چ. خرداد 4ام, 1401

بیش از ۱۷ هزار رای در شش ماهه نخست امسال در کرمان صادر شد

یدالله موحد در حاشیه بازدید از زندان منوجان با همراهی مدیرکل زندان‌های استان کرمان، اظهار کرد: به منظور اجرای منویات رییس قوه قضاییه و سیاست مقنن مبنی بر حبس زدایی، قضات استان کرمان بنا بر اعلام معاونت آمار، مجموعاً در ۱۷هزار و ۳۹۲ مورد از قرار‌ها و آراء مرتبط با کاهش جمعیت کیفری شامل ۶۷۲ مورد آزادی مشروط، ۲هزار و ۲۴۲ فقره قرار تعلیق تعقیب، ۱۷۹ مورد قرار تعویق صدور حکم، ۲هزار و ۴۲۲ مورد تعلیق مجازات و ۲هزار و ۹۹۵ مورد استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از قبیل الزام به خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، دوره مراقبت و محرومیت از حقوق اجتماعی در بازه مذکور را صادر کرده اند.

رییس کل دادگستری استان کرمان اضافه کرد: پیگیری استقرار کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان رسمی قوه قضاییه به صورت کشیک در دادسرا‌ها به منظور ارزیابی ملک مورد وثیقه در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان و برقراری ارتباط آنلاین و مکانیزه مراجع قضایی سراسر استان با ادارات ثبت اسناد و املاک استان در راستای توقیف ملک مورد وثیقه نیز در همین راستا انجام شده است.

وی بازدید مستمر قضات از زندان‌ها و بررسی مشکلات مددجویان را از مهمترین اولویت‌های کاری مجموعه قضایی استان کرمان برشمرد و ادامه داد: در شش ماهه سال جاری با وجود مشکلات ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا مقامات قضایی استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دو هزار و ۳۰۲ مورد بازدید از زندان را به انجام رسانده اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد افزایش داشته است.

موحد افزود: در حال حاضر تعداد ۱۲ شورای حل اختلاف در زندان‌های سطح استان راه اندازی شده که عملکرد مثبت و مؤثری به همراه داشته اند.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه در شش ماهه امسال سه هزار و ۲۷۵ فقره پرونده جهت صلح و سازش به شورا‌های حل اختلاف ویژه زندان‌ها وارد شده است، ادامه داد: در مجموع سه هزار و ۳۳۲ فقره پرونده در این شورا‌ها مختومه شده که از این تعداد دو هزار و ۴۶۴ مورد با مصالحه خاتمه یافته و ۶۶۰ نفر از زندان آزاد شده اند.

موحد بیان کرد: همچنین پرونده ۲۵ نفر از محکومین قصاص نفس با ورود و اقدامات سازشی شورا‌ها منتهی به صلح و سازش شده است.

وی یادآور شد: به منظور دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها لیست متهمین تحت قرار زندان‌های سراسر استان در هر دو ماه یکبار بررسی شده و مکاتبه با مراجع قضایی جهت تعیین تکلیف و تسریع در رسیدگی و اتخاذ تصمیم مقتضی انجام می‌شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در اجرای ماده ۹ دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان نیز تمامی دادسرا‌ها شعب ویژه جهت رسیدگی به جرائمی که صرفاً دارای مجازات شلاق تعزیری، جزای نقدی و فاقد مجازات حبس و نیز مواردی که حداقل مجازات حبس آن ۶ ماه می‌باشد تعیین شده تا چنانچه متهم قادر به سپردن تأمین نباشد، بدون فوت وقت پرونده با صدور کیفرخواست شفاهی به دادگاه ارسال و خارج از نوبت مورد رسیدگی و صدور حکم انجام گیرد.

موحد افزود: همچنین در پرونده‌هایی که در صلاحیت محاکم است، بر اساس ماده مزبور بایستی خارج از نوبت رسیدگی تا در صورت سپردن تأمین متهم روانه زندان نشود که در این راستا بر حسب اعلام معاونت آمار و فناوری اطلاعات این دادگستری در شش ماهه امسال یک هزار ۶۱۳ مورد کیفرخواست شفاهی و فوری صادر شده است.

وی بیان کرد: برگزاری مستمر جلسات ویدئو کنفرانس با رؤسا و دادستان‌های محترم حوزه‌های قضایی و زندان‌های سراسر استان و همچنین ارتباط ویدیویی با تعدادی از زندانیان در جهت رفع مشکلات پیرامونی، افزایش بازدید از کانون اصلاح و تربیت توسط قضات ویژه رسیدگی به جرائم اطفال و بررسی مشکلات آن‌ها و برگزاری جلسات متعدد با حضور دادستان‌های سراسر استان کرمان به منظور ایجاد وحدت رویه و همچنین پیگیری مصوبات برگزاری جلسه توجیهی ویژه مدیران دفاتر قضات در خصوص اطلاع رسانی به خانواده‌ها و پذیرش مدارک در اسرع وقت به منظور فراهم کردن امکان معرفی کفیل و تدارک وثیقه نیز در استان کرمان انجام شده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان به افزایش ساعات کشیک و هماهنگی با نظارت کشیک با امکان استخراج پرونده از شعبه در صورت لزوم در امر پذیرش کفیل یا وثیقه نیز اشاره و بیان کرد: در این راستا به ۵۶۲ مورد دادخواست تعدیل و تقسط مهریه رسیدگی و ۱۹۴ نفر از محکومین آزاد شده اند.

وی یادآور شد: جلسات ستاد دیه نیز به صورت مستمر برگزار می‌شود و در این راستا طی شش ماهه امسال ۱۷۵ نفر از محکومین مالی با پرداخت مجموعاً مبلغ ۱۰۰ میلیارد و ۸۷۳ میلیون و ۹۸۰ هزار ریال آزاد شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها