ج. فروردین 11ام, 1402

رشد ۶۱۴ درصدی صدور اسناد حدنگار برای اراضی زراعی در استان هرمزگان

مجتبی قهرمانی گفت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت اجرای کامل قانون حد نگار (طرح جامع کاداستر) و تأکیدات ریاست قوه قضاییه در این خصوص، با اقدام ویژه دستگاه قضایی استان برای تکمیل ثبت اراضی کشاورزی در سامانه کاداستر و مراجعه مسئولین به مالکین اراضی زراعی، شاهد افزایش بی سابقه صدور اسناد حدنگار در مناطق مختلف استان هستیم که این موضوع در سطح کشور بی نظیر بوده و از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان الگویی برای دیگر استان‌ها ارائه شده است.

وی در ادامه افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون با اقدامات ویژه دستگاه قضایی استان هرمزگان و اداره کل ثبت اسناد، شاهد رشد ۶۱۴ درصدی صدور اسناد حدنگار برای اراضی کشاورزی در سطح استان هستیم.

وی یادآور شد: در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، تنها برای ۳ هزار و ۶۳۷ هکتار از اراضی زراعی استان هرمزگان، سند حدنگار (کاداستر) صادر شده بود که با اجرای طرح تسریع در حدنگاری اراضی کشاورزی و تعیین قاضی ویژه در این خصوص، در مدت مشابه امسال، این آمار به مساحتی بالغ بر ۲۵ هزار و ۹۸۷ هکتار افزایش یافته است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: با توجه به مساحت اعلام شده از ابتدای امسال برای ۲ هزار و ۴۱۳ قطعه از اراضی کشاورزی، سند حدنگار (کاداستر) صادر شده است که با توجه به این موضوع در تعداد قطعات سنددار شده نیز، آمار عملکرد امسال به نسبت سال گذشته، رشد ۲۹۵ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت استان هرمزگان در زمینه صدور سند مالکیت اراضی کشاورزی بالاتر از میانگین کشوری است، تصریح کرد: به دستگاه‌های متولی تأکید شده است که به گونه‌ای عمل کنند که بار اضافه‌ای بر دوش مردم تحمیل نشود و با رعایت موازین قانونی و با استفاده از سریع‌ترین و کم هزینه‌ترین روش ممکن کار تعیین تکلیف اراضی کشاورزی مردم را انجام دهند.

قهرمانی همچنین بیان کرد: حدنگاری اراضی کشاورزی یک طرح ملی و مشترک بین دستگاه قضایی و دولت است و تمامی مسئولان استانی باید با این نگاه برای اجرای سریع و دقیق آن تلاش کنند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه در سال گذشته در پروژه مشابهی برای صد درصد اراضی ملی شامل منابع طبیعی، سواحل، و حتی جنگل‌های حرا سند تک برگ صادر شده است، تأکید کرد: اتمام پروژه تهیه کاداستر و صدور سند اراضی کشاورزی هم به نفع کشاورزان و مردم و هم به نفع مجموعه نظام و کشور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها