ی. تیر 12ام, 1401

بازدید معاون قوه قضائیه و رئیس کل دادگستری استان تهران از شورای حل اختلاف تهران

فروزان مهر معاون مالی، پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضائیه و حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران از شورای حل اختلاف استان تهران بازدید کردند.

در راستای دستورالعمل ابلاغی ریاست قوه قضائیه در خصوص توجه ویژه به امر سازش و اهمیت کار شورای حل اختلاف و با هدف بررسی میدانی امکانات، کاستی‌ها و نیاز‌های شورا‌های حل اختلاف، فروزان مهر معاون مالی، پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضائیه و  حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران و هیأت همراه صبح روز چهارشنبه مورخ ۲۹/۱۱/۱۳۹۹ از شورای حل اختلاف تهران بازدید نموده و در جریان چگونگی اقدامات انجام شده و نیاز‌های ساختمانی، مالی و تجهیزات شورا قرار گرفتند.

در ابتدای برنامه، مهدوی رئیس شورای حل اختلاف تهران ضمن عرض خیرمقدم در نشست آغازین در حوزه ریاست شورای حل اختلاف استان تهران گزارش جامعی از وضعیت ساختمان‌های مجتمع‌های شورای حل اختلاف در شهر تهران و شهرستان‌ها و بخش‌های تابعه استان تهران ارائه نمود و شرایط آن‌ها را از جهت تملیکی، استیجاری یا امانی بودن و یا میزان اجاره بها و نیاز‌های ساختمانی، فنی و تعمیراتی جهت استفاده بهینه همچنین نیاز به احداث یا تملیک ساختمان‌های جدید متناسب با نیاز‌های اداری در فضاسازی ساختمان‌های قضایی به جهت رعایت مسائل امنیتی، انتظامی و تأمین شرایط مطلوب برای حصول صلح و سازش بیان نمود.

در ادامه برنامه، حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران طی سخنان کوتاهی گفت: “در بحث ابنیه یک توجه عاجلی بفرمایید. می‌دانیم که بسیار مشکل و تنگنا هست و برخی قسمت‌ها از توان دستگاه قضا خارج است. لکن نیاز استان تهران به ویژه شورای حل اختلاف ضروری و فوری می‌باشد”.

پس از وی، فروزان مهر ضمن تبریک ایام ماه رجب، یکی از بخش‌های پیشران در قوه قضائیه را همین شورای حل اختلاف برشمرده و گفت: خصوصا با تأکیدات بسیاری که ریاست قوه قضائیه بر اشاعه فرهنگ صلح و سازش دارند امیدواریم با رفع ایرادات شورای نگهبان و با همکاری مجلس شورای اسلامی قانون جدید شورا تصویب شود.

 وی وجود نیروی انسانی کارآمد را از مزایای شورای حل اختلاف دانسته و گفت: لکن می‌دانیم در زمینه امکانات و ساختمان‌ها کمبود‌هایی احساس می‌شود و ما امیدواریم در بودجه سال ۱۴۰۰ تغییر خوبی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرایی قوه قضائیه باتوجه به سه ردیف مستقلی که داریم صورت گیرد.

معاون مالی، پشتیبانی و امور عمرانی قوه قضائیه با بیان آنکه با توجه به تغییرات پدید آمده پیش بینی ما برای سال آینده این است که سال خوبی خواهد بود تصریح کرد: بیشتر از ۲۵% منابع درآمدی قوه قضائیه از استان تهران تأمین می‌شود و این مطلب حساسیت بالایی را ایجاد کرده است و با این وصف متأسفانه محرومیت در شهر تهران خصوصا شهرستان‌های اطراف تهران بسیار زیاد است و همانگونه که می‌دانیم این شرایط طی سال‌های متمادی جمع شده و نیاز است با برنامه ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بخشی از کسری‌ها را جبران کنیم.

وی با بیان آنکه تاکنون هیچ طرح عمرانی در بودجه برای ساختمان‌های شورا‌های حل اختلاف نداشته ایم گفت: براساس دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه و همچنین قانون برنامه ششم توسعه موظف هستیم تعدادی از ساختمان‌ها را تخریب نموده و ساختمان‌های جدید بسازیم. به همین جهت، باید برنامه تأمین منابع مالی در سال آینده داشته باشیم و در حال حاضر آمادگی داریم ساختمان‌هایی که مناسب نیستند تبدیل به احسن نموده و با پول آن‌ها ساختمان مناسب خودمان را بگیریم. سال گذشته در حد امکان جهت پرداخت اجاره بها به شورای حل اختلاف کمک کردیم و تلاش می‌کنیم تا در سال جاری هم کمک‌های بیشتری کنیم.

وی افزود: با توجه به کمبود شدید امکانات و فرسوده بودن ساختمان‌های شورا‌های حل اختلاف مقرر گردید تا ساختمان مناسبی جهت ستاد مرکزی شورای حل اختلاف استان تهران در خیابان شهید استاد مطهری و همچنین سه میلیارد تومان اعتبار جهت تعمیر و بازسازی ساختمان مجتمع‌ها در اختیار شورای حل اختلاف استان تهران قرار گیرد.

وی به منظور ایجاد تعادل در هزینه‌های موضوع فصل دوم اعتبارات، دستور ابلاغ اعتبار به میزان دویست میلیارد ریال برای دادگستری کل استان تهران را صادر کرد.

در پایان جلسه مهدوی با بیان آنکه رئیس کل محترم دادگستری استان تهران همواره توجه خاصی به شورا‌های حل اختلاف دارند از توجه وی با توجه به کمبود‌های شدید ساختاری در شورا‌های حل اختلاف سپاسگزاری نمود.

در ادامه برنامه مهدوی و  اسدزاده معاون مالی، عمرانی و پشتیبانی دادگستری استان تهران و هیأت همراه از مجتمع شماره ۱۱ شورای حل اختلاف واقع در مرکز تهران بازدید کردند.

در این بازدید حجت الاسلام والمسلمین دهقان نیا ضمن عرض خیرمقدم گزارش مختصری از آمار و عملکرد مجتمع تحت مدیریت بیان نمود.

وی با بیان میزان آمار صلح و سازش مجتمع و مقایسه آن با آمار وارد ه و مختومه پرونده‌ها گفت: با توجهات آقای مهدوی و تلاش وافر اعضاء شعب و همکاران مجتمع آمار صلح و سازش مجتمع افزایش یافته و همچنین در بخش اجرای احکام نیز موجودی پرونده‌ها کاهش یافته خصوصا آنکه آقای دکتر مهدوی فرمودند حتی بعد از صدور حکم و در اجرای احکام هم که شده سعی در سازش گردد و ما در این راستا اقدامات خوبی صورت دادیم.

مهدوی طی سخنان با بیان آنکه ضرورت دارد میزان سازش مجتمع از این میزان نیز افزایش یابد از مسئولین و همکاران مجتمع خواستند طبق فرمایش ریاست  قوه قضائیه که شورای حل اختلاف کارآمد را شورای حل اختلافی دانست که صلح و سازش بیشتری داشته باشد. برنامه ریزی شود تا میزان آمار سازش مجتمع افزایش یابد.

در ادامه برنامه مهدوی و بهروزی سرپرست معاونت اداری، مالی و پشتیبانی شورای حل اختلاف استان تهران از مجتمع شماره ۹ و ۱۰ شورای حل اختلاف واقع در جنوب غرب شهر تهران بازدید کردند.

در ابتدای این بازدید آقای پوربیگ سرپرست مجتمع ضمن عرض خیرمقدم گزارش مختصری از آمار عملکرد و شرایط کار مجتمع بیان نمود. وی با بیان آنکه منطقه ۱۰ طبق آخرین آمار ۳۲۶ هزار نفر جمعیت دارد که به تنهایی برابر چهار منطقه دیگر تهران است و در عین حال پرتراکم‌ترین و کوچکترین منطقه تهران نیز می‌باشد که با محاسبه جمعیت منطقه ۹ جمعا جمعیتی بالغ بر ۴۸۰ هزار نفر در محدوده تحت پوشش این مجتمع ساکن هستند و حدود ۳ میلیون جمعیت شناور نیز دارد که شرایط کار را برای همکاران این مجموعه سخت کرده است. علاوه برآن بافت جمعیتی و ضعف دانش حقوقی مردم منطقه بر سختی کار افزوده است. ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با بیان آنکه این مجتمع ۱۰ شعبه دارد گفتند: دو سوم نیرو‌های این مجتمع را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و عملکرد ایشان در برقراری صلح و سازش بسیار عالی است.

پس از جلسه، مهدوی رئیس شورای حل اختلاف استان تهران و هیأت همراه از شعب و دفاتر مختلف مجتمع بازدید نموده و در جریان رسیدگی به پرونده‌ها قرار گرفتند. وی در این بازدید ضمن گفتگو با همکاران، اعضاء و دبیران شعب ضمن پرس و جو از مسائل و شرایط کاری به سوالات کارکنان در خصوص مسائل اداری و استخدامی شان پاسخ گفتند. همچنین با تعدادی از مراجعین گفتگو نموده و ضمن رسیدگی به درخواست هایشان به ابهامات و سؤالاتشان پاسخ داد.

رئیس شورای حل اختلاف استان تهران با بیان ضرورت تلاش حداکثری برای حصول صلح و سازش و عرض خسته نباشید از تلاش‌ها و خدمات همکاران تقدیر و تشکر نمود. وی در آخرین بخش از بازدید با حضور در یک شعبه در جریان رسیدگی به یک پرونده حاضر شده و ضمن رؤیت چگونگی رسیدگی اعضاء شعبه مراتب قانونی رسیدگی و مفاد قانون شورا‌های حل اختلاف را به طرفین پرونده یادآور گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها