حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 3 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17715 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷
شناسه : 43200

هیئت وزیران در جلسه مورخ 19 / 8 / 1384 که در مرکز استان خراسان جنوبی تشکیل گردید، بنا به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی‌کشور، وزارت کار و اموراجتماعی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت اموراقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مواد […]

پ
پ

هیئت وزیران در جلسه مورخ 19 / 8 / 1384 که در مرکز استان خراسان جنوبی تشکیل گردید، بنا به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی‌کشور، وزارت کار و اموراجتماعی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت اموراقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مواد (10)، (11)،‌ (27) و بند «ج» ماده ‌(21)، بند «الف» ماده (39)، بندهای «د» و «ط» ماده (95)، بند «و» ماده (101) و بند «الف» ماده (102) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1383 ـ آیین نامه اجرایی گسترش بنگاههای کوچک اقتصادی زودبازده و کارآفرین را به شرح زیر تصویب نمود:

آئین نامه اجرایی گسترش بنگاههای کوچک اقتصادی زودبازده و کارآفرین
مصوب 1384,08,19با اصلاحات و الحاقات بعدی

ماده 1 ـ هدف از این آیین نامه ساماندهی فعالیتها و حمایتهای دولت در زمینه گسترش بنگاههای کوچک اقتصادی زودبازده به منظور دستیابی به مقاصد زیر می باشد:
الف ـ توزیع عادلانه منابع در مناطق به ویژه در مناطق محروم
ب ـ توزیع عادلانه منابع بین اقشار مختلف مردم به ویژه مردم محروم تر
ج ـ افزایش تولید و صادرات غیرنفتی
د ـ تقویت تحرک اقتصادی
هـ ـ افزایش کارایی تسهیلات بانکی
و ـ تقویت کارآفرینی، اشتغالزایی و افزایش فرصتهای شغلی جدید

ماده 2 ـ در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند :
الف ـ بنگاههای کوچک : به واحدهای تولیدی (کالا و خدمات) گفته می شود که میزان اشتغال آنها کمتر از پنجاه نفر باشد.
ب ـ دامنه شمول : تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در بخشهای کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات، فرهنگی و آموزشی فعالیت خواهند داشت.
ج ـ دبیرخانه کارگروه : دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان
د ـ سازمان : سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
هـ ـ بانک : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
و ـ منابع اعتباری : تمامی منابع نظام بانکی کشور که قابلیت اعطای آن به بنگاههای بخشهای تعاونی و خصوصی در قالب تسهیلات اعتباری را داشته باشد.

ماده 3 ـ بانک ترتیبی اتخاذ کند که در طول سالهای برنامه چهارم توسعه حداقل به میزان سهم های تعیین شده در جدول زیر از منابع اعتباری به طرحهای بنگاههای کوچک موضوع این آیین نامه اختصاص دهد.


سال

1384

1385

1386

1387

1388

درصد

20

35

50

50

50

تبصره 1 ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت کار و اموراجتماعی مکلفند با همکاری سایر دستگاههای اجرایی بخشی مرتبط، در پانزدهم اسفند ماقبل هر سال سهمیه اعتباری هر استان برای سال بعد را باتوجه به مزیتهای اقتصادی، استعدادها و میزان عدم برخورداری و بیکاری استانها تعیین و ابلاغ کند. تعیین سهمیه اعتباری هر استان برای سال 1384 ظرف 15 روز پس از ابلاغ این آیین‌نامه خواهد شد.
سهمیه های تعیین شده باتوجه به عملکرد، در فاصله زمانی سه ماهه درصورت لزوم اصلاح خواهد شد. بیست درصد (20%) تسهیلات موضوع این آیین‌نامه درصورت عدم استفاده در سال جاری در سال 1385 نیز پادار است.

تبصره 2 ـ شورای برنامه ریزی و توسعه استان موظف است با تأکید بر اشتغالزایی بیشتر، سیاستها و جهت گیریهای تسهیلات اعطایی و میزان آورده طرحهای پیشنهادی کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان را که حداقل 10% خواهد بود، تصویب و ابلاغ نماید. در مورد سهم آورده تعاونیها موضوع ماده (12) تصویب نامه شماره 19416 / ت33108هـ مورخ 21 / 4 / 1384 بر طبق تصویب نامه مذکور عمل خواهد شد.

تبصره 3 ـ بانک مکلف است منابع مالی طرحهای بزرگ صنعتی را از محل باقیمانده کل تسهیلات بانکی پس از کسر تسهیلات ذکر شده در جدول موضوع ماده 3 این آیین نامه تأمین نماید.
وزارت اموراقتصادی و دارایی نیز مکلف است با همکاری وزارت صنایع و معادن حداکثر تا پایان سال جاری نسبت به شناسایی راههای تأمین کسری تسهیلات احتمالی از طریق مراجع قانونی اقدام کند.

