حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 1 October , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17555 تعداد نوشته های امروز : 2 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۸:۴۱
شناسه : 41249

آئین نامه مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنیمصوب 1386,06,12 فصل اول – کلیات ماده 1 – در اجرای بخشی از فصل چهارم قانون کار جمهوری اسلامی ایران به مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار وزارت کار و امور اجتماعی اجازه داده می شود که جهت تأمین حفاظت فنی و صیانت از نیروی کار و منابع […]

پ
پ

آئین نامه مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی
مصوب 1386,06,12

فصل اول – کلیات

ماده 1 – در اجرای بخشی از فصل چهارم قانون کار جمهوری اسلامی ایران به مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار وزارت کار و امور اجتماعی اجازه داده می شود که جهت تأمین حفاظت فنی و صیانت از نیروی کار و منابع مادی کشور و به منظور مشاوره حفاظت فنی و ارائه خدمات ایمنی در محیط کار، بر اساس این آیین نامه به اشخاص حقیقی یا حقوقی متقاضی مشاور حفاظت فنی و خدمات ایمنی پروانه صلاحیت اعطاء نماید.

تبصره – چگونگی صدور، تمدید و ابطال پروانه صلاحیت و نحوه فعالیت مشاورین فنی و خدمات ایمنی در گروههای تخصصی مطابق با شرایط تعیین شده در دستورالعمل اجرایی موضوع این آئین نامه می باشد.

ماده 2 – مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی در زمینه های ایمنی با گرایش های تخصصی ایمنی دیگهای بخار و ظروف تحت فشار، ارائه سیستمها و راه حلهای ایمنی در محیط کار، ایمنی برق، ایمنی ساختمان، ایمنی معدن و نیز بررسی عوامل زیان آور محیط کار با گرایشهای تخصصی بررسی و اندازه گیری عوامل زیان آور فیزیکی و شیمیایی و ارگونومی و ارائه طریق به منظور شناسائی، ارزیابی و کنترل آنها و همچنین پیشگیری و اطفای حریق با گرایشهای طراحی و نصب سیستمهای اعلام و اطفای حریق، تست و شارژ کپسولهای آتش نشانی و نهایتاً آموزشهای عمومی و تخصصی با گرایش آموزش ایمنی با هدف کاهش حوادث و بیماریهای ناشی از کار و همچنین در زمینه های طراحی، ایجاد، نظارت تا مرحله استقرار سیستم مدیریت ایمنی و توسعه آن، مهندسی ایمنی، آموزشهای عمومی و تخصصی سیستمهای مدیریت ایمنی و ارائه خدمات مورد نیاز پس از استقرار سیستم ایمنی فعالیت نمایند.

ماده 3 – اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند به امر مشاوره حفاظت فنی و خدمات ایمنی مبادرت ورزند که از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار با رعایت مفاد این آئین نامه پروانه صلاحیت و تأیید تحصیل نمایند.

تبصره – اعتبار پروانه صلاحیت مذکور برای کلیه مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی در طول مدت تعیین شده منوط به رعایت مفاد این آئین نامه و دستورالعمل اجرایی مربوطه می باشد.

فصل دوم – شرایط عمومی

ماده 4 – مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی باید دارای محل کار متناسب با نوع فعالیت تعیین شده در پروانه صلاحیت باشند.

ماده 5 – کلیه مسئولیت های قانونی ناشی از استفاده از پروانه صلاحیت با اشخاصی است که پروانه صلاحیت به نام آنان صادر شده است.

تبصره – پروانه صلاحیت مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی قابل انتقال به غیر نمی باشد.

ماده 6 – پروانه صلاحیت هر یک از مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی در ابتدا برای یک سال صادر و سپس برای مقاطع زمانی 3 ساله تمدید می گردد.

تبصره – اشخاص دارای پروانه صلاحیت مکلفند جهت تمدید پروانه صلاحیت، گواهی شرکت در دوره های مستمر تخصصی، آموزشی و بازآموزی اعلام شده از طرف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار را اخذ نمایند، در غیر این صورت برابر مقررات انضباطی با آنان رفتار خواهد شد.

ماده 7 – تعرفه صدور و تمدید پروانه صلاحیت بر اساس قانون (درآمد – هزینه) به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی، به تصویب هیات وزیران می رسد.

ماده 8 – کلیه مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی موظف به رعایت مقررات مربوطه و آئین نامه ها و دستورالعمل های صادره از سوی شورای عالی حفاظت فنی می باشند.

ماده 9 – پروانه صلاحیت مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی پس از احراز صلاحیت با امضاء رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار و تائید معاون روابط کار، توسط مرکز مذکور صادر می گردد.

فصل سوم – شرایط تخصصی

ماده 10 – تأیید صلاحیت فنی و تخصصی متقاضیان با داشتن شرایط زیر صورت می گیرد:

الف – اعتقاد به نظام مقدس جمهوری اسلامی و عدم سابقه فعالیت در گروههای معاند با نظام

ب – عدم سابقه محکومیت کیفری و سوء پیشینه

پ – دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

ت – دارا بودن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکتری در یکی از رشته های ایمنی، علوم پایه، فنی و مهندسی و بهداشت حرفه ای، حفاظت و بهداشت کار

ث – داشتن سابقه کار مفید در زمینه ایمنی برای مدارک کارشناسی؛ حفاظت و بهداشت کار؛ بهداشت حرفه ای؛ مهندسی صنایع با گرایش ایمنی؛ سم شناسی و ارگونومی 4 سال و برای کارشناسی ارشد 2 سال و برای افرادی که دارای دکتری در زمینه رشته های فوق الذکر می باشند 1 سال و سایر مدارک کارشناسی 6 سال، مدارک کارشناسی ارشد 4 سال و دکترا 2 سال.

ج – داشتن سلامت جسمانی و روانی لازم منطبق با زمینه کاری.

چ – عدم اشتغال در سازمان ها، وزارتخانه ها، شرکت ها و مؤسسات دولتی.

ح – قبولی در آزمون های مربوطه که از طرف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار برگزار می گردد.

تبصره 1 – آزمون های اخذ شده از طرف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار برگزار می گردد.

تبصره 2 – مشاورین حفاظت فنی ایمنی که جهت تمدید پروانه اقدام می نمایند در صورت گذراندن دوره های بازآموزی برگزار شده توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار نیاز به شرکت در آزمون مجدد ندارند.

تبصره 3 – متقاضیان مشاوره حفاظت فنی و خدمات ایمنی می توانند در صورت پذیرفته شدن در آزمونهای مختلف در کلیه زیرگروههای تخصصی ده گانه مربوطه که در دستورالعمل اجرایی آئین نامه مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی ذکر شده است، پروانه صلاحیت را تحصیل نماید.

خ – بازرسان کار و کارشناسان مرکز تحقیقات غیرشاغل (بازنشسته، مستعفی و بازخرید خدمت) وزارت کار و امور اجتماعی (بنا به تقاضای شخصی) بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی به شرط دارا بودن حداقل 10 سال تجربه کار مستمر یا 15 سال غیرمستمر از شرکت در آزمون معاف می باشند.

فصل چهارم – رسیدگی به تخلفات و عملکرد مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی

ماده 11 – رسیدگی به تخلفات مشاورین حفاظت فنی و خدمات با مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار می باشد.

ماده 12 – اهم موارد قابل رسیدگی به شرح زیر می باشد:

الف – عدم رعایت مقررات و آیین نامه های ایمنی وزارت کار و امور اجتماعی.

ب – هرگونه سوء استفاده از پروانه صلاحیت و موقعیت شغلی.

ج – عدم همکاری با بازرسان اعزامی از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار و بازرسان کار.

د – شکایات طرف قرارداد مشاورین مذکور.

ماده 13 – عدم رعایت هر یک از مقررات این آیین نامه و دستورالعمل اجرایی و هرگونه سوء استفاده از پروانه صلاحیت بر حسب مورد موجب تذکر کتبی، درج در پرونده مشاور، تعلیق مجوز صلاحیت و ابطال آن می گردد. چنانچه هر یک از موارد مذکور واجد جنبه های جزایی باشد، مراتب به مراجع ذیصلاح اعلام خواهد گردید.

ماده 14 – کلیه مشاورین حفاظت فنی و خدمات ایمنی موجود کشور موظفند از تاریخ تصویب وضعیت خود را با این آیین نامه تطبیق دهند.

ماده 15 – این آیین نامه در چهار فصل و 15 ماده و 7 تبصره تدوین و در جلسه نهایی مورخ 6 /4 /1386 شورای عالی حفاظت فنی تصویب و در مورخ 12 /6 /1386 به تصویب نهائی وزیر کار و امور اجتماعی رسید.

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.