س. تیر 7ام, 1401

لزوم بهبود کیفیت آراء در محاکم

به نقل از خبرگزاری میزان نشست غیرحضوری آسیب شناسی حوزه‌های قضایی آق قلا و داشلی برون با حضور مسئولان قضایی استان گلستان و قضات این شهرستان برگزار شد.

هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری استان گلستان در جلسه امروز بر کیفیت آراء صادر شده در محاکم تاکید کرد و گفت: هیئتی از قضات برجسته استان گلستان برای بررسی آراء نقض شده در محاکم تجدیدنظر تشکیل شده است.

رئیس کل دادگستری گلستان افزود: این هیئت نتیجه آسیب شناسی‌های خود را در اختیار قضات محاکم بدوی قرار می‌دهد تا آراء صادر شده در محاکم استان گلستان بهبود یابد.

وی تاکید کرد: بهبود کیفیت آراء علاوه بر کمک به احقاق حق از تحمیل هزینه به مردم و طولانی شدن رسیدگی‌ها جلوگیری می‌کند.  

هاشمیان بر استفاده بیشتر از ظرفیت‌های قانون برای صدور آراء جایگزین حبس تاکید کرد و گفت: مجازات زندان برای مجرمان خطرناک و مزاحمان جان و مال و نوامیس مردم است و باید حساب افرادی که ناخواسته و به علت شرایط اقتصادی گرفتار شده اند از این مجرمان جدا کرد.

رئیس کل دادگستری گلستان افزود: سرکشی قضات از زندان و خانواده زندانیان می‌تواند در تغییر رویکرد آنان از نگاه حبس گرایی اثرگذار باشد.

وی بر استفاده بیشتر از ظرفیت شورای حل اختلاف نیز تاکید کرد و گفت: حل و فصل خصومت بین مردم، جلوگیری از شکاف در جامعه و کاهش ورودی زندان از مزیت‌های میانجیگری شورای حل اختلاف در پرونده هاست.

افزایش ابلاغ اینترنتی اوراق قضایی به منظور جلوگیری از رفت و آمد غیرضروری مردم به محاکم، تعیین تکلیف پرونده‌های مسن تا آخر سال، غربالگری مددجویان و تعیین تکلیف وسایل نقلیه توقیفی پارکینگ ها، استفاده از حکمین قرآنی برای میانجیگری در دعاوی خانوادگی از موارد طرح شده معاونان رئیس کل دادگستری در جلسه امروز بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها