ی. تیر 5ام, 1401

گزارش| تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

به نقل از خبرگزاری میزان سفر آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه کشورمان به عراق، به زعم تمامی کارشناسان و متخصصان امور منطقه‌ای، سفری پربار و پردستاورد بود.

رئیس دستگاه قضا در این سفر سه روزه، علاوه بر دیدار با مقامات عالی رتبه عراقی از جمله، رئیس شورای عالی قضایی، رئیس‌جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس عراق، دیدارهایی مردمی نیز با اقوام و گروه‌های مختلفی عراقی داشت.

اما یکی از محورهای اصلی سفر رئیس دستگاه قضا به عراق، موضوع پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بود؛ تروری که بیش از یک سال پیش به دست رژیم تروریستی آمریکا صورت گرفت و نقض تمامی قواعد مصرح حقوقی بین‌الملل بود.

نخستین برنامه سفر آیت‌الله رئیسی به عراق نیز، حضور در محل شهادت حاج قاسم سلیمانی و همراهان سلحشورش در یادمان فرودگاه بغداد بود؛ محلی که بیش از یک سال پیش یعنی در سیزدهم دی ماه سال ۹۸ شاهد جنایت آشکار رژیم متجاوز و تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سرداران رشید محور مقاومت یعنی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همراهان سلحشورشان بود.

آیت‌الله رئیسی: شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس هرگز بی‌پاسخ نخواهد ماند

آیت الله رئیسی در بدو ورود به بغداد در یادمان شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد حاضر شد و طی سخنانی در جمع خبرنگاران با اهدای سلام از طرف خود و مردم مقاوم ایران اسلامی به مردم عزیز، شریف، متدین و مقاوم عراق اظهار کرد: مقاومت مردم عراق، جوانان سلحشور و برومند، ارتش عراق و نیرو‌های مردمی در مقابل بیگانگان، عوامل شیطان بزرگ آمریکا و تکفیری‌ها، ستودنی است.

تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اینجا مقتل دو قهرمان بزرگ ملت عراق و ایران است، ادامه داد: قهرمان امت اسلامی شهید بزرگوار سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی و شخصیت ماندگار آقای ابومهدی المهندس هر دو متعلق به امت اسلامی و بشریت هستند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه شهادت این دو سردار بزرگ اسلام هرگز بی پاسخ نخواهند ماند، گفت: این دو قهرمان و همراهان ایشان، قهرمان مبارزه با تروریسم و دو قهرمان امنیت ساز برای عراق و ایران و منطقه بودند و امنیت را به منطقه هدیه کردند و کسانیکه آن‌ها را به شهادت رساند، کسانی هستند که نمی‌خواهند مردم ایران و عراق در امنیت زندگی کنند.

خون سلحشوران ایرانی و عراقی پیوندی عمیق خورده است

آیت الله رئیسی تصریح کرد: اینجا مشهد سرداران بزرگ اسلام است و خون ایرانی و عراقی در این نقطه با هم پیوند خورده است؛ نه فقط در این نقطه بلکه در جای جای عراق و منطقه، خون سلحشوران ایرانی و عراقی پیوندی عمیق خورده است. این پیوند و پیوند عمیق فرهنگی، اعتقادی و دینی بین ایران و عراق از گذشته‌ها بوده است. ما بین این دو همسایه آنچنان پیوندی از نظر فرهنگی و اجتماعی می‌بینیم که هرگز با هیچ توطئه و فتنه‌ای گسسته نخواهد شد.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه اینجا مکان جنایت هولناک استکبار جهانی به سرکردگی آمریکاست که نماد مقاومت را هدف قرار داده و از هیچکدام از حقوق بین المللی و قواعد لازم بین کشور‌ها تبعیت نمی‌کند، گفت: آمریکا با شکستن همه قوانین، همه میثاق‌های بین المللی و حق حاکمیت دولت عراق، جنایت بزرگی را مرتکب شده است.

رئیس قوه قضاییه با طرح این سئوال که آمریکا با چه منطقی مهمان گرامی کشور، دولت و مردم عراق را به گلوله بست و میزبان او آقای المهندس را به شهادت رساند، تاکید کرد که دست انتقام الهی همواره از آستین ملت بیرون آمده و بیرون خواهد آمد.

آیت الله رئیسی گفت: آمریکا خود داعش را ایجاد و حمایت می‌کند و تمام امکانات مالی، تسهیلاتی و اطلاعاتی را به داعش می‌دهد و او را مسلح و مجهز می‌نماید و به جان مردم مسلمان می‌اندازد و کسانیکه همچون سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که در برابر داعش و تروریسم ایستادگی می‌کنند، را هدف قرار می‌دهد.

شهید حاج قاسم سلیمانی برای آمریکایی‌ها و دشمنان اسلام خطرناک‌تر از حاج قاسم سلیمانی است

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: مسئولان آمریکایی رسما اعلام کردند که ما داعش را ایحاد و مجهز کردیم و به جان ملت‌ها انداختیم. دست انتقام الهی گردن ظالم را خواهد گرفت و حق مظلوم را از او خواهد ستاند. آیت الله رئیسی خطاب به آمریکایی‌ها و دشمنان اسلام گفت: بدون تردید شهید حاج قاسم سلیمانی برای شما خطرناک تر از حاج قاسم سلیمانی و شهید المهندس برای شما خطرناک تر از آقای ابومهدی المهندس، خواهند بود. نشان این سخن و ادعا را در تشییع جنازه این دو بزرگ در ایران و عراق بنگرید؛ قیامتی برپا شد و دل‌های میلیون‌ها انسان، جوان، زن، مرد در عالم متوجه این دو شهید و هدف بزرگ آن‌ها شد.

رئیس قوه قضاییه افزود: به شما دشمنان اسلام بگویم شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برای همیشه تاریخ نماد عزت، اقتدار، نورانیت، محبت نسبت به مردم، دعوت به خدا، وحدت و انسجام امت اسلامی، دشمن شناسی، دشمن ستیزی و مقاومت خواهند بود و شما مردم عزیز عراق، جوانان برومند، سلحشوران و مجاهدان بدانید و می‌دانید که راه و مکتب شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس همانطور که امام خامنه‌ای فرمودند همواره پر رهرو خوا‌هد بود و روز به روز این مکتب، برای عصر‌ها و نسل‌ها پیام عزت، ایستادگی و مقاومت در برابر استکبار خواهد داشت. این وعده الهی است که آنانی که به خدا اتکال و اعتماد داشتد و اعتماد به داشته‌های خود کردند و دست نیاز به طرف دشمن دراز ننمودند، نصرت الهی را دریافت خواهند کرد.

مذاکرات رسمی هیئت‌های قضایی ایران و عراق

صبح روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن، مذاکرات رسمی هیئت‌های قضایی ایران و عراق در محل شورای عالی قضایی عراق در بغداد به ریاست آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه کشورمان و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق برگزار شد.

تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

تشریح روند رسیدگی به پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از سوی قاضی ویژه

در این جلسه، قاضی ویژه پیگیری پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای پیگیری این پرونده پرداخت و گفت: از نخستین روز ارتکاب این جنایت و هدف قرار دادن حاج قاسم سلیمانی و نائب رئیس حشدالشعبی در سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ۱۳۹۸) دستگاه قضایی موضوع را در دو حوزه مورد پیگیری قرار داد.

وی افزود: اولین بحث تعقیب کسانی بود که این جنایت را انجام دادند که بر اساس اعتراف آمریکایی‌ها دستور این عملیات توسط ترامپ صادر شده و ترور نیز توسط پهپاد‌های آمریکایی انجام شده است.

قاضی ویژه پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت افزود: پس از پیگیری‌های قضایی و انجام فرآیندها، حکم جلب برای رئیس جمهور سابق آمریکا برابر ماده ۴۰۶ قانون محاکمات عراق، از سوی دستگاه قضایی این کشور صادر شده است.

وی مسیر دوم پیگیری پرونده را رسیدگی به مباشران و معاونان این جنایت عنوان کرد و گفت: به موازات رسیدگی به پرونده عاملان این جنایت، این موضوع در دستور کار قرار گرفت که چه کسانی در این زمینه همکاری داشته اند.

قاضی ویژه پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت ادامه داد: ما پیگیر هستیم آیا کسانی بوده اند که مسیر حرکت و اقامت فرماندهان شهید مقاومت را افشا کردند یا خیر، اما هنوز در این رابطه نتوانسته ایم به نتیجه خاصی برسیم چرا که مسیر شهدا در سه کشور لبنان، سوریه و عراق بوده است.

وی با تاکید بر اینکه احتمال می‌دهیم افرادی در این خصوص با آمریکایی‌ها همکاری کرده باشند، گفت: در این مورد نیازمند هماهنگی و همکاری طرف‌های لبنانی و سوری هستیم که کار‌ها توسط دستگاه اطلاعاتی عراق در حال پیگیری است.

قاضی ویژه پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت ادامه داد: دستگاه اطلاعاتی عراق در پاسخ به استعلام ما گفته است که بعد از هماهنگی با طرف لبنانی اعلام شده که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند و در خصوص طرف سوری نیز به دلیل شیوع کرونا امکان پیگیری خاص وجود نداشته لذا اطلاعات جدیدی نداریم، اما پیگیری اطلاعات موجود همچنان ادامه دارد و تلاش می‌کنیم به کسانی که در این جنایت نقش داشته اند برسیم و به محض کسب اطلاعات در این خصوص، برخورد قضایی انجام خواهد شد.

رئیس شورای عالی قضایی عراق: طرف‌های پیگیر پرونده هماهنگی و همکاری‌های مشترکی داشته‌اند

در ادامه، فائق زیدان در واکنش به گزارش قاضی ویژه پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت تاکید کرد که با وجود کرونا، طرف‌های پیگیر قضیه هماهنگی و همکاری‌های مشترکی داشته اند، اما لازم است هر چهار کشور ایران، عراق، سوریه و لبنان در این خصوص نشست مشترکی را برگزار کنند.

رئیس شورای عالی قضایی عراق افزود: دستگاه‌های اطلاعاتی کشور‌های چهارگانه باید اطلاعات خوبی که دارند را در اختیار همدیگر بگذارند تا به نتیجه مطلوبی دست پیدا کرد.

اقدام نظام قضایی عراق و قاضی پرونده در شناخت ابعاد مختلف پرونده قابل تقدیر است

آیت الله رئیسی با تقدیر از رئیس شورای عالی قضایی عراق برای انتصاب قاضی ویژه برای پیگیری پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت، گفت: اینکه رئیس جمهور سابق آمریکا رسما در تریبون عمومی اعلام کرد که او دستور ترور را صادر کرده و معترف بوده که حاکمیت عراق و قوانین بین المللی را نقض کرده و یک ترور دولتی انجام داده، مستند مهمی است که می‌توان با اتکا به آن موضوع را با جدیت پیگیری کرد.

آمریکا مدعی مبارزه با تروریسم بود، اما قهرمانان مبارزه با تروریسم را هدف قرار داد

رئیس قوه قضاییه کشورمان افزود: آمریکا مدعی مبارزه با تروریسم بود، اما قهرمانان مبارزه با تروریسم را هدف قرار داد و به شهادت رساند و مردم نیز این دو فرمانده شهید را به عنوان قهرمانان مبارزه با تروریسم می‌شناسند.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: اقدام نظام قضایی عراق و قاضی محترم پرونده در شناخت ابعاد مختلف پرونده قابل تقدیر است و کسانی که این جنایت را مرتکب شدند و یا با جنایتکاران همکاری کردند، لازم است با همکاری اطلاعاتی چهار کشور شناسایی شده تا آن‌ها به کیفر عمل خود برسند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: ما در ایران کمیته‌ای تشکیل دادیم که هم دستگاه‌های اطلاعاتی و عملیاتی و هم شخصیت‌های قضایی و مقاماتی از وزارت امور خارجه عضو آن هستند؛ در این کمیته مباحث امنیتی و قضایی بررسی می‌شود که نتایج آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آیت الله رئیسی گفت: اراده دستگاه قضایی عراق برای تعقیب و مجازات آمران و عاملان جنایت ترور فرماندهان شهید مقاومت، جنایتکاران را پشیمان می‌کند و این اقدام هم کیفر مجرمان و هم بازدارندگی از تکرار جرائم مشابه را به دنبال خواهد داشت.

