ی. تیر 12ام, 1401

زمینه آزادی ۱۱۰ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد و مالی استان فارس فراهم شد

حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی در طرح آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان فارس در زندان مرکزی شیراز ضمن تبریک چهل و دومین طلیعه فجر انقلاب اسلامی ضمن قدردانی از همه مسئولان بویژه خیرین نیک اندیش و شورای تأمین استان فارس که در راستای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در این اقدام خداپسندانه تلاش نمودند گفت: در دوران تحول قوه قضائیه ودر راستای اجرای سند تحول قضایی باید به دنبال جرم زدایی باشیم و بدین منظور پیشگیری از وقوع جرم در اولویت قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان فارس بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تأکید کرد: تمام همت و تلاش ما باید در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها باشد و با کاهش آمار زندانیان این میزان زندانی جرائم غیر عمد و مالی نیز به تدریج از زندان رهایی یابند.

وی با اشاره به صدور ۶ هزار و ۵۰۰ مورد رأی جایگزین حبس از سوی قضات دادگستری فارس در سال جاری تصریح کرد: در سال جاری ۱۲۰ نفر زندانیان از پابند الکترونیک استفاده کرده اند و در ایام دهه مبارک فجر امسال ضمن بازدید از مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیرازپرونده قضایی ۷۰۰ نفر از زندانیان واجد شرایط در دستور کار کمیسیون عفو استان قرارگرفت.

رئیس کل دادگستری استان فارس اظهار امیدواری کرد: طی روز‌های آینده نزدیک به ۲۰۰ نفر از این افراد از زندان‌های استان آزاد شوند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه بر لزوم سرکشی و بازدید هدفمند قضات و مسئولان قضایی از زندان‌ها تأکید کرد و بیان داشت: همان گونه که در روایات اسلامی آمده است مستحب است تا قضات از زندانیان سرکشی و جویای اوضاع و احوال مددجویان زندان‌ها باشند و بدین منظور لازم است قضات ضمن بازدید هدفمند از زندان با مددجویان ملاقات و از نزدیک به بررسی مشکلات زندانیان بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی همچنین از کاهش آمار ورودی پرونده‌های قضایی دادگستری استان فارس در سال جاری خبر داد و گفت: قضات و کارکنان مجموعه قضایی استان فارس در جهت کاهش آمار پرونده‌ها و اوقات رسیدگی به صورت شبانه روز تلاش می‌کنند و دادگستری استان جزء موفق‌ترین دادگستری‌های کشور در این خصوص است، اما لازم است همه مسئولان دستگاه‌ها ونهاد‌ها اهتمام در راستای جرم زدایی و پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان فارس در این مراسم از سردار پاسدار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان، سایر خیرین نیک اندیش، بسیج حقوقدانان و بسیج خواهران استان فارس که با همت ستاد دیه استان در یک حرکت جهادی و مؤمنانه قدم در عرصه خیر گذاشته و زمینه جمع آوری کمک‌های مادی جهت آزاد سازی زندانیان جرائم غیرعمد و تهیه بسته‌های معیشتی برای خانواده زندانیان گذاشتند؛ قدردانی کرد و بر لزوم سرکشی و رسیدگی به امور خانواده زندانیان تأکید کرد.

رئیس شورای قضایی استان فارس اظهار داشت: رسالت ستاد دیه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و بدهی مالی است، اما این نهاد مردمی به همه خانواده زندانیان با جرایم عمد و غیرعمد توجه ویژه دارد و با حمایت از آنان تلاش می‌نماید احتمال آسیب در بین خانواده‌ها کاهش دهد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خاطر نشان کرد: امیدواریم همه مردم رعایت قانون سرلوحه زندگی خود قرار دهند تا خواسته یا ناخواسته گرفتار زندان نشوند. وی در پایان تلاش شبانه روزی مسئولان قضایی استان، مدیرکل زندان‌ها و مسؤولین ستاد دیه استان در خدمت به زندانیان را ستود و از آنان قدردانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها