ی. بهمن 3ام, 1400

اصحاب رسانه باید همگان را به سمت قانونمداری سوق دهند

محمد قاسمی در نشست صمیمی با اعضای بسیج رسانه و سازمان بسیج حقوقدانان که در سالن جلسات دادسرای قزوین برگزار شد، گفت: دشمن در دهه‌های گذشته انواع توطئه ها، دسیسه‌ها و تحریم‌ها را برای ضربه زدن به پایه‌های مستحکم نظام مقدس جمهوری اسلامی برنامه ریزی کرده، ولی بحمدالله تمامی این کینه توزی‌ها با لطف خدا، هوشیاری مردم و تدابیر هوشمندانه رهبر معظم انقلاب خنثی و تبدیل به فرصت شده و دشمن از دستیابی به اهداف شوم خود بازمانده است.
وی افزود: امروزه کشور ما بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب در یکی از حساس‌ترین مقاطع قرار دارد، زیرا دشمن پس از ناکام ماندن در تمامی توطئه ها، آخرین حربه خود که جنگ اقتصادی است، به کار گرفته تا با تحریم و تضعیف اقتصاد، معیشت مردم را به خطر بیاندازد و با این روش بتواند بین مردم و حاکمیت فاصله ایجاد کند و از این خلاء بتواند به مقاصد پلید خود دست یابد.
دادستان مرکز استان قزوین در ادامه بیان داشت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بیان فرمودند حفظ نظام بالاترین معروف است و در این شرایط حساس، همه تلاش‌ها باید در این راستا باشد و از این حیث وظیفه سنگینی بر دوش مسئولان و مردم قرار دارد و نباید از هیچ کوششی دریغ کرد.
قاسمی همچنین تصریح کرد: آنچه از خنثی کردن تحریم‌های دشمن حساس‌تر و مهم‌تر است، رفع خود تحریمی‌ها، سوء مدیریت ها، اصلاح قوانین ناکارآمد و… است و شرایط داخلی باید متناسب با جنگ اقتصادی، روزآمد شود.
این مقام قضایی استان قزوین اذعان داشت: تحقق اقتصاد مقاومتی نسخه‌ای شفابخش برای رفع تحریم‌ها و مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است و همه تلاش‌ها باید بر این موضوع متمرکز شود، که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم مرتفع گردد و اگر اینگونه عمل شود، قطعاً موجبات امیدواری در باور عمومی جامعه خواهد شد.
محمد قاسمی به ورود دستگاه قضایی جهت حل مشکلات بخش صنعت و تولید اشاره و بیان داشت: قوه قضاییه برای حل مشکلات حوزه صنعت و تولید به فرمان رهبری لبیک گفت و با تمام توان و ظرفیت‌ها برای تسهیل و رفع موانع تولید ورود کرده و ریاست قوه قضاییه تاکنون بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعددی را در این راستا صادر نموده و اجرای آن‌ها در دستور کار استان‌ها قرار دارد.
وی در ادامه تاکید کرد: بدون شک هرچقدر چرخ اقتصاد کشور در گردش باشد، اشتغال ایجاد شده و در نتیجه معیشت افراد بیشتری تامین می‌شود و یقیناً تحقق این امر موجب دلگرمی به نظام و خنثی شدن توطئه‌های دشمن می‌شود و همچنین وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد، زیرا بسیار از این آسیب‌ها ناشی از مسائل اقتصادی است.
این مقام مسئول استان قزوین یادآور شد: در راستای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن، تلاش‌های خوبی شده و البته نیاز به تلاش بیشتری هست. به هر حال اگر این اقدامات به موقع به اطلاع عموم برسد، یقیناً موجب تقویت امید در بین جامعه خواهد شد و رسانه می‌تواند این نقش را به درستی برعهده بگیرد و اقدامات صورت گرفته را به جامعه منتقل نماید و همچنین مشکلات مردم و جامعه را به مسئولان بازگو کند.
دادستان قزوین به اهمیت قانون‌گرایی اشاره و اذعان داشت: قانون عین عدالت نیست، اما مسیر رسیدن به عدالت و تحقق آن، عمل به قانون است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب بیان فرموده اند، اگر قانون ملاک عمل قرار گیرد، عدالت محقق می‌شود.
قاسمی گفت: دستگاه قضایی فارغ از جایگاه، سمت و حب و بغض‌ها با متخلفین و مفسدین برخورد می‌کند و در این مسیر باید بر اساس قانون عمل شود و نمی‌توان به خاطر برخی مصلحت‌اندیشی ها، قانون را نادیده گرفت و یا به درستی اجرا نکرد؛ لذا هر کجا از سوی دستگاه‌ها بر خلاف قوانین و مقررات عمل شد، رسانه‌ها باید اجرای قانون را مطالبه کنند و همچنین همگان را به سمت قانونمداری سوق دهند.
این مقام قضایی استان قزوین اعلام داشت: با انتشار برخی اخبار از جمله در مورد پرونده‌های مفاسد اقتصادی در جامعه، مردم منتظر نتیجه برخورد دستگاه قضایی هستند و معمولاً برخورد هم می‌شود، اما به لحاظ نقص قانون اطلاع رسانی دقیق و شفاف صورت نمی‌گیرد و این امر موجب شایعه پراکنی در سطح جامعه می‌شود، بنابراین ضعف قانون در اطلاع باید اصلاح شود، زیرا نمی‌توان فراتر از قانون حرکت کرد و این موضوع باید مورد توجه جدی قانونگذار قرار گیرد.
محمد قاسمی تاکید کرد: مهم‌ترین پرونده‌های قضایی مربوط به مفاسد اقتصادی و حیف و میل بیت المال است و این پرونده‌ها نیازمند آیین دادرسی، قضات، ضابطین، شعب و ابزار خاص خودش است، تا بتوان ابعاد گوناگون تخلفات و مفاسد را کشف و به صورت تخصصی مورد رسیدگی قرار گیرند.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی طی چند سال اخیر به سمت استفاده از ابزار‌ها و سامانه‌های الکترونیکی نوین در راستای تحقق دادرسی الکترونیک گام برداشته و دستاورد‌های خوبی نیز حاصل شده و یقیناً هر چقدر خدمات دستگاه قضایی به صورت برخط و غیر حضوری ارائه شود، ضمن آسایش و امنیت عمومی، حیثیت و آبروی افراد حفظ خواهد شد و همه‌ی تلاش قوه قضاییه بر این است، تا بتواند خدمات خود را به صورت غیر حضوری در اختیار آحاد جامعه قرار دهد.
گفتنی است، در این نشست اصحاب رسانه به بیان نقطه نظرات، دغدغه‌ها و انتقادات خود پرداختند و در خصوص مسائل مختلف با دادستان مرکز استان قزوین به صورت صمیمانه گفتگو کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها