س. تیر 7ام, 1401

بازگشایی گذرگاه‌های مرزی عراق برای ترانزیت همزمان با سفر رئیس قوه قضاییه روز‌های خوب در انتظار اقتصاد صادراتی ایران با بازگشایی بوکمال/ جاده ترانزیت ایران به مدیترانه رسید

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، در پی سفر رئیس قوه قضاییه به کشور عراق، وزارت حمل و نقل این کشور دستور بازگشایی گذرگاه‌های مرزی این کشور را به عنوان شریان‌های حیاتی ترانزیت صادر کرد.

وزارت حمل و نقل عراق به تازگی با صدور دستور العملی در رابطه با موضوع ترانزیت کالا، دستور استفاده از گذرگاه‌های زمینی و مهمی از جمله «زرباطیه، المنذریه، طریبیل، القائم، سفوان و عرعر» را برای ترانزیت صادر کرد.

گذرگاه‌های مرزی بعنوان یکی از ظرفیت‌های استان‌های مرزی بهترین ابزار و راهکار برای گسترش صادرات، رونق اقتصاد محلی و کمک به اقتصاد ملی است و  این مهم همزمان با سفر آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه به عراق در صدر یک هیئت بلندپایه قضایی تحقق یافت.

اکنون حجم تجارت ایران و عراق بیش از ۱۰میلیارد دلار است که این وعده به فعالان اقتصادی داده شده که به ۲۰میلیارد دلار افزایش یابد و موضوع تسهیل مبادلات تجاری بین دو کشور بویژه در مرز‌ها از طریق تشکیل اتاق‌های دادرسی و داوری و رسیدگی ویژه و فوری، از مهم‌ترین محور‌های مذاکرات رییس قوه قضاییه با مقامات عالی رتبه عراق بود.

«بوکمال»، مسیری برای نیل به سمت اقتصاد صادراتی

یکی از اخبار سفر رئیس قوه قضاییه به عراق، بازگشایی مرز «بوکمال» بود که توسط نیرو‌های مقاومت با رهبری ایران از دست تکفیری‌های داعش آزاد شد. فعالیت ترانزیت زمینی بوکمال این امکان را برای ایران فراهم می‌کند که با همکاری کشور عراق بتواند کالای خود را به کشور‌های دیگر منطقه صادر کند و سوریه که در سال‌های پس از جنگ به سر می‌برد بهترین مقصد محسوب می‌شود. صادرات ایران به سوریه اکنون از طریق کشتی انجام می‌شود که هزینه بالایی دارد و به دلیل عدم همکاری ترکیه در بخش ترانزیت ایران و روسیه این امکان فراهم شده تا کالای ایران از طریق عراق به سوریه و دیگر کشور‌ها صادر شود.

علاوه بر این در اطلاعیه وزارت حمل و نقل عراق به چند گذرگاه مرزی این کشور و ایران (زرباطیه و المنذریه) نیز اشاره شده است.

«زرباطیه»، مهم‌ترین و پرترددترین معبر مرزی میان ایران و عراق

از جمله گذرگاه مرزی، تجاری و مسافری «زرباطیه» در نزدیکی مرز مهران است که بر اساس گزارش‎ها،   مهم‌ترین و پرترددترین معبر مرزی میان ایران و عراق به شمار می‎رود.

گذرگاه مرزی تجاری – مسافری مهران در ۹۵ کیلومتری جنوب باختری شهر ایلام هم مهم‌ترین و پرترددترین معبر مرزی میان ایران و عراق است.

به گفته مدیر گمرک استان ایلام، مجموع صادرات انجام شده از گمرک مهران از سال ۸۲ تا پایان سال ۹۸ بیش از ۱۴ میلیارد دلار بوده است.

نقش مهم «گذرگاه المنذریه» در تأمین امنیت حرکت کاروان‌های زائران

همچنین گذرگاه زمینی مرزی «المنذریه» در نزدیکی با ایران در اطراف شهر «خانقین» قرار داد.

گذرگاه مرزی المنذریه با توجه به کثرت رفت و آمد‌های تجاری از دو طرف، دارای اهمیت راهبردی است و این گذرگاه از مهم‌ترین گذرگاه‌های مرزی است که زائران عتبات مقدسه در عراق و نیز کالا‌ها از طریق آن وارد عراق می‌شود.

گذرگاه المنذریه تأثیر بسیاری بر فعال‌سازی روند اقتصادی، گردشگری مذهبی و تأمین امنیت حرکت کاروان‌های زائران دارد.

گزارش منابع عراقی نشان می‎دهد که روزانه هزاران مسافر از این گذرگاه می‌توانند به ایران و عراق سفر کنند.

در همین حال وزارت حمل و نقل عراق در بخش دیگری از اطلاعیه خود آورده است که فرماندهی عملیات مشترک ارتش این کشور مسئول تامین امنیت ترانزیت از گذرگاه‌های نامبرده است. این در حالی است که پیشتر در برخی اوقات، عراق این گذرگاه‌ها را به طور یک طرفه مسدود کرده بود.

رئیس هیئت گذرگاه‌های مرزی عراق در این نامه بر فعال شدن گذرگاه‌های مرزی این کشور برای ترانزیت کالا و رفت و خودرو‌های باری تاکید کرده است.

گام مهم دستگاه قضا در احقاق حقوق عامه در عرصه بین الملل

گشایش در موضوع ترانزیت کالا میان عراق و ایران در پی سفر رئیس قوه قضاییه به عراق و همچنین اقدامات قضایی برای امنیت سرمایه گذاری در ایران و عراق، پس از صدور بخشنامه جلوگیری از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از دریافت خدمات کنسولی توسط مراجع قضائی در جهت احقاق حقوق شهروندی ایرانیان به خصوص هموطنان مقیم خارج از کشور، گام‌های مهم دیگر دستگاه قضا در احقاق حقوق عامه در عرصه بین الملل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها