حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 26 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17807 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۸:۴۰
شناسه : 43984

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که امروز برگزار شد، نمایندگان با بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه به بند (ت) ماده ۲۷ این لایحه پرداختند.

پ
پ

تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی

به گزارش حقوق 24:در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (شنبه ۱۵ مهرماه) برگزار شد، نمایندگان با بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه به بند (ت) ماده ۲۷ این لایحه پرداختند. نتیجه این بررسی، با ۱۶۸ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه، تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه بود.

تشدید شفافیت حمایت‌های مالیاتی

با تصویب با بند (ت) ماده ۲۷ این لایحه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به تکلیف پرداخت وظیفه‌ای مهم موظف شد. این وظیفه شفافیت بخشیدن به حمایت‌های مالیاتی بود و به منظور انجام این وظیفه، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف به تهیه فهرست تمامی تخفیفات، اعتبار مالیاتی، نرخ صفر، معافیت یا بخشودگی و ترجیحات مالیاتی و گمرکی سالانه شده و میزان درآمد از دست رفته دولت حاصل از این حمایت‌ها را با رعایت استنادات قانونی مربوط به تفکیک محاسبه نماید. همچنین این اطلاعات در قالب پیوست بودجه سنواتی منتشر می‌شوند.

ساماندهی معافیت‌های مالیاتی

در ادامه، نمایندگان به بند (ث) ماده ۲۷ این لایحه پرداختند و با ۱۶۴ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه، این بند را تصویب کردند. این بند نیز وزارت امور اقتصادی و دارایی را مکلف به همکاری با سازمان به منظور تهیه لوایح قانونی مورد نیاز برای کاهش تخفیفات، اعتبار مالیاتی، نرخ صفر، معافیت یا بخشودگی و ترجیحات مالیاتی و گمرکی به منظور ساماندهی معافیت‌های غیرضرور و تقویت معافیت‌های منجر به افزایش نرخ رشد اقتصادی قرار می‌دهد. این اقدام به منظور بهبود نظام مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت انجام می‌شود.

اطلاعات مالیاتی برخط

با تصویب بند (ج) ماده ۲۷ این لایحه توسط نمایندگان با ۱۴۲ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در جلسه، وظیفه ارائه اطلاعات مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور به صورت برخط به سازمان‌ها و مراجع مذکور تعیین شد. همچنین، تعیین و اعلام اطلاعات مالیاتی بدون رعایت قوانین مربوطه به جرم محسوب و متخلف به مجازات درجه (۶) موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی تعریف شد.

تعیین مالیات‌های وصولی برای استان‌های با رشد مالیاتی بالا

در ادامه، نمایندگان با توجه به وجود ابهام در بند (چ) ماده ۲۷ این لایحه، تصمیم به ارجاع بند مذکور به کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه گرفتند. بر اساس بند (چ) ارجاعی ماده ۲۷ این لایحه، تصمیم گرفته شده است که ده درصد از مالیات‌های وصولی مازاد بر رشد  پنجاه درصد (%۵۰)، در اختیار همان استان‌ها قرار می‌گیرد.

منبع: میزان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.