ش. مهر 3ام, 1400

نقش مشاور و مددکار هنوز به طور ویژه در محاکم پیاده‌سازی نشده است

به نقل ازخبرگزاری میزان علی میرزابیگی، سرپرست محاکم کیفری شماره دو کرمان در نشست مشترک با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اظهار کرد: نقش مشاور و مددکار هنوز به طور ویژه در محاکم پیاده‌سازی نشده و با توجه به بخشنامه‌های لازم باید به این امر توجه شود.

سرپرست محاکم کیفری شماره دو کرمان خاطرنشان کرد: در استفاده از تاسیسات و سیاست‌های قوه قضاییه مانند مجازات‌های جایگزین توصیه‌های ترغیبی لازم به همکاران اعلام شده است.

وی افزود: چنانچه عدم استقبال قابل توجه همکاران از تاسیسات قضایی را آسیب‌شناسی کنیم، درمی یابیم که بین سلیقه قضایی و فراغت و خوش فکری فرد با دغدغه آمار ورودی و استرس‌های ناشی از پرونده از حیث سرعت کار هماهنگی وجود ندارد و این مساله موجب می‌شود تا تمایل همکار قضایی نسبت به استفاده از تأسیسات نوظهور قانونی که غالباً مستلزم صرف وقت بیشتر است، سلب شود. 

میرزابیگی اظهار کرد: علی رغم حجم پرونده‌های دستگاه قضایی، اما همکاران نسبت به دوره‌های طرح هور (هویت و رفتار) متهمان غافل نبوده و در توان و امکان موجود جهت معرفی متهمان به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اقدام کرده اند.

وی با بیان اینکه عمده‌ترین دغدغه ما عدم هماهنگی بین مدت برگزاری دوره و وقت دادرسی پرونده است، ادامه داد: علاوه بر اینکه ذات و فلسفه وضع دوره‌های هور باید پیاده سازی شود، نکته مهم دیگر این است که چگونه می‌توان شخصیت یک فرد را که با اندیشه‌ای غلط در مورد وجهه پدیده مجرمانه و در طول سنوات متمادی شکل گرفته و مرتکب جرم شده با برگزاری چند کلاس آموزشی و در کوتاه مدت اصلاح کرد؛ به عبارتی میانگین مناسب مدت زمان آموزش برای بازاجتماعی کردن چنین فردی با امکان اصلاح تفکر مرتکبین بزه راجع به جرم ارتکابی باید مد نظر قرار گیرد.

سرپرست محاکم کیفری شماره دو کرمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: از طریق سازمان‌های مردم نهاد و دیگر امکانات پیش بینی شده قانونی می‌توان نسبت به اصلاح پذیری و آموزش متهمان و مجرمان اقدام کرد.

وی با یادآوری اینکه نقش مشاور و مددکار هنوز به طور ویژه در محاکم پیاده‌سازی نشده است، افزود: با توجه به بخشنامه‌های لازم در محاکم ضرورت دارد به این امر نیز توجه شود و امکان و زمینه دسترسی و تعقیب روند مشاوره پس از رسیدگی به پرونده و صدور رأی نیز فراهم شود.

وی با ابراز خرسندی از اینکه امروز مشکلات در دادگاه‌های اطفال به حداقل رسیده است، اظهار کرد: در خصوص حضور مستمر وکلا در دادگاه اطفال که در گذشته با مشکل مواجه بودیم این مساله با پیگیری‌های به عمل آمده به حداقل رسیده و مشاوران نیز در مجتمع مستقر هستند که این موارد موجب شده در حال حاضر گزارشی از گلایه مندی مردم یا عدم تشکیل دادگاه اطفال به صورت فوق‌العاده و خارج از اوقات معمول دادرسی وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دسته‌ها