حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 21 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17806 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
شناسه : 38515

بسمه تعالی«با صلوات بر محمد و آل محمد»وزارت آموزش و پرورش‏وزیران عضو کمیسیون لوایح در جلسه مورخ 1389/9/7 ‏بنا به پیشنهاد شماره 1/604/310 ‏مورخ 1389/2/11 ‏وزارت آموزش و پرورش و به استناد ماده (12‏) اصلاحی قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی – مصوب 1387 ‏- و با رعایت تصویبنامه شماره […]

پ
پ

بسمه تعالی
«با صلوات بر محمد و آل محمد»
وزارت آموزش و پرورش
‏وزیران عضو کمیسیون لوایح در جلسه مورخ 1389/9/7 ‏بنا به پیشنهاد شماره 1/604/310 ‏مورخ 1389/2/11 ‏وزارت آموزش و پرورش و به استناد ماده (12‏) اصلاحی قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی – مصوب 1387 ‏- و با رعایت تصویبنامه شماره 164082/ت 373هـ مورخ 1386/10/10‏، آیین نامه تعیین قیمت فروش، اجاره و نحوه و شرایط واگذاری ساختمان ها و اراضی مازاد بر نیاز آموزش و پرورش به مؤسسان مدارس غیردولتی را به شرح زیر تصویب نمودند:

آیین نامه تعیین قیمت فروش، اجاره و نحوه و شرایط واگذاری ساختمان ها و اراضی مازاد بر نیاز وزارت آموزش و پرورش به مؤسسان مدارس غیردولتی
مصوب 1389,09,07با اصلاحات و الحاقات بعدی

ماده 1 ‏– وزارت آموزش و پرورش می تواند ساختمان ها و اراضی مازاد بر نیاز خود را برابر قوانین و مقررات و ضوابط این آیبن نامه برای تأسیس مدارس غیردولتی به صورت اجاره یا فروش به مؤسسان مدارس غیردولتی واگذار کند.

تبصره – فروش اموال موضوع این آیین نامه، منوط به تصویب هیأت وزیران است.

ماده 2 ‏– تشخیص ساختمان و زمین مازاد بر نیاز برابر ضوابط و