ش. تیر 4ام, 1401

صاحبان کارت‌های بازرگانی در صورت تخلف باید در مقابل قانون پاسخگو باشند

موسی خلیل الهی در نشست بررسی موضوع کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و جعلی با بیان اینکه متاسفانه کارت‌های بازرگانی جعلی و یکبار مصرف به یک دغدغه و معضل در کشور تبدیل شده است اظهار داشت: با توجه به اینکه حقوق گمرکی و دولتی از این طرقی قابل وصول نبوده امور مالیاتی کشور ضربه می‌خورد.

وی افزود: مبنای بسیاری از تخلفات کارت‌های بازرگانی برای افراد غیرصالح بوده و اگر مراحل و نحوه صدور کارت‌های بازرگانی اصلاح شود به صورذت خودکار مابقی مراحل نیز اصلاح خواهد شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با بیان اینکه خوشبختانه قانونگذار تعریف مشخصی از تاجر در قانون ارائه کرده است، تصریح کرد: برخی اوقات به افرادی کارت بازرگانی داده شده که بر اساس تعریف قانونی تاجر نیستند، اگر شاخصه‌های قانونی در فرایند اعطای کارت بازرگانی رعایت شده و به افراد دارای صلاحیت کارت بازرگانی داده شود بسیاری از تخلفات حل می‌شود.

وی ادامه داد: گا‌ها صاحب اصلی کارت بازرگانی که از طریق آن تخلفی صورت گرفته مشخص بوده، اما به دلیل مسایلی همچون سن کم فرد دارنده کارت برخوردی با او نمی‌شود، در حالی که فرد صاحب کار باید در مقابل قانون پاسخگو باشد و به این باور برسد مقابل قانون راه گریزی ندارد.

خلیل الهی با اشاره به توسعه سیستم‌های الکترونیکی در کشور و جایگزینی آن با مراحل فیزیکی، گفت: با توجه به توسعه الکترونیکی و دقت و سرعت غمل سیستم‌های الکترونیکی به منظور صدور کارت‌های بازرگانی و بایگانی اسناد مربوطه مراکز صدور کارت بازرگانی باید به سیستم‌های الکترونیکی مجهز شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها