چ. آذر 16ام, 1401

‍ آیا مخارج دانشگاه جزو نفقه محسوب می‌شود؟

سوال
آیا مخارج دانشگاه و هزینه‌های ایام تحصیل در تمام مراحل آموزش عالی جزء نفقه محسوب می‌شود؟

پاسخ

چنانچه هنگام عقد ازدواج زوجه دانشجو باشد و ادامه تحصیل مورد نظر زوجه و قبول زوج باشد و زوج «تعهد» به پرداخت هزینه ادامه تحصیل کند اگرچه وفق ماده 1107 قانون مدنی هزینه تحصیل به عنوان نفقه محسوب نمی‌شود ولی به لحاظ قبول این تعهد از ناحیه زوج، وی متعهد به پرداخت می‌شود. قابل ذکر است به دلیل مشکلات احتمالی که بین زوجین رخ خواهد داد مناسب تر است این موضوع در «عقد نامه» ذکر شود.

مطابق ماده 1107 قانون مدنی نفقه عبارت است از مسکن، البسه، غذا و اثاث البیت که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت زن به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء از زمان عقد تا فوت یا پس از گذشت عده طلاق به زوجه در صورتی که ناشزه نباشد تعلق می‌گیرد و میزان آن به وضعیت زوجه متفاوت است و مخارج دانشگاه جزء نفقه نیست مگر طبق توضیحات فوق شرط شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها