س. تیر 7ام, 1401

دستور ویژه رئیس کل دادگستری استان مرکزی جهت رسیدگی دقیق و فوری به پرونده‌ی زندانیان جرائم مالی

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمهدی موسوی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در جلسه ستاد دیه استان مرکزی، بیان داشت: عملکرد اعضا و همکاران ما در ستاد دیه، در سال ۱۳۹۹ در استان مرکزی، عملکرد مناسب و مطلوبی بوده و این موفقیت حاصل انجام یک کار گروهی منسجم و با خلوص نیت می‌باشد که به خوبی محقق شده است.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی افزود: با نزدیک شدن به روز‌های آخر سال و در آستانه فرارسیدن سال نو انتظار و توقع از اعضای ستاد دیه استان مرکزی این است که با نگاه تحولی و جهادی و انقلابی و با برنامه ریزی ویژه و وقت گذاری مؤثر، اقدامات لازم جهت بررسی دقیق پرونده‌های زندانیان صورت گیرد تا در نهایت به آزادی هرچه بیشتر زندانیان منجر شود و آنان بتوانند ایام عید نوروز را در کنار خانواده‌های خود سپری کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی ادامه داد: ستاد دیه می‌بایست از تمام ظرفیت‌های موجود در استان مرکزی از جمله ائمه جمعه، فرمانداران، صداوسیما، سپاه، بسیج و رؤسای دادگستری‌ها بهره‌مند شود چراکه آنان با معتمدین، خیرین، صنعتگران، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در ارتباط هستند و اگر بخش کوچکی از سرمایه آنان به ستاد دیه سرازیر شود آثار با برکت و خروجی بسیار خوبی خواهد داشت. در این راستا اگر ستاد دیه جلساتی با حضور افراد مذکور در شهر‌های مختلف استان تشکیل دهد، حتما ثمربخش خواهد بود.

رئیس ستاد دیه استان مرکزی اظهار داشت: صدا وسیما پتانسیل بسیار بالایی جهت تبلیغ و اطلاع رسانی عملکرد ستاد دیه در سطح استان دارد و با تدوین و ارائه برنامه‌های پیش رو، می‌توان مردم را در جریان فعالیت‌های مختلف ستاد قرار داد و از کمک‌های مردمی بیشتر بهره برد. همچنین گروه‌های جهادی که در بسیج و سپاه سازماندهی می‌شوند به دلیل حضور بسیار مستمر خود در میان طیف‌های مختلف جامعه می‌توانند در ترغیب آحاد مردم به حمایت از آزادی زندانیان مالی تأثیرگذار باشند.

وی افزود: از دیگر اقدامات مهم ستاد دیه در جهت آزادی زندانیان مالی می‌بایست رتبه بندی آنان باشد. افرادی که محکومیت مالی آنان زیر ۲۰ میلیون تومان هست (محکومین شورای حل اختلاف) و یا محکومین نفقه باید احصاء شوند و در اولویت قرار گیرند و محکومینی که مبالغ محکومیتشان بالاترست را از محاکم بخواهیم تا مبلغ پرداختی پیش قسط این محکومین را پایین‌تر بیاورند تا با پرداخت آن بتوانند رهایی پیدا کنند. البته در دعاوی اعسار نیز باید شرایطی بوجود آید تا به محض طرح دعوی اعسار و وجود شرایط لازم، زندانی آزاد گردد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در پایان بیان داشت: باید به نحوی برنامه ریزی نماییم که بر اساس منویات ریاست قوه قضائیه همه‌ی محکومین مالی از مرخصی عیدانه استفاده نمایند و این ایام را همراه خانواده‌های خود باشند و در بحث توزیع بسته‌ها و کالا‌های حمایتی طوری برنامه ریزی شود که خانواده‌های این گونه زندانیان در اولویت باشند.

شایان ذکر است در این جلسه تعداد ۲۱ پرونده از زندانیان و محکومین مالی بررسی شد و با موافقت اعضای ستاد دیه استان مرکزی منابعی جهت حل مشکلات آنان تخصیص یافت که برای تأیید مصوبات، پرونده‌ها به ستاد مرکزی دیه ارسال گردید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها