ی. تیر 5ام, 1401

گسترش فرهنگ صلح و سازش در استان ایلام با جدیت پیگیری می‌شود

به مناسبت دهه مبارک فجر، نشست علی دهقانی رئیس کل دادگستری استان ایلام با هیئت‌های صلح و مصلحین کل استان در سالن همایش کوثر برگزار شد.

در این نشست دهقانی ضمن تقدیر از حضور کلیه مصلحین و هیئت‌های صلح استان در جلسه، دهه مبارک فجر و چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را تبریک گفت و اظهار داشت: عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی هم از حیث شکل گیری و منشأ آن در بعد معنویت، مرجعیت، رهبری و مردمی بودن انقلاب و هم از حیث دستاوردها، ارزش‌ها و الگو‌های ناشی از آن منحصر بفرد است و امروز انقلاب اسلامی الگوی کلیه عدالت جویان و آزادی خواهان سراسر جهان است.

رئیس کل دادگستری استان ایلام با اشاره به ارزش و اهمیت تلاش هیئت‌های صلح و مصلحین در استقرار آرامش و امنیت در استان، مصلح بودن و ایجاد صلح و سازش در بین هم نوعان را توفیق الهی و مایه خیر و برکت در جامعه خواند.

وی اثر صلح و سازش را بسیار مهم با دامنه وسیع و شعاع گسترده در سطح اجتماع دانست و افزود: صلح و آشتی و ترویج و آموزش آن و انتقال تجربیات ارزشمند مصلحین به دیگران بسیار مهم و حائز اهمیت است.

عالی‌ترین مقام قضایی استان ایلام کاهش خشونت و تقلیل حس خصومت و انتقام جویی را از جلوه‌ها و زیبایی‌های ارزشمند عفو و گذشت و میانجی گری در بین مردم دانست و اذعان داشت: صلح و سازش و اصلاح ذات البین هم از بازتولید خشونت جلوگیری می‌کند و هم حس خصومت و انتقام جویی را از قلب‌ها می‌زداید و پاک می‌کند.

وی با تاکید بر نهادینه سازی اندیشه صلح و سازش از طریق فعالیت‌ها و تلاش‌های هیئت‌های صلح در استان، تصریح کرد: در دین مبین اسلام پیش از تاکید بر مجازات، بر کاهش خصومت ها، اعتلای روح صلح و سازش و آشتی بین مردم تاکید شده است.

دهقانی بر تاکید ویژه سند تحول قضایی به موضوع ترویج فرهنگ صلح و سازش به عنوان یک ظرفیت عظیم برای کاهش ورودی پرونده‌ها و کاهش اختلافات در جامعه اشاره کرد و گفت: گسترش فرهنگ حسنه صلح و سازش در استان ایلام با توجه به وجود روحانیون، مصلحین، بزرگان، ریش سفیدان و متنفذین با جدیت پیگیری می‌شود.

وی افزود: هیئت‌های صلح استان در کنار شورا‌های حل اختلاف به محض اطلاع از شکل گیری اختلاف و خصومت در هر نقطه از استان ضمن بررسی دقیق و جامع، با هدف ایجاد صلح و سازش و اصلاح ذات البین ورود نمایند.

گفتنی است در ابتدای این نشست سرپرست شورا‌های حل اختلاف استان ایلام، دبیر هیئت صلح و تعدادی از مصلحین استان در سخنانی نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص ترویج فرهنگ صلح و سازش و اعتلای هیئت‌های صلح استان بیان کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها