حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 1 October , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17553 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۴
شناسه : 43471

به گزارش حقوق 24:پ س از مرور درخواست اعاده دادرسی، دادگاه موضوع را به جلسه می‌برد و پس از آن، قرار قبول یا رد درخواست را اعلام می‌کند. در صورتی که درخواست پذیرفته شود، دادگاه تاریخ و زمان رسیدگی را تعیین کرده و به همراه نسخه دوم درخواست، آن را به طرف مقابل ابلاغ می‌کند […]

پ
پ

به گزارش حقوق 24:پ س از مرور درخواست اعاده دادرسی، دادگاه موضوع را به جلسه می‌برد و پس از آن، قرار قبول یا رد درخواست را اعلام می‌کند. در صورتی که درخواست پذیرفته شود، دادگاه تاریخ و زمان رسیدگی را تعیین کرده و به همراه نسخه دوم درخواست، آن را به طرف مقابل ابلاغ می‌کند و همچنین درخواست‌کننده را نیز در جریان قرار می‌دهد. در صورت رد درخواست، این تصمیم به طرفین ابلاغ می‌شود.

مرجع اعاده دادرسی:

با توجه به ماده 432 قانون آیین دادرسی مدنی، دادگاه صلاحیت دارای اختیار بررسی درخواست اعاده دادرسی است، اگرچه حکم قطعی را ابتدا صادر کرده باشد.

خصوصیات اعاده دادرسی در حوزه کیفری:

اعاده دادرسی همچنین یکی از روش‌های فوق‌العاده برای مرور و اصلاح احکام قطعی قابل اجرا و اجرایی است. در عین حال، احکام غیرقطعی از دامنه تجدید محاکمه مستثنی هستند.

عموماً، در مواردی که طبق قوانین و در مراحل مختلف دعوا، حکم قطعی صادر می‌شود، اعتبار این حکم‌ها نیازمند اجرای مفاد آنها است. در نتیجه، هرگونه تدابیری که منجر به تعویق در اجرای حکم قطعی و اختلال در فرآیند اجرایی شود، باعث ضعف اعتبار حکم‌ها و نتیجتاً به‌وجود آمدن ناهنجاری‌ها می‌شود.

با این وجود، در موارد حکم‌های قطعی، تجدید محاکمه یا اعاده دادرسی به صورتی که قانون تعیین کرده است، به دلیل اینکه احتمال وجود اشتباه در صدور حکم وجود دارد، اقدام به تجدید محاکمه و تصحیح اجرای حکم می‌شود. این اقدام به منظور حفظ تطابق حکم‌های صادره با واقعیات و اجرای عدالت انجام می‌شود. در واقع، هدف از تجدید محاکمه یا اعاده دادرسی، ترکیب اعتبار حکم‌های قطعی با اجرای عادلانه و تطابق با وقایع و اطلاعات خارج از پرونده است. در نتیجه، تجدید محاکمه یا اعاده دادرسی به عنوان یک ابزار مؤثر جهت تطابق حکم‌های صادره با واقعیت‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.