تاکید بر به نتیجه رسیدن هر چه سریعتر پرونده ترور حاج قاسم

پیگیری پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی در دیدار میان آیت‌الله رئیسی و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز مطرح شد. در این دیدار که شامگاه سه‌شنبه بیست و یکم بهمن صورت گرفت، آیت‌الله رئیسی در خصوص پیگیری حقوقی پرونده ترور سرداران شهید جبهه مقاومت نیز خاطر نشان کرد: مجازات آمرین و مجرمینی که این جنایت را مرتکب شده‌اند، برای آینده ایجاد بازدارندگی خواهد کرد.

تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: آمریکا با ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس حاکمیت، سیادت و قوانین عراق را نقض کرده و ما تأکید داریم این پرونده هر چه سریع‌تر با همکاری ایران و عراق به نتیجه بایسته برسد.

تاکید نخست وزیر عراق بر استمرار پیگیری پرونده ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی

الکاظمی نخست وزیر عراق نیز در دیدار با آیت‌الله رئیسی بر پیگیری پرونده ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی اشاره کرد و گفت: این موضوع همچنان در حال پیگیری است و برخی احکام قضایی در این خصوص صادر شده است.

در دیدار میان آیت‌الله رئیسی و برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز که چهارشنبه بیست و دوم بهمن برگزار شد، موضوع پیگیری پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی از سوی طرفین، مطرح شد؛

در دیدار با رئیس جمهور عراق؛ لزوم تسریع در پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس

رئیس قوه قضاییه در این دیدار که در چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، ضمن ادای احترام نسبت به مقام شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید کرد که خون این دو شهید آثار و برکات زیادی در تحکیم روابط دو کشور خواهد داشت.

تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

آیت الله رئیسی با ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به مردم و مسئولان عراق بر لزوم تسریع در پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید کرد و گفت: این دو شهید قهرمان مبارزه با تروریسم بودند که آمریکا با نقض حقوق حاکمیتی عراق، آنها را به شهادت رساند.

شهادت ابومهدی المهندس در کنار سردار حاج قاسم سلیمانی نمادی از وحدت امت اسلام است

آیت‌الله رئیسی عصر چهارشنبه ۲۲ بهمن در دیدار خانواده‌های فرماندهان شهید گروه‌های مقاومت در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد به شهادت وحدت افرین شهیدان سلیمانی و ابومهدی اشاره کرد و با بیان این که شهدا متعلق به همه عصر‌ها و نسل‌ها و جهان انسانیت هستند و در زمان و مکان محصور نمی‌شوند اظهار داشت: همان طور که شهدای عاشورا در امتداد زمان و مکان حضور دارند شهدای ایران و عراق و شهدای عالم اسلام نیز همواره پیامشان برای ما در زندگی جاری و ساری است.

آیت الله رئیسی شهادت ابومهدی المهندس در کنار سردار حاج قاسم سلیمانی را نمادی از وحدت امت اسلام دانست و گفت: جای جای منطقه متبرک از خون شهدایی است که برای دفاع از حق و عدالت از جان خود گذشتند و خون آن‌ها تضمین کننده امنیت منطقه و پیوند ملت‌ها شده است.

تقدیر از اقدام پارلمان عراق برای اخراج آمریکایی‌ها پس از شهادت حاج قاسم و ابومهدی

در دیدار میان آیت‌الله رئیسی و محمدالحلبوسی رئیس پارلمان عراق نیز یکی از محورهای مذاکرات طرفین، پیگیری پرونده حقوقی ترور سرداران محور مقاومت و زمانبندی اخراج نیروهای اشغالگر و متجاوز آمریکایی از خاک عراق بود؛ امری که مصوبه قاطع پارلمان عراق پس از جنایت آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد و به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بود.

تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

رئیس قوه قضاییه در دیدار با الحلبوسی رئیس پارلمان عراق با تقدیر از اقدام پارلمان عراق و پیگیری‌های رئیس مجلس این کشور و رأی نمایندگان مردم برای اخراج آمریکایی‌ها تصریح کرد: حضور آمریکا در هیچ منطقه‌ای امنیت آور نیست. امنیت هر منطقه باید توسط مردم و نیرو‌های مسلح و دولت‌ها تامین شود نه توسط آمریکا و بیگانگان.

آیت‌الله رئیسی همچنین در این دیدار از ایستادگی ملت عراق در برابر داعش و همکاری‌های ایران در این عرصه به عنوان نمونه‌هایی از علاقه و پیوند دو ملت یاد کرد و با اشاره به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در کنار ابومهدی المهندس فرودگاه بغداد، امتزاج خونین این دو شهید را مهر تائیدی بر این سخن دانست.

شهید سلیمانی و کمک به اقلیم کردستان در روز‌های سخت مبارزه با داعش

شامگاه پنجشنبه در آخرین روز سفر سه روزه آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عراق، هوشیار زیباری فرستاده ویژه رئیس اقلیم کردستان عراق در محل اقامت رئیس قوه قضاییه با او دیدار کرد.

تسریع در پیگیری پرونده حقوقی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی؛ یکی از دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به عراق

رئیس قوه قضاییه در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی همواره آرزومند است مردم کردستان در آرامش و آسایش زندگی کنند و روز‌هایی که کردستان عراق مورد تعرض داعشی‌ها قرار گرفت همه ایرانی‌ها احساس می‌کردند که خانه و وطن خودشان مورد تعرض دشمن قرار گرفته است.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: در آن روز‌ها حاج قاسم سلیمانی مثل کسی بود که تهران، مشهد یا کرمان مورد تعرض دشمن قرار گرفته و با احساس مسئولیتی مضاعف برای دفاع از کردستان و کرد‌ها به مصاف داعشی‌ها رفت.

هوشیار زیباری فرستاده ویژه رئیس اقلیم کردستان عراق نیز که سابقاً وزیر خارجه این کشور بود، در دیدار با آیت‌الله رئیسی یکی از این دغدغه‌های مشترک را مبارزه با تروریست‌های داعش عنوان کرد و گفت: من و سفیر ایران در عراق شاهدی زنده بر تلاش جمهوری اسلامی و شهید سلیمانی در کمک به اقلیم کردستان در روز‌های سخت مبارزه با داعش بودیم و آن را هرگز فراموش نمی‌کنیم.

زیباری تصریح کرد: ما انسان‌های ناسپاسی نیستیم و آقای بارزانی در اولین اظهارنظر خود تصریح کرد که ایران اولین کشوری بود که به ما در متوقف کردن حمله داعش کمک کرد و این بخشی از تاریخ و مسیری است که ما پیموده ایم.

تاکید بر مجازات عاملان ترور حاج قاسم

«جنایت ترور فرماندهان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقض عرف‌های بین‌المللی و حاکمیت عراق بود و باید عاملان آن مجازات شوند. آمریکا در ارتکاب این جنایت تنها نبود بلکه برخی افراد مرتبط با برخی کشور‌ها در آن مشارکت داشتند. آمریکا به طور علنی مسوولیت این جنایت را پذیرفته و گفته است که شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان را ترور کرده است. این جنایت و این ترور نقض همه قوانین بین المللی و نقض حاکمیت عراق بود و باید این پرونده برای مجازات عوامل و همکاران و برنامه ریزان آن پیگیری شود».

مطالب فوق‌الذکر، تاکیدات آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی عراقی العهد عراق پیرامون پیگیری پرونده ترور حاج قاسم بود.

به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود، باید همواره در دستور کار باشد

شامگاه پنجشنبه، بیست و سوم بهمن ماه، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه که طی سفری سه روزه به بغداد سفر کرده بود، پس از بازگشت به تهران در جمع خبرنگاران به دستاوردهای این سفر اشاره و در بخش پیگیری پرونده ترور حاج قاسم اظهار کرد: در مورد پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهندس تصمیم گرفته شد کارگروهی که توسط دستگاه قضایی عراق در این میدان فعالند و کارگروهی که ما در ایران تشکیل دادیم همکاری نزدیک تری داشته باشند و این موضوع پیگیری جدی شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی مشمول مرور زمان شود، باید همواره در دستور کار باشد و پیگیری جدی از طرف دستگاه قضایی عراق و همکاری مجموعه تحقیقاتی و قضایی و مسئولین وزارت خارجه کار را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها