حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 26 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17807 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۸:۵۰
شناسه : 44311

طرح توجیهی شهرداری برای افزایش تراکم ساختمان این روزها توجه بسیاری از مالکین و سرمایه گذاران را به سمت خود جلب نموده است.

پ
پ

آیا از طرح توجیهی شهرداری برای افزایش طبقات (افزایش تراکم ساختمان) چیزی می‌دانید؟!  در طرح‌های تفصیلی می‌توان شاهد بسیاری از پیشنهادات خاص بود که یکی از آنها تعداد طبقات ساختمان و یا تراکم آنها می‌باشد. در برنامه ریزی طرح کلان یک شهر، به طرح‌های تفصیلی بسیار اهمیت داده می‌شود. طرح‌های تفصیلی در بر دارنده‌ی اطلاعات کلی بوده و از قدرت تجزیه و تحلیل جداگانه‌ی طبقات در یک ساختمان، برخوردار نخواهد بود. از این رو استفاده از طرح‌های توجیهی در این زمینه بسیار کاربردی و مفید تلقی می‌گردد.

عوامل بسیار زیادی در یک منطقه از شهرهای مختلف موجب شده‌اند که افراد مختلف بتوانند اقدام به بهره برداری از طرح افزایش تراکم ساختمان نمایند. از جمله این عوامل می‌توان به: سایه اندازی ساختمان‌های همجوار، همجواری‌های بلند مرتبه و بسیاری از موارد دیگر اشاره نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید از دانش افراد متخصص و حرفه‌ای در مجموعه هفت شهر آریا استفاده کنید.

افزایش تراکم ساختمان
افزایش تراکم ساختمان

شرایط نگارش طرح توجیهی شهرداری برای افزایش تراکم ساختمان:

یکی از موارد بسیار مهمی که برای طرح توجیهی شهرداری جهت افزایش تراکم ساختمان باید مد نظر قرار داد، شرایط نگارش آنها است. برای نگارش این طرح‌ها باید موارد خاص و مهمی را مد نظر قرار دهید. بررسی این موارد می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر روی نگارش ایده‌آل طرح توجیهی مورد نظر شما داشته باشد. از این موارد مهم و اصلی، عبارتند از:

 • بررسی میزان پارکینگ‌های مورد نظر برای یک سازه
 • بررسی ویژگی‌های منحصر بفرد فضایی – کالبدی ساختمان
 • بررسی و تحلیل فرم خارجی ساختمان
 • بررسی تمامی ضوابط و مقررات تعیین شده
 • بررسی وضعیت ترافیک و شرایط حمل و نقل
 • بررسی و تحلیل ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و جمعیتی
 • بررسی و تحلیل شرایط سایه اندازی طرح مورد نظر
 • ارائه گزارش‌ها و تدوین دلایل توجیهی برای اصول معماری طراحی و استقرار حجم پیشنهادی برای توده گذاری و  همچنین ارائه جدول سطح فعالیت‌ها

و بسیاری از موارد دیگر. لازم به ذکر است که عوامل مختلف می‌توانند بر روی افزایش و یا کاهش این عوامل برای افزایش تراکم ساختمان موثر باشند. برای این منظور بهتر است از دانش مهندسین مشاور شهرسازی بهره برداری کرد. در این صورت به راحتی و با صرف کمترین زمان ممکن، می‌توانید از مزایای فوق العاده و ارزشمندی برخوردار گردید.

طرح توجیهی توسعه ساختمان
طرح توجیهی توسعه ساختمان

نحوه درخواست افزایش تراکم ساختمان:

