چ. فروردین 9ام, 1402

رئیس کل دادگستری استان تهران: بازگشت به زندگی ۲۷ نفر از محکومان به قصاص با تلاش شوراهای حل اختلاف

کمتر کسی از لغزش و اشتباه مصون است بنابراین چنین افرادی بسیار نادرند و دور از انتظار است که تمامی کارهای یک فرد درست و پسندیده باشد، اما نکته مهم این است که زیان ناشی از این لغزش‌ها در برخی از موارد موجودیت و منافع دیگران را به خطر می اندازد.

و این در حالی است که بخشش و گذشت از پسندیده ترین رفتارهای انسانی هستند که با ایجاد عواطف و احساسات انسان دوستانه در دل‌ها موجب از بین رفتن کینه و دشمنی و تبدیل خصومت‌ها به دوستی و محبت می‌شوند.

از طرفی با مجازات تمام خطاکاران در هر شرایطی صحنه زندگی مملو از کینه و نفرت خواهد شد، به همین دلیل توسعه فرهنگ بخشش و گذشت در قوه قضاییه و شوراهای حل اختلاف مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

دادگستری استان تهران نیز در راستای ایجاد صلح و سازش پرونده ها و اختلافات اقدامات گسترده ای انجام داده و به همین منظور شعب ویژه صلح و سازش نیز در زندان‌ها و شوراهای حل اختلاف استان تاسیس شده است.

علی القاصی از بازگشت به زندگی ۲۷ نفر از محکومان به قصاص با تلاش شوراهای حل اختلاف استان تهران و اخذ رضایت اولیای دم طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری خبر داد و گفت: در ۱۰ ماهه اول سال جاری، هزار و ۸۶۴ نفر از مددجویان جرایم مالی و غیرعمد با تلاش شوراهای حل اختلاف پس از اخذ رضایت شکات، از زندان آزاد شدند و به آغوش خانواده خود بازگشتند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه مجموع ورودی شوراهای حل اختلاف در شهر تهران طی ۱۰ ماهه سال جاری ۴۲۲هزار و ۶۹۴ پرونده بوده است، گفت: از این میزان، تعداد۲۸۱هزار و ۱۶۰ پرونده قابل گذشت بوده که در نهایت ۱۵۶ هزار و ۹۲۹ پرونده منتهی به صلح و سازش قطعی شده است.

وی با اشاره به اینکه ورودی شوراهای حل اختلاف در شهرستان‌های استان تهران طی ۱۰ ماهه سال جاری ۲۳۸ هزار و ۹۳۰ پرونده بوده است، اظهار کرد: از این میزان، ۱۶۴هزار و ۳۸۵ پرونده قابل مصالحه بوده که در نهایت ۷۱ هزار و ۳۵۵ پرونده با صلح و سازش قطعی مختومه شده است.

القاصی با بیان اینکه میانگین سازش کشوری در حال حاضر ۳۹ درصد است، گفت: با تلاش همکاران شوراهای حل اختلاف استان، میانگین سازش در تهران به حدود ۵۱ درصد رسیده است. رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین از استقرار ۱۷ شعبه ویژه صلح و سازش در زندان‌های هشت‌گانه استان تهران خبر داد و اظهار کرد: در زندان تهران بزرگ هشت شعبه ویژه صلح و سازش استقرار دارد و اقدامات لازم در جهت ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های قابل مصالحه را دنبال و پیگیری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها