ی. تیر 12ام, 1401

دادستان قزوین به نیروگاه شهید رجایی در خصوص میزان مصرف سوخت مازوت هشدار داد

 محمد قاسمی در نشست کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه که در دادگستری استان برگزار شد، اظهار کرد: این کارگروه از سال گذشته تشکیل شده و نوپا است و با این وجود تاکنون در حوزه حفاظت و صیانت از حقوق عامه دستاوردها و ثمرات خوبی را به همراه داشته است، زیرا موضوعات مربوطه در کمیته های تخصصی و با حضور کارشناسان مورد بررسی و اقدام لازم قرار می دهد.

وی افزود: شاید اقدامات بسیاری از دستگاههای خدمات رسان بُعد حکومتی داشته باشد، اما در کنار اقدامات قانونی خود نیازمند حمایت ها و پشتیبانی دستگاه قضایی هستند، تا در راستای پیشگیری از وقوع جرم و صیانت از حقوق عامه اثرگذار باشند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین در ادامه بیان کرد: در استان مصادیق حقوق عامه بسیار است و باید همه نسبت یه این موضوعات حساسیت ویژه داشته باشند و قوانین مربوط به برخورد با تخلفات افراد عادی و ناقضان حقوق عامه باید متفاوت باشد، زیرا نقض حقوق عامه دارای اهمیت است و باید تبعات و عواقب آن نیز برای ناقضان شدت بیشتری داشته و بازدارندگی آن محسوس باشد.

قاسمی با اشاره به مصرف سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید رجایی قزوین، اعلام کرد: استفاده نیروگاهها از سوخت مازوت در برخی مواقع محدود مجاز و اجتناب ناپذیر است، اما در شرایط عادی مجاز به استفاده از این سوخت نیستند و بر اساس ابلاغ اداره کل محیط زیست باید پایش‌های لازم صورت گیرد و میزان مصرف سوخت مازوت این نیروگاه به نصف شود.

وی هشدار داد: اگر کاهش مصرف مازوت نیروگاه برق شهید رجایی به میزان یک دوم عملی نشود، قطعاً دستور پلمب مخزن صادر می شود، زیرا سلامت مردم در اولویت و از همه چیز مهمتر است و دادستانی که حامی حقوق مردم استو باید به عنوان مدعی العموم از حقوق آنها دفاع کند همچمین دستگاه قضایی نسبت به موضوعاتی که با سلامت عمومی در ارتباط است، حساسیت ویژه دارد.

دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان قزوین اذعان کرد: برای رفع بخشی از مشکلات موجود مصرف بهینه انرژی در بین مردم باید نهادینه و فرهنگ‌سازی شود و رسانه‌ها نیز باید نسبت به این موضوع تاکید داشته باشند، زیرا در صورت کاهش بارش ها، قطعا میزان تولید انرژی از منابع آبی نیز کاهش پیدا می کند.

قاسمی در خصوص وضعیت سایت پسماند محمد آباد نیز گفت: در این خصوص با ورود دستگاه قضایی موضاعات خوبی در این زمینه به تصویب رسید که باید عملیاتی شوند تا سلامت محیط برای شهروندان تامین شود، البته مسئولیت این سایت صرفاً به شهرداری قزوین مربوط نیست، بلکه عملکرد و خروجی این سایت پسماند استانی است.

وی تصریح کرد: دستگاه قضایی با توجه به سختی کار و موانعی که وجود داشت به موضوع سایت پسماند محمدآباد ورود کرد، اما وظیفه اجرایی ندارد و شهرداری به عنوان متولی اصلی باید اقدامات اجرایی را انجام دهد؛ البته قطعاً دستگاه قضایی این موضوع را با جدیت پیگیری می کند و چنانچه اقدامات اجرایی نشود، پرونده قضایی تشکیل و در صورت لزوم پلمب خواهد شد، که در این صورت مشکلات زیست محیطی متوجه متولیان امر خواهد بود و باید پاسخگوی مراجع قضایی باشند.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین در پایان تاکید کرد: موضوع سایت پسماند باید دغدغه همه مسئولان باشد و با جدیت پیگیری شود و امیدواریم شاهد تحول در این خصوص باشیم، البته مدیریت تولید زباله و تفکیک از مبدا هم اهمیت بسیاری دارد و باید مورد توجه شهروندان و همچنین شهرداری ها قرار گیرد و در این زمینه فرهنگ‌سازی نیز صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها