حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 3 December , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17715 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۸
شناسه : 42563

هیئت وزیران در جلسه مورخ 28/4/1385 بنا به پیشنهاد شورای عالی حفاظت محیط زیست موضوع نامه شماره 1250-1 مورخ 4/2/1385 سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند “الف“ ماده (64) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایرانـ مصوب 1383ـ آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود: […]

پ
پ



هیئت وزیران در جلسه مورخ 28/4/1385 بنا به پیشنهاد شورای عالی حفاظت محیط زیست موضوع نامه شماره 1250-1 مورخ 4/2/1385 سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند “الف“ ماده (64) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
ـ مصوب 1383ـ آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:


آییننامه اجرایی بند “الف” ماده (64) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی
مصوب 1385,04,28

ماده 1ـ دراین آیین نامه عبارات و واژه های زیر در معانی مشروح مربوط به کار می رود:

الف ـ آموزش رسمی محیط زیستی: تلفیق هدفمند و نظام مند موضوعات محیط زیستی در دروس مقاطع و پایه های مختلف آموزش تحصیلی و همچنین در رشته های مختلف آموزش عالی به نحوی که آموزه های دانش آموزان و دانشجویان در بروز رفتار و تصمیمگیری سازگار با محیط زیست مؤثر واقع شوند.


ب ـ آموزش غیررسمی محیط زیستی: آموزش مستقیم و غیرمستقیم گروههای مختلف اجتماعی در خارج از نظام آموزش رسمی (کارمندان، کارگران، مدیران دولتی و غیردولتی و نظایر آنها) به نحوی که با گذشت زمان رویکرد، رفتار و تصمیمگیری آنها با حفاظت از محیط زیست سازگاری بیشتری یابد.

ماده 2ـ کارگروهی با مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست و با عضویت نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، صنایع و معادن، نفت، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسکن و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان های صدا و سیما و مدیریت و برنامه ریزی کشور تشکیل میشود. وظایف این کارگروه تدوین برنامه عمل ارتقای آگاهی های محیط زیستی براساس اسناد بالادستی از جمله سند فرابخشی برنامه چهارم توسعه کشور در میان گروه های مخاطب هریک از مخاطبین دستگاههای یادشده و دیگر گروه های اجتماعی میباشد. این برنامه ها میبایست شامل اولویت بندی گروه های مخاطب، محتوای آموزشی با تأکید بر نیازهای محلی از قبیل زیست بومها، فنون مؤثر پیام رسانی با توجه به ماهیت گروه های مخاطب باشد.

تبصره 1ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است با همکاری و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست دروس محیط زیستی متناسب با سطوح مدیریتی و کارکنان و برنامه ریزان دولتی را تهیه و توسط دستگاههای ذیربط در قالب آموزشهای توجیهی بدو ورود به خدمت و پودمانی به مرحله اجرا درآورد.

تبصره 2ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظفند اقدامات لازم جهت تنظیم تعریف مناسب ترجمه و تألیف کتابهای محیط زیستی و تأمین اعتبار لازم را به عمل آورند.

تبصره 3ـ سازمان حفاظت محیط زیست موظف است:

الف ـ با همکاری کارگروه مندرج در ماده (2)، ضمن تدوین شاخصهای ارزشیابی و عملکرد، گزارش سالانه ای از پیشرفت فعالیتهای موضوع مواد (2)، (3) و (4) این آیین نامه را به هیئت وزیران ارایه نماید.

ب ـ با همکاری مرکز آمار ایران اثربخشی فعالیتهای آموزش رسمی و غیررسمی محیط زیستی را درخصوص میزان تغییر رویکرد و رفتار محیط زیستی گروههای مخاطب بررسی و سنجش نماید.

ماده 3ـ شورایعالی آموزش و پرورش موظف است:

الف ـ در بازنگری کتابهای درسی مقاطع مختلف تحصیلی، کمیّت و کیفیت مطالب آموزش
محیط زیست را با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و با توجه به نیاز زمان ارتقاء دهد.

ب ـ برنامه های آموزشی زیست محیطی معلمین، برنامه ریزان آموزشی، برنامه های مراکز تربیت معلم و فوق برنامه دانش آموزان را متناسب با نیازهای آموزشی آنها تنظیم و به مرحله اجرا درآورد.

ماده 4ـ شوراهای مسئول برنامه ریزی دروس دانشگاه ها ترتیبی اتخاذ نمایند که دروس دانشگاهی کلیه رشته های تحصیلی نظیر گروه های پزشکی، فنی و مهندسی، هنر و علوم انسانی، علوم پایه ـ کشاورزی با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست به نحوی طراحی شوند که فارغ التحصیلان این رشته ها اطلاعات لازم و کافی در ارتباط با محیط زیست را کسب نمایند.

ماده 5 ـ سازمان صدا و سیما موظف است برنامه های آموزشی و ترویجی محیط زیستی را که توسط سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه ها به ویژه وزارت نیرو تهیه می شوند، پس از تأیید سازمان حفاظت محیط زیست در چارچوب سیاست های کلی صدا و سیما بدون اخذ وجه اجرا و پخش نماید.
همچنین با توجه به تعداد شبکه های صدا و سیما، گروه های محیط زیست به منظور افزایش کمیّت و کیفیت آموزش محیط زیستی درهریک از شبکه های مذکور تأسیس گردد و روزانه بخشی از برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به پخش اخبار و برنامه های آموزشی و ترویجی محیط زیستی اختصاص یابد.

ماده 6 ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتبار لازم برای اجرای این آیین نامه را در بودجه‏های سنواتی پیش بینی میکند.

پرویز داودی- معاون اول رئیس جمهور

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.