ی. فروردین 22ام, 1400

ضرورت تشکیل کمیته بررسی موانع مشارکت در انتخابات

یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در سومین ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی استان کرمان سلامت انتخابات را از موضوعات بسیار مهم دانست و اظهار کرد: به منظور تحقق این مهم، مدیران باید در جلسات ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی استان کرمان حضور به موقع و موثری داشته باشند.   رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: عناوین و لیست جرایم انتخاباتی نیز از سوی معاونت اجتماعی و پشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان تدوین شده است که با گوشزد کردن رفتار‌ها و جرایم انتخاباتی مرتبط با هر نهاد و بخش، از بروز بخش عمده‌ای از این تخلفات جلوگیری خواهد شد.
وی به همکاری دستگاه قضایی با هیات‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات، عنوان کرد: موضوعات مرتبط با استعلام صلاحیت کاندیدا‌ها و سایر اقدامات قانونی مرتبط با انتخابات در دادگستری کل استان البرز و واحد‌های تابعه با جدیت و سرعت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
موحد با اشاره به تدوین اطلس امنیتی انتخابات از سوی کمیته اطلاعات و امنیت ستاد انتخابات، عنوان کرد: این اطلس در اختیار دادستان‌ها و مسئولان امنیتی و انتظامی قرار می‌گیرد تا متناسب با شرایط مطرح شده در آن نسبت به اجرای برنامه‌ها و رصد فضای انتخاباتی اقدام کنند.
وی بر تشکیل کمیته بررسی موانع مشارکت در انتخابات تاکید کرد و ادامه داد: با تشکیل این کمیته زمینه رصد وضعیت مشارکت و موانع احتمالی موجود در رابطه با میزان مشارکت فراهم خواهد شد و برنامه‌ها و وظایف هر یک از بخش‌ها برای ایجاد زمینه افزایش مشارکت قشر‌های مختلف اجتماعی در انتخابات نیز تبیین می‌شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان بر توجیه گروه‌های مختلف از جمله مدیران و کارمندان ادارات، اصحاب رسانه و … درباره جرایم انتخاباتی نیز تاکید کرد و گفت: نارضایتی‌ها و تاثیر آن بر مشارکت مردم در انتخابات موضوع مهمی است که باید از سوی استانداری و فرمانداری‌ها مورد پیگیری قرار گیرد و مطالبه حاکمیتی و عمومی این است که مدیران تمام تلاش و امکانات خود را برای کاهش نارضایتی‌های عمومی به کار گیرند.
وی اظهار کرد: باید توجه داشت هرگونه مواردی که بر میزان مشارکت مردم تاثیر می گذارد، از سوی مدیران رصد شده و مورد پیگیری و رفع قرار گیرد.
موحد تاکید کرد: نهاد‌های حمایتی نیز باید هرگونه کمک معیشتی خود را به شکلی ارائه کنند که شائبه سیاسی نداشته باشد.

سید مهدی قویدل، دبیر ستاد رسیدگی به جرایم انتخاباتی کرمان نیز گفت: مصوبات جلسات قبل این ستاد از سوی نهاد‌های مربوطه در دست اجرا قرار دارد.

وی با اشاره به این مطلب که شعب تخصصی رسیدگی به جرایم انتخاباتی در دادسرا‌ها و دادگاه‌ها تشکیل و قضات ویژه نیز تعیین شده اند، خاطرنشان کرد: به منظور تحقق هر چه بهتر اهداف پیشگیرانه، عناوین و لیست جرایم انتخاباتی نیز از سوی معاونت اجتماعی و پشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان تدوین و به مراجع مربوطه ارسال شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code