حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 27 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17807 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۹:۴۰
شناسه : 42811

هیئت وزیران در جلسه مورخ 16/1/1385 بنا به پیشنهاد مشترک وزارت جهادکشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد بند (15) تبصره (2) قانون بودجه سال 1385 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود: آیین نامه اجرایی بند (15) تبصره (2) […]

پ
پ

هیئت وزیران در جلسه مورخ 16/1/1385 بنا به پیشنهاد مشترک وزارت جهادکشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد بند (15) تبصره (2) قانون بودجه سال 1385 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین نامه اجرایی بند (15) تبصره (2) قانون بودجه سال 1385 کل کشور
مصوب 1385,01,16

ماده 1 ـ حداکثر تا مبلغ سه هزار و هفتصد و چهل و یک میلیارد (000،000،000،741،3) ریال در قالب تسهیلات سرمایه در گردش مقرر در تبصره (2) قانون بودجه سال 1385 کل کشور در اختیار بانک کشاورزی قرار می گیرد تا توسط بانک مذکور برای تأمین تسهیلات موردنیاز افزایش تولید واحدهای پرواربندی و شناورهای صیادی تأمین کننده مواد اولیه کارخانجات پودر ماهی و واحدهای تولیدکننده پودر و روغن ماهی که دارای توجیهات فنی، مالی و اقتصادی باشد براساس مقررات این آیین نامه با معرفی وزارت جهادکشاورزی به بانک کشاورزی به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت شود. میزان تسهیلات طرحهای موضوع این ماده به شرح زیر است:
1- مبلغ سه هزار و ششصد و هفتاد و یک میلیارد (3،671،000،000،000) ریال نقدینگی مورد نیاز واحدهای پروار بندی و پرواربندان توسط بانک کشاورزی برای خرید دام و نهاده های مرتبط به واحد های پروار بندی و پروار بندان اعطا می شود.
2 ـ مبلغ هشتاد میلیارد (000،000،000،80) ریال نقدینگی موردنیاز واحدهای تولیدکننده پودر و روغن ماهی و شناورهای صیادی تأمین کننده مواد اولیه واحدهای تولیدکننده پودرماهی توسط بانک عامل، با اولویت بانک کشاورزی، برای خرید عوامل تولید و نهاده های مرتبط به واحدهای مذکور اعطا می شود. با توجه به طرح تعدیل ناوگان صیادی، دستورالعمل اجرایی اعطای این تسهیلات مشتمل بر سیاستها، اشخاص حقیقی یا حقوقی مشمول و میزان اعطای تسهیلات و غیره حداکثر ظرف یک ماه پس از ابلاغ این آیین نامه توسط سازمان شیلات ایران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تدوین و به بانک کشاورزی اعلام خواهد شد.

ماده 2 ـ سهم آورده متقاضی در تأمین نقدینگی واحدهای پرواربندی، پرواربندان و تولیدکنندگان پودر ماهی و شناورهای صیادی حداکثر سی درصد (3%) می باشد. این سهم برای متقاضیان از خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران و همچنین فارغ التحصیلان رشته های دامپروری یا شیلات ده درصد (10%) تعیین می شود.

تبصره ـ تعاونیهایی که هفتاد درصد (70%) اعضای آنها را ایثارگران (شامل رزمندگان، آزادگان، جانبازان و خانواده های شهدا) و فارغ التحصیلان رشته های دامپروری یا شیلات تشکیل می دهند، برای استفاده از تسهیلات موضوع این آیین نامه از پرداخت تمام سهم آورده معاف می باشند.

ماده 3 ـ نرخ تسهیلات موضوع ماده (1) این آیین نامه برابر دو و نیم درصد (5/2%) کمتر از حداقل نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای سال 1385 می باشد.

تبصره ـ تأمین یارانه سود و کارمزد این تسهیلات از محل اعتبارات کمکهای فنی و اعتباری وجوه اداره شده قابل تأمین است.

ماده 4 ـ مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی برای تأمین نقدینگی واحدهای پرواربندی و پرواربندان، شناورهای صیادی، تولیدکنندگان پودر و روغن ماهی حداکثر یک سال از تاریخ انعقاد قرارداد است.

تبصره ـ بانک عامل موظف است تسهیلات موردنیاز موضوع ماده (1) این آیین نامه را تا سقف صد میلیون (000،000،100) ریال صرفاً با رعایت مفاد این آیین نامه در قبال اخذ سفته از مجریان طرح تأمین کند.

ماده 5 ـ به منظور استفاده از تسهیلات اعتباری موضوع این آیین نامه وزارت جهادکشاورزی موظف است حداکثر ظرف یک ماه دستورالعملهای لازم را با توافق بانک عامل تهیه و به تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برساند. بانک عامل موظف است گزارش لازم از میزان تولید و کارایی تسهیلات اعطاء شده را تهیه و هر سه ماه یکبار به وزارت جهادکشاورزی اعلام نماید. وزارت جهادکشاورزی نیز ضمن جمع بندی گزارشات ارایه شده و ارزشیابی اهداف برنامه استمرار تولید در خودکفایی گوشت قرمز و پودر ماهی مکلف است گزارش کامل ارزیابی خود را در همین مقاطع به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام نماید.

ماده 6 ـ سهم اعتباری هر یک از سازمانهای جهادکشاورزی استانها از محل تسهیلات موضوع ماده (1) این آیین نامه توسط وزارت جهادکشاورزی با هماهنگی بانک کشاورزی تهیه و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام خواهد شد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تسهیلات اعتباری مربوط را ظرف پانزده (15) روز پس از ابلاغ آیین نامه تبصره (2) قانون بودجه سال 1385 کل کشور، جهت اجرا به بانک کشاورزی ابلاغ نماید.

ماده 7 ـ بانک کشاورزی مکلف است برای حفظ حقوق خود اقدامات قانونی لازم را برای مصرف و بازپرداخت تسهیلات اعطایی به عمل آورد و در موارد زیر، بر مصرف و بازپرداخت تسهیلات اعطایی نظارت کند:
الف ـ نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات اعطایی متناسب با برنامه تولید.
ب ـ نظارت بر بازپرداخت بدهیهای ناشی از تسهیلات اعطایی.

تبصره 1 ـ نظارت فنی بر اجرای طرحهای تولید در هر مورد برعهده وزارت جهادکشاورزی می باشد.

تبصره 2 ـ استفاده کنندگان از تسهیلات اعطایی موضوع این آیین نامه موظفند اقساط تسهیلات دریافتی را به موقع و در سررسید مقرر پرداخت کنند.

پرویز داودی – معاون اول رئیس جمهور

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.