حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 10 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17740 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۹:۳۴
شناسه : 43909
حقوق 24 گزارش می دهد

کارگران به عنوان ستون اساسی تولید محسوب می‌شوند و در صورت بیماری یا اختلالات غیرارادی، حمایت از حقوق آنها ضروری است. قانون کار مرخصی‌ها را بررسی می‌کند و مرخصی‌های استعلاجی را به قوانین تامین اجتماعی ارجاع می‌دهد. ماده ۷۴ قانون کار، مدت مرخصی استعلاجی را به عنوان سابقه کاری کارگران محسوب می‌کند. پرداخت غرامت دستمزد توسط ماده ۵۹ قانون تامین اجتماعی تنظیم شده و به شرایط مختلف وابسته است. حتی هزینه‌های بستری‌شدن در شهر دیگر نیز در نظر گرفته می‌شود. زمان پرداخت غرامت دستمزد از روز اول بیماری آغاز می‌شود و این اقدامات به تضمین حمایت از کارگران بیمار در مواقع بیماری و تخلیه از کار کمک می‌کنند.

پ
پ
حقوق کارگران در زمان بیماری و مرخصی استعلاجی

به گزارش حقوق 24: در حوزه تولیدات کشور، کارگران به عنوان ستون اساسی تولید و اقتصاد محسوب می‌شوند. بنابراین، لازم است که از حقوق کارگران در زمان بیماری و اختلالات غیرارادی نظیر بیماری‌ها توجه و حمایت ویژه‌ای از آنها انجام شود.

در این راستا، قانون کار تمامی مرخصی‌ها را مورد بررسی قرار داده است. اما برای مرخصی‌های استعلاجی به قوانین تامین اجتماعی ارجاع داده شده است. این مقررات به تفصیل مدت و شرایط مرخصی استعلاجی را تعیین می‌کنند و حمایت‌های قانونی از کارگر بیمار تا پایان مرخصی تمویل نمی‌شود.

ماده ۷۴ قانون کار

بر اساس ماده ۷۴ قانون کار، مدت مرخصی استعلاجی، با تأیید سازمان تامین اجتماعی، به عنوان سابقه‌ی کاری کارگران محسوب می‌شود. این به این معناست که مدت مرخصی استعلاجی در سابقه‌ی کاری کارگران در نظر گرفته می‌شود.

مدت و مقدار مرخصی استعلاجی

به عنوان مثال، اگر یک کارگر در آخرین سال کاری خود دچار بیماری شده و بر اساس تشخیص سازمان تامین اجتماعی باید ۶ ماه مرخصی استعلاجی دریافت کند، پس از بازگشت به کار و مشغولیت به کار، به عنوان یک سابقه‌ی کاری ۶ ماه محسوب می‌شود و مشمول مزایای مربوط به این سابقه خواهد شد. اما در مورد دستمزد، قوانین تامین اجتماعی قواعد متفاوتی دارند که در زیر آنها را بررسی خواهیم کرد.

ماده ۵۹ قانون‌تامین اجتماعی

ماده ۵۹ قانون تامین اجتماعی تعیین می‌کند که بیمه‌شدگانی که به دلیل حوادث ناشی از کار یا غیر ناشی از کار یا بیماری‌های حرفه‌ای تحت معالجه و توان‌بخشی قرار می‌گیرند و بنا به تشخیص سازمان تامین خدمات درمانی قادر به کار نیستند، می‌توانند غرامت دستمزد را دریافت کنند. شرایط این پرداخت غرامت دستمزد به دقت تعریف شده و در موارد مختلف تغییر می‌کند.

شرایط استفاده از غرامت دستمزد

  • افرادی که به علت حوادث ناشی از کار یا غیر ناشی از کار یا بیماری‌های حرفه‌ای تحت معالجه قرار گرفته‌اند.
  • اگر بیمه‌شده به دلیل بیماری و به تأیید پزشک به استراحت مطلق یا بستری شدن نیاز داشته باشد و در زمان اعلام بیماری مشغول به کار بوده یا در مرخصی استحقاقی باشد.

پرداخت غرامت دستمزد

میزان و زمان پرداخت غرامت دستمزد در قانون تامین اجتماعی مشخص شده است. غرامت دستمزد از اولین روزی که بیمه‌شده به علت حادثه‌یا بیماری حرفه‌ای و به تأیید سازمان تامین خدمات‌درمانی قادر به کار نباشد پرداخت می‌شود. در صورتی که بیمار به دلیل بیماری در بیمارستان بستری نشود، پس از چهار روز از شروع بیماری میزان غرامت دستمزد پرداخت می‌شود. پرداخت غ

امت دستمزد بر اساس شرایط مشخص شده در آخرین دستمزد یا حقوق روزانه بیمه‌شده انجام می‌شود.

مقادیر پرداخت غرامت دستمزد

  • اگر بیمه‌شده همسر یا فرزند یا پدر و مادر تحت تکفل داشته باشد، میزان غرامت دستمزد به میزان سه چهارم آخرین دستمزد یا حقوق روزانه او پرداخت می‌شود.
  • اگر بیمه‌شده همسر یا فرزند یا پدر و مادر تحت تکفل نداشته باشد و سازمان تامین اجتماعی برای بیمه‌شده هزینه‌ی بستری‌شدن را پوشش دهد، غرامت دستمزد به میزان یک دوم آخرین دستمزد یا حقوق روزانه او پرداخت می‌شود. در غیر این صورت، مبلغ دو سوم آخرین دستمزد یا حقوق روزانه بیمه‌شده دریافت خواهد شد.

پرداخت هزینه‌های مرتبط با بستری‌شدن در شهر دیگر

هرگاه سازمان تامین خدمات درمانی بیمه‌شده را برای معالجه به شهرستان دیگری اعزام کند و درمان او را به‌طور سرپائی انجام دهد، علاوه بر غرامت دستمزد، میزانی معادل صد درصد غرامت دستمزد روزانه به‌عنوان هزینه هر روز اقامت او پرداخت خواهد شد. اگر پزشک تشخیص دهد که نیاز به همراه داشتن با بیمار دارد، علاوه بر مخارج مسافرت، میزانی معادل پنجاه درصد حقوق یا دستمزد بیمه‌شده نیز به عنوان هزینه همراه بیمار تامین خواهد شد.

زمان پرداخت غرامت دستمزد

در تمامی شرایط زمان پرداخت غرامت دستمزد از روز اول بیماری شروع می‌شود به جز در مواردی که کارگر به دلیل بیماری در بیمارستان بستری نشود. در این حالت، پرداخت غرامت دستمزد از روز چهارم بیماری آغاز می‌شود.

با این توضیحات، حقوق و مزایای کارگران بیمار در مورد مرخصی‌های استعلاجی و پرداخت غرامت دستمزد توضیح داده شده. و تضمین حمایت از این گروه از کارگران در مواقع بیماری و تخلیه از کار به نمایش گذاشته شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.