همانطور که می‌دانید، برای بهره برداری مفید از طرح‌های توجیهی، باید ابتدا به کمیسیون ماده 5 ارجاع شوند. زمانی که طرح توجیهی کمیسیون ماده 5 با موفقیت و دریافت رای مثبت مواجه شد، می‌توان اقدام به بهره برداری از آن نمود. یکی از المان‌های تاثیرگذار در این زمینه توجه به فرایند درخواست ایده آل و مناسب، برای افزایش تعداد طبقات ساختمان مورد نظر است. درخواست اولیه توسط مالکین به شهرداری منطقه مورد نظر (با عنوان طرح اولیه) اعلام خواهد شد. کارشناسان شهرداری  و همچنین دفاتر خدمات الکترونیکی، طرح افزایش تعداد طبقات ساختمان را در دستور کار خود قرار خواهند داد. با بررسی دقیق و واضح طرح مورد نظر و دریافت تاییدیه از شهرداری منطقه، مهمترین گام آغاز خواهد شد. در این فرآیند شاهد تهیه گزارش طرح توجیهی جهت افزایش تعداد طبقات خواهیم بود.

لازم به ذکر است که دریافت تاییدیه از سوی مراجع ذیصلاح بر اساس فاکتورها و قوانین خاصی انجام می‌پذیرد. بنابراین متقاضیانی که به دنبال طرح توجیهی شهرداری برای افزایش تراکم ساختمان هستند، باید از تمامی قوانین و مقررات مربوط به افزایش تعداد طبقات ساختمان و همچنین افزایش مساحت زیربنا مطلع باشند. در این صورت می‌توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن، تاییدیه‌های لازم را از سوی مراجع ذیصلاح دریافت نموده و اقدامات لازم برای افزایش تراکم و حتی مساحت زیربنا را به کار ببندند. استفاده از دانش مهندسان مشاور شهرسازی در این زمینه می‌تواند ایده‌ای ناب و کاربردی به شمار برود. چرا که این مهندسان با برخورداری از دانش تخصصی و همچنین تسلط کافی به تمامی قوانین و مقررات، می‌توانند فرایند دریافت تاییدیه را سهولت بخشیده و مزایای بسیار زیادی را برای مالکان و سرمایه گذاران به ارمغان بیاورند.

امکان سنجی طرح افزایش طبقات
امکان سنجی طرح افزایش طبقات

مدارک مورد نیاز طرح توجیهی شهرداری برای افزایش تراکم ساختمان:

این روزها بسیاری از مالکین و سرمایه‌گذاران به دنبال بهره برداری از طرح توجیهی شهرداری جهت افزایش تراکم ساختمان، هستند. برای اینکه بتوانید در این زمینه به موفقیت‌های قابل توجهی دست یابید، باید از مدارک و مجوزهای خاصی استفاده کنید تا طرح توجیهی ایده آلی را تالیف نمایید. اغلب سرمایه گذاران و مالکان با توجه به پروسه طولانی و زمان بر نگارش و تالیف طرح‌های توجیهی، از دانش افراد متخصص و کاربلد در این زمینه استفاده می‌کنند. کادر مجرب و متخصص هفت شهر آریا بهترین گزینه برای تالیف و نگارش طرح‌های توجیهی به شمار می‌رود که علاوه بر کاهش هزینه‌ها بر روی کاهش زمان نگارش طرح توجیهی نیز بسیار موثر خواهند بود. از مدارکی که برای این طرح توجیهی باید اقدام به آماده سازی و ارائه آنها نمود عبارتند از:

 •  ارائه نقشه‌های اولیه ساختمان
 •  سند ملکی ساختمان مورد نظر
 •  دستور نقشه
 •  آدرس دقیق سازه و یا زمین و همچنین کد نوسازی آن
 •  ارائه مذاکرات اولیه با شهرداری منطقه مورد نظر

 لازم به ذکر است که: آماده سازی و ارائه این نوع از مدارک می‌تواند زمان طولانی را به همراه داشته باشد. افرادی که از دانش تخصصی در این زمینه برخوردار هستند می‌توانند با بهره‌برداری از راهکارهای هوشمندانه و تخصصی، پروسه زمانی آماده سازی و ارائه نظریه را کاهش داده و تاثیر بسزایی بر روی تالیف طرح‌های توجیهی داشته باشند. در برخی از موارد شاهد عدم تایید طرح توجیهی از سوی مراجع ذیصلاح هستیم. این موضوع می‌تواند وابسته به ارائه برخی از مدارک نادرست و نامناسب نیز باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.