پ. فروردین 3ام, 1402

پیشتازی استان البرز در دادرسی الکترونیکی در کشور

به نقل از خبرگزاری میزان مهدی شمسی، معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان البرز از برگزاری تمام جلسات دادرسی زندانیان استان البرز به صورت الکترونیک خبر داد و گفت: به منظور تسریع در امور رسیدگی به پرونده‌های قضایی و حذف مخاطرات اعزام زندانیان و کاهش هزینه ها، راه‌اندازی پروژه دادرسی الکترونیک در استان البرز به عنوان اولین استان البرز در سطح کشور از سال ۹۸ کلید خورد.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان البرز افزود: در راستای تحقق عدالت الکترونیک و با توجه به تاکیدات ویژه رئیس قوه قضاییه، استفاده از فناوری‌های نوین در راستای تسهیل و تسریع امور قضایی از اولویت‌های معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری البرز بوده است.

وی متذکر شد: در این بین، دادرسی الکترونیک زندانیان از مهم‌ترین و پردستاوردترین اقدامات در حوزه بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین فناوری اطلاعات در دادگستری این استان است.

شمسی با بیان اینکه یکی از دلایل اطاله دادرسی و تجدید اوقات رسیدگی در پرونده‌های قضایی عدم اعزام به موقع زندانیان بدلیل مشکلات مربوط به کمبود مامور اعزام و بدرقه و سرباز وظیفه است، تصریح کرد: همچنین هزینه‌ها و مخاطرات اعزام متهم از زندان به دادگستری از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دادگستری هاست که دادگستری کل استان البرز در آذرماه سال ۱۳۹۸ جهت رفع این معضلات، اقدام به پیاده‌سازی دادرسی الکترونیکی بر اساس ظرفیت‌های قانونی موجود کرد که به دلیل شیوع بیماری کرونا با استقبال قضات شعب روبرو شد.  

وی با تشریح دستاورد‌های اجرای این طرح گفت: اجرایی شدن این طرح منجر به صرفه جویی در هزینه‌های اقتصادی اعزام، مراقبت، تامین امنیت زندانیان، حذف مخاطرات اعزام زندانیان، کاهش تردد‌های غیرضروری و حفظ سلامت کارکنان سازمان و زندانیان می‌شود.

شمسی با بیان اینکه البرز همچنان در زمینه دادرسی الکترونیکی زندانیان، استان البرز پیشتاز در کشور است، افزود: در استان البرز تاکنون چهار هزار و ۶۱۲ مورد از جلسات شعب با زندانیان به صورت الکترونیکی برگزار شده است و مگر در موارد استثناء که به تشخیص قاضی شعبه و در رسیدگی به عناوین خاص اتهامی مطرح است تقریبا تمامی بدرقه‌های زندانیان به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین موانع توسعه این طرح، کمبود تجهیزات بود، عنوان کرد: با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، رئیس کل دادگستری و مسئولان قضایی استان البرز، هر دو زندان استان البرز یعنی کرج و فردیس و سایت‌های دادگستری‌ها و شعب تجهیز شد که امید است با استفاده بهینه از این امکانات شاهد کاهش هزینه‌ها، مخاطرات و سهولت و تسریع در امور قضایی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها