم هستیم بر این اساس به هیچ روی نباید در برابر شرایط پیش رو منفعل باشیم و علی القاعده دستگاه قضایی نیز براساس وظایف ذاتی خود بر روند حُسن اجرای وظایف توسط دستگاه‌های متولی امر، نظارت کرده و چنانچه در این زمینه ترک فعلی مشاهده شود با آن برخورد خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.