حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 3 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17715 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۸:۵۵
شناسه : 42507

هیئت وزیران در جلسه مورخ 8/5/1385 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نفت و اموراقتصادی و دارایی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد جزء (9) بند «هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود: […]

پ
پ

هیئت وزیران در جلسه مورخ 8/5/1385 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نفت و اموراقتصادی و دارایی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد جزء (9) بند «هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین نامه اجرایی بند «هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور
مصوب 1385,05,08

ماده 1 ـ منظور از قرارداد در این آیین نامه، قرارداد منعقد شده بین وزارت نفت به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفت ایران، موضوع جزء (6) بند «هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور می باشد.
سایر تعاریف، اصطلاحات و مبانی محاسباتی مذکور در این آیین نامه نیز همان است که در قرارداد آمده است.

ماده 2 ـ شرکت ملی نفت ایران مکلف است در دفاتر قانونی خود ماهانه پس از محاسبه ارزش نفت خام تولیدی طبق ماده (4) قرارداد به ترتیب معادل (5/84) درصد، (5) درصد و (5/4) درصد جمعاً معادل (94) درصد به عنوان ارقام موضوع جزء (1) بند «هـ»، بابت مالیات قطعی عملکرد سال 1385 شرکت و علی الحساب سود سهم دولت بابت عملکرد سال یادشده به حساب بستانکار دولت (خزانه) منظور و به ترتیب، حسابهای بهای تمام شده نفت خام و گاز تولیدی، مالیات عملکرد سال 1385، علی الحساب سهم سود دولت را بدهکار نماید.

تبصره ـ چنانچه متوسط بهای هر بشکه نفت خام صادراتی طی سال 1385 بیشتر از مبلغ (40) دلار باشد، صد درصد مازاد یادشده به حساب بستانکار دولت (خزانه داری کل کشور) بابت سود سهام دولت منظور و حساب بهای تمام شده نفت خام و گاز تولیدی در دفاتر شرکت ملی نفت ایران بدهکار می گردد.

ماده 3 ـ شرکت ملی نفت ایران مکلف است صددرصد (100%) وجوه حاصل از صادرات نفت خام را به ترتیب مقرر در ماده (10) قرارداد به حسابهای معرفی شده از طرف بانک مرکزی به نمایندگی از طرف خزانه داری کل در بانکهای خارج از کشور واریز و حساب دولت (خزانه) را در دفاتر قانونی خود معادل ارز واریزی ضرب در نرخ تسعیر ارز اعلامی بانک مرکزی در روز واریز، بدهکار نماید.

تبصره ـ درصورتی که به دلایل عملیاتی ضرورت داشته باشد که شرکت بخشی از نفت خام را برای فروش به مبادی ثانویه صادراتی در خارج از ایران منتقل نماید، در این حالت معادل هزینه های حمل، بیمه، انبارداری و سایر هزینه های مرتبط طبق اسناد مثبته به ترتیب مورد عمل در سال 1383 توسط بانک مرکزی از محل وجوه حاصل از صادرات نفت خام مربوط، به شرکت مسترد می شود.

ماده 4 ـ شرکت ملی نفت ایران مکلف است طبق بند «د» ماده (13) و بند «ز» ماده (14) قرارداد در مقاطع سه ماهه گزارش مستقل عملکرد مالی مربوط به مابه التفاوت پرداختی بابت گاز طبیعی تصفیه شده مصرف داخلی مابه التفاوت ارزش فرآورده های نفتی موضوع جزء (2) بند «هـ» را در اختیار سازمان حسابرسی قرارداده و سازمان مذکور موظف است تأیید خود را جهت تصویب به کارگروهی متشکل از وزیران نفت، اموراقتصادی و دارایی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور یا نمایندگان تام الاختیار آنها گزارش کند. دبیرخانه این کارگروه در وزارت نفت خواهد بود. پس از ابلاغ مصوبه کارگروه یادشده حساب دولت (خزانه) بابت مبلغ مابه التفاوت ارزش فرآورده های نفتی و گاز طبیعی تصفیه شده به طور قطعی بدهکار می گردد و با ارقام جزء (1) بند «هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور تسویه حساب نماید.

ماده 5 ـ خزانه داری کل کشور موظف است پس از دریافت اطلاعات و مدارک لازم از شرکت ملی نفت ایران ظرف (45) روز پس از مقاطع سه ماهه طبق مفاد قسمت آخر جزء (5) بند«هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور و در پایان سال 1385 تا پانزدهم اردیبهشت سال 1386 به تسویه حساب با شرکت ملی نفت ایران به جز در مورد سود سهم دولت (5/4 درصد) در شرکت مبادرت نماید. تسویه حساب در مورد سود سهم دولت (5/4 درصد) پس از تصویب صورتهالی مالی سال 1385 شرکت در مجمع عمومی آن انجام می پذیرد.

ماده 6 ـ اضافه دریافتی خزانه داری کل کشور در چارچوب مقررات بند «هـ» با اعلام خزانه از محل موجودی حساب ذخیره ارزی دولت برداشت و ضمن پرداخت به این شرکت به صورت ارزی یا ریالی با آن تسویه حساب خواهد شد.
مانده بستانکاری حساب خزانه داری کل کشور از شرکت ملی نفت ایران موضوع جزء (1) بند «هـ» در پایان سال 1385 به صورت ارزی یا ریالی، پس از وصول باید به حساب سپرده ریالی دولت به نام خزانه داری کل کشور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شود. برداشت از این حساب منحصراً با تصویب مجلس شورای اسلامی میسر خواهد بود.

ماده 7 ـ پرداخت هر مبلغی توسط شرکت ملی نفت ایران و شرکتهای دولتی تابعه و وابسته (متناسب با سهم شرکت ملی نفت ایران در سرمایه شرکتهای یادشده) که طبق مقررات قانونی وضع می شود جز آنچه که در جزء (8) بند «هـ» ذکر گردیده است در بدهکار حساب خزانه داری کل کشور، موضوع جزء (1) بند «هـ» منظور و بر این اساس با شرکت یادشده تسویه حساب می شود.

ماده 8 ـ رعایت این آیین نامه تا تسویه حساب دولت، موضوع جزء (1) بند «هـ» تبصره (11) قانون بودجه سال 1385 کل کشور مربوط به حسابهای سال 1385، در سالهای آتی نیز الزامی است.

پرویزداودی – معاون اول رئیس جمهور

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.