ش. تیر 4ام, 1401

گفت‌وگو| فرصت دوباره زندگی برای ۳ محکوم به قصاص در گلستان

هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری استان گلستان از فرصت دوباره زندگی برای سه محکوم به قصاص در این استان خبر داد و بیان کرد: حکم قصاص این سه محکوم در نوبت اجرا بود که با پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف و ریش سفیدان، خانواده‌های داغدار بزرگوارانه از حق شرعی و قانونی خود گذشتند و از قصاص منصرف شدند.

رئیس کل دادگستری گلستان افزود: نخستین محکوم به قصاص ۸ سال قبل به دنبال اختلافات خانوادگی سبب مرگ داماد خانواده شد و دومین محکوم هم جوان ۲۱ ساله‌ای است که دو سال پیش به علت ناتوانی در کنترل خشم، زندگی بهترین دوستش را گرفت.

وی بیان کرد: سومین محکوم به قصاص هم فردیست که حدود ۱۱ سال پیش در بندرترکمن وقتی ۲۰ ساله بود در دعوای لفظی مرگ دوستش را رقم زد و از آن زمان تاکنون در زندان است.  

هاشمیان ادامه داد: حکم قصاص این سه نفر به درخواست اولیای دم صادر و پس از طی تشریفات قانونی در نوبت اجرا بود که با پادرمیانی اعضای شورای حل اختلاف کمالان و شعبه صلحی زندان گرگان و با کمک ریش سفیدان و معتمدان منطقه، اولیای دم دقایقی پیش از اجرای حکم، از اجرای قصاص منصرف شدند.

رئیس کل دادگستری استان گلستان با قدردانی از اولیای دم گفت: اعضای شورای حل اختلاف در پرونده‌های قتل از پیش برنامه ریزی شده و مواردی که محکوم از کرده خود ابراز ندامت نکند، پادرمیانی نمی‌کنند.

وی بیان کرد: با رهایی این سه نفر، تعداد محکومان قصاصی که امسال به بزرگواری اولیای دم، فرصت جبران مافات یافتند به ۲۳ نفر رسید.

هاشمیان با بیان این که همه این افراد در دعوا‌های لفظی و در پی خشم آنی و کنترل نشده مرتکب قتل شده اند، گفت: امیدواریم با تقویت مهارت‌های گفتگو و حل منطقی مشکلات، شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها