حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 28 November , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17705 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۸:۵۶
شناسه : 42509

هیئت وزیران در جلسه مورخ 18 /4 /1385 بنا به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی و به‌ استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین‌ نامه حمایت از تأمین مسکن گروههای کم‌ درآمد در شهرهای کوچک را به شرح زیر تصویب نمود: آیین ‌نامه حمایت از تأمین مسکن گروههای کم […]

پ
پ

هیئت وزیران در جلسه مورخ 18 /4 /1385 بنا به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی و به‌ استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین‌ نامه حمایت از تأمین مسکن گروههای کم‌ درآمد در شهرهای کوچک را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین ‌نامه حمایت از تأمین مسکن گروههای کم ‌درآمد در شهرهای کوچک
مصوب 1385,04,18با اصلاحات و الحاقات بعدی

ماده 1 – به منظور کمک به تأمین مسکن گروههای کم ‌درآمد ساکن در شهرهای کوچک کشور (شهرهای با جمعیت زیر یکصد و پنجاه هزار نفر) اقدامات حمایتی به شرح این آیین‌ نامه صورت می ‌گیرد.

ماده 2 – گروههای مشمول این آیین ‌نامه کلیه خانوارهای ساکن در شهرهای موضوع این آیین ‌نامه می ‌باشند که حداقل پنج سال سابقه سکونت دائمی آنان حسب مورد بر اساس مدارک رسمی صادر شده از سوی ادارات و سازمانهای دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و اتحادیه‌ های صنفی تأیید شده باشد. همچنین خانوارهایی که از شهرهای بزرگ و کلانشهرها به این شهرها مهاجرت دائمی می‌ کنند، در صورت سکونت حداقل یک سال می ‌توانند از مزایای این آیین ‌نامه بهره‌ مند شوند. کارمندانی که به موجب احکام اداری منتقل می‌ شوند، از حداقل سکونت مزبور مستثنی هستند.

تبصره – کسانی می ‌توانند از مزایای این آیین ‌نامه بهره‌ مند شوند که فاقد مسکن ملکی بوده و قبلاً از هیچ یک از امکانات دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین یا واحد مسکونی و یا تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند.

ماده 3 – وزارت مسکن و شهرسازی مکلف است ضمن رعایت اصول و ضوابط شهرسازی نسبت به مطالعه، مکان یابی و ایجاد سکونتگاههای جدید در قالب توسعه‌ های متصل یا درونی شهرها و روستاهای موجود و یا توسعه منفصل و یا ایجاد مجتمعها، شهرکها و شهرهای جدید با هدف تأمین اراضی مورد نیاز اجرای این آیین‌ نامه اقدام کند.

تبصره 1 – وزارت جهاد‌ کشاورزی (سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور – سازمان امور اراضی) و سایر دستگاههای دولتی مکلفند زمینهایی را که در اختیار دارند و در چارچوب مکان یابی موضوع این ماده قرار می‌ گیرد (به استثنای مناطق حفاظت شده)، به صورت رایگان در اختیار وزارت مسکن و شهرسازی قرار دهند.

تبصره 2 – چنانچه بخشی از زمینهای واقع در این طرحها متعلق به بخش غیردولتی باشد، وزارت مسکن و شهرسازی می‌ تواند از طریق توافق با مالکان و تهاتر، آنها را با اراضی دیگری که از طریق دستگاههای موضوع تبصره (1) این ماده در اختیار می‌ گیرد بر مبنای قیمت کارشناسی اراضی معاوضه کند.

ماده 4 – وزارت مسکن و شهرسازی موظف است نسبت به اجرای آماده‌ سازی اراضی موضوع این آیین‌ نامه قبل از شروع به احداث مسکن از طریق مشارکت یا واگذاری مدیریت اجرا به بخش غیردولتی اقدام کند.

تبصره – با توجه به تأمین تمام سرانه‌ های خدماتی در این طرحها و آماده‌ سازی آنها، شهرداریها به هنگام صدور مجوز ساخت و پایان کار صرفاً هزینه‌ های عوارض قانونی را دریافت کنند.

ماده 5 – وزارت تعاون موظف است نسبت به سازماندهی کلیه متقاضیان واجد شرایط موضوع این آیین‌ نامه در قالب تعاونیهای پس ‌انداز و تأمین مسکن اقدام نموده و تا پایان مراحل کار بر اجرای این فرایند شامل تشکیل تعاونی‌ ها و تطبیق شرایط اعضا، برنامه‌ ریزی تأمین منابع سهم متقاضی و انعقاد قرارداد تعاونی‌ ها با سازندگان ذی‌ صلاح مسکن تا مرحله تحویل و تسویه حساب نظارت کند.

تبصره 1 – زمینهای مسکونی موضوع این آیین‌ نامه از سوی وزارت مسکن و شهرسازی به صورت اجاره طولانی مدت نود و نه ساله در قالب واگذاری حق بهره ‌برداری از زمین به اعضای واجد شرایط تعاونی‌ های یاد‌ شده واگذار خواهد شد و هزینه‌ های آماده‌ سازی مربوط به صورت اقساط پانزده ساله همزمان با اقساط تسهیلات بانکی از متقاضیان دریافت خواهد شد. بدیهی است امکان واگذاری اعیانی ملک توسط مالک اصلی به دیگران وجود دارد.

تبصره 2 – تعاونی‌ های پس‌ انداز و تأمین مسکن موضوع این ماده باید از طریق انعقاد قرارداد ساخت واحدهای مسکونی با سازندگان دارای پروانه و صلاحیت از وزارت مسکن و شهرسازی و تأمین حداقل بیست درصد (20%) از هزینه احداث مسکن نسبت به تأمین مسکن خود اقدام کند. متوسط زیر بنای مفید احداثی هر مجموعه حداکثر هفتاد و پنج (75) متر مربع خواهد بود.

تبصره 3 – رعایت مقررات ملی ساختمان و به کارگیری شیوه‌ های معماری ایرانی – اسلامی در کلیه این ساخت و سازها ضروری می باشد.

تبصره 4 – وزارتخانه‌ های مسکن و شهرسازی و تعاون حسب مورد مسئولیت نظارت ‌عالی بر تحقق صحیح اجرای مفاد این ماده را به عهده خواهند داشت.

ماده 6 – وزارتخانه‌ های متولی تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی موظفند تأمین خدمات این مناطق را در اولویت برنامه‌ های اجرایی خود قرار دهند.

ماده 7 – وزارت بازرگانی موظف است مصالح اصلی مورد نیاز را در صورت کمبود داخلی از طریق واردات تأمین کند.

ماده 8 – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به تأمین تا هشتاد درصد (80%) از هزینه احداث واحدهای مسکونی بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و پرداخت آن طبق ضوابط مربوط در وجه سازندگان در قالب مشارکت مدنی و سپس فروش اقساطی آن در اقساط پانزده ساله به صورت پلکانی در وجه اعضای واجد شرایط تعاونی‌ ها اقدام کند.

ماده 9 – سازمان مدیریت‌ و ‌برنامه‌ ریزی کشور مکلف است نسبت به تأمین و پرداخت اعتبارات مورد نیاز هزینه‌ های آماده ‌سازی زمین موضوع ماده (4) طبق اعلام وزارت مسکن و شهرسازی و همچنین پنجاه درصد (50%) از سود و کارمزد تسهیلات بانکی موضوع ماده (8) به صورت یارانه اقدام کند.

ماده 10 – دستورالعمل اجرایی این آیین ‌نامه ظرف یک ماه پس از ابلاغ از سوی وزارت مسکن و شهرسازی با همکاری وزارت تعاون و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ خواهد شد.

ماده 10 – دستورالعمل اجرایی این آیین ‌نامه ظرف یک ماه پس از ابلاغ از سوی وزارت مسکن و شهرسازی با همکاری وزارت تعاون و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور – پرویز داودی

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.