حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 15 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17823 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
شناسه : 43096

آیین ‌نامه مرخصی تحصیلی سردفتران و دفتر یاران اولمصوب 1384,09,14 ماده 1ـ سردفتران و دفتریارانی که در هر یک از رشته های تحصیلی حقوق قضائی، علوم ثبتی، الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از مراکز دانشگاه آزاد و یا مؤسسات آموزش عالی […]

پ
پ

آیین ‌نامه مرخصی تحصیلی سردفتران و دفتر یاران اول
مصوب 1384,09,14

ماده 1ـ سردفتران و دفتریارانی که در هر یک از رشته های تحصیلی حقوق قضائی، علوم ثبتی، الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از مراکز دانشگاه آزاد و یا مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور که مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری باشد پذیرفته می‌شوند می‌توانند از مرخصی تحصیلی استفاده نمایند.

تبصره 1ـ اشتغال به تحصیل در مقاطع فوق در دانشگاه آزاد اسلامی نیز مشمول این آیین نامه می‌باشد.

تبصره 2ـ حکم مرخصی تحصیلی سردفتران و دفتر یاران پس از بررسی و تائید مدارک دال بر پذیرش آنان در مؤسسات مراکز آموزش عالی توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با رعایت این آیین نامه صادر خواهد شد.

تبصره 3ـ سردفتـران و دفتر یارانـی که دارای محکومیت موثر کیفری و محکومیت قطعی انتظامی از درجه 3 به بالا در پنج سال اخیر موضوع ماده 38 قانون دفاتر اسناد رسمی می‌باشند به طور کلی مشمول مزایای این آیین نامه نخواهند بود.

ماده 2ـ حداکثر مدت مرخصی تحصیلی سردفتران و دفتر یاران در مقطع کارشناسی ارشد دو سال و در مقطع دکتـری سه سال می‌باشد و تمدید آن موکـول به تائید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواهد بود.

تبصره ـ مدت مرخصی تحصیلی جزو سنوات خدمت سردفتر و دفتریار اول محسوب می‌گردد.

ماده 3ـ صدور ابلاغ مرخصی موکول به اعلام نتیجه بازرسی امور مالی دفترخانه و ارائه گواهی تسویه حساب امور مالی، مالیاتی و مالیات تکلیفی سردفتر و دفتریار خواهد بود. مگر در موارد ضروری که در این صورت سازمان ثبت باید با اخذ ضامن یا تضمین کافی نسبت به صدور ابلاغ مرخصی اقدام نماید.

ماده 4ـ درمدت مرخصی تحصیلی سردفتر کفیل دفترخانه از بین دفتریاران واجد شرایط سردفتری و یا سردفتران همان حوزه ثبتی توسط اداره کل ثبت استان مربوطه تعیین می‌گردد.

تبصره ـ حکم این ماده در خصوص انتخاب کفیل دفتریار با صدور ابلاغ از ناحیه اداره کل ثبت اسناد و املاک استان صورت می‌پذیرد.

ماده 5 ـ نظارت بر نحوه تحصیل سردفتر و دفتریار در طول مدت مرخصی از حیث اشتغال به تحصیل با کانون سردفتران و دفتریاران خواهد بود و سردفتر یا دفتریار مشغول به تحصیل موظف است که در پایان هر ترم گزارشی از وضعیت تحصیلی خود را به کانون ارائه نماید.

ماده 6 ـ در صورت اتمام تحصیل، انصراف، اخراج یا قطع رابـطه تحصیـلی به هر علت و همچنین عدم ارائه گزارش موضوع ماده5 این دستورالعمل سردفتر و دفتریار موظف است ظرف حداکثر ده روز مراتب را به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون سردفتران و دفتریاران اعلام تا نسبت به لغو مرخصی و تحویل و تحول امور سردفتری یا دفتریاری حسب مورد اقدام گردد.

ماده 7ـ اعطاء مرخصی تحصیلی به سردفتران و دفتریاران صرفاً یکبار و برای یک مقطع تحصیلی امکان پذیر خواهد بود در مدت مزبور سردفتر یا دفتریار استحقاق مرخصی سالانه را نخواهد داشت.

تبصره ـ سازمان ثبت در صورت صلاحدید می‌تواند با ادامه تحصیل متقاضی در یک مقطع تحصیلی بالاتر نیز موافقت نماید.

ماده 8 ـ در دوران مرخصی تحصیلی درآمد دفترخانه پس از وضع هزینه‌ها و کسورات قانونی بین سردفتر و کفیل بالسویه تقسیم خواهد شد.

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.