ماده 4 ـ به منظور تشویق و ترغیب بانکها به رعایت مواد تعیین شده توسط بانک برای بانکهای عامل موضوع جدول ماده (3) این آیین نامه در هدایت منابع به فعالیتهای موضوع این آیین نامه، ظرف پانزده روز پس از ابلاغ این آیین نامه دستورالعملی توسط سازمان، بانک و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و توسط رییس بانک ابلاغ می شود.

ماده 5 – به منظور تشویق و حمایت از فعالیتهای موضوع این آیین نامه و اطمینان از بهره‌برداری از طرح و تحقق اهداف پیش بینی شده، یارانه سود و کارمزد تسهیلات طرحها مطابق دستورالعملی متضمن اولویتهای موضوعی، منطقه ای و زمانی، خواهد بود که توسط سازمان و با همکاری بانک و وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی، جهاد کشاورزی و صنایع و معادن و تعاون و دفتر امور مناطق محروم تهیه و اعلام می شود.

تبصره 1 ـ عناصر مربوط به دستورالعمل اجرایی توزیع تسهیلات موضوع ماده (5) این آیین‌نامه در پانزده اسفند هر سال برای سال بعد با پیشنهاد دستگاه اجرایی ذی ربط و تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تعیین و به اطلاع فعالان اقتصادی و بانکهای عامل می رسد. این دستورالعمل برای محاسبه و پرداخت یارانه سود و کارمزد فعالیتهایی که در آن سال شروع می شوند معتبر و ملاک عمل می باشد.

تبصره 2 – ملاک محاسبه زمان شروع طرح سرمایه گذاری، زمان پرداخت اولین قسط تسهیلات توسط بانک عامل می باشد.

تبصره 3 – سهمیه یارانه سود تسهیلات به نسبت محرومیت و استعداد هر استان درچارچوب دستورالعمل موضوع ماده (5) این آیین نامه توسط سازمان و وزارتخانه ذی ربط تعیین می شود.

ماده 6 – بانک عامل موظف است پس از دریافت درخواست بنگاههای متقاضی تسهیلات (حاوی مدارک و مستندات مورد نیاز بانک برای بررسی که قبلاً آن را مشخص نموده و در معرض اطلاع عموم قرار داده است)، با بررسی گزارش توجیهی اقتصادی، مالی و فنی طرحها، نظر خود را ظرف 45 روز به متقاضی اعلام کند.

تبصره 1 ـ بانک عامل مکلف است در اعطای تسهیلات به متقاضیان، قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران را کاملاً رعایت کند.

تبصره 2– بانک عامل مکلف است دلایل رد درخواست بنگاهها را به طور مستند به متقاضی و دبیرخانه کار گروه اعلام کند.

ماده 7 – دبیرخانه کارگروه، موظف است ظرف یک ماه، نظر دبیرخانه در زمینه استحقاق بنگاه در برخورداری از یارانه سود و کارمزد را به بانک اعلام کند.

تبصره ـ عدم اعلام نظر دبیرخانه کارگروه استان تا پایان مهلت مقرر در این ماده به بانک عامل، به منزله تأیید دریافت یارانه سود و کارمزد توسط مجری طرح خواهد بود.

ماده 8 – بنگاههای متقاضی برخورداری از یارانه سود و کارمزد تسهیلات در چارچوب فعالیتها و شرایط دستورالعمل موضوع ماده (5) این آیین نامه، مکلفند خاتمه اجرای طرح و آغاز بهره برداری و فرصتهای اشتغال ایجاد شده را درقالب چارچوبی که توسط دبیرخانه شورای عالی اشتغال اعلام می‌شود به دبیرخانه مذکور اعلام کنند.

ماده 9 – استانداران موظفند هر سه ماه یک بار گزارشی از میزان اشتغال ایجاد شده، مربوط به طرحهای به بهره برداری رسیده را برای ارایه به هیئت دولت به دبیرخانه شورای عالی اشتغال ارسال کنند.

ماده 10 ـ وزارت کار و اموراجتماعی موظف است با همکاری وزارت صنایع و معادن، برنامه جامع ارتقاء توانمندیهای فنی و حرفه ای متقاضیان تسهیلات بانکی موضوع این آیین نامه را به طوری‌که در زمینه بنگاهداری، بازاریابی و مدیریت منابع کارآفرینی از حداقل توانمندی برخوردار شوند، تدوین و با همکاری دستگاههای اجرایی و مراکز آموزشی مرتبط به اجرا درآورد.

تبصره ـ در صورت تشخیص دبیرخانه کارگروه، گذراندن دوره کارآفرینی و کسب مهارت برای مدیران بنگاه الزامی است.

ماده 11 ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است به منظور پیش بینی در لوایح بودجه سنواتی، جدول تفصیلی معافیتهای قانونی مالیاتی برای طرحهای موضوع ماده‌ (5) این آیین نامه در بخشهای مختلف را تدوین و اعلام کند.

ماده 12 ـ سازمان مکلف است اعتبار مورد نیاز برای تأمین یارانه سود کارمزد و پرداختهای تشویقی به نظام بانکی را سالانه برآورد و در لوایح بودجه سنواتی پادار کند.

پرویز داودی – معاون اول رئیس جمهور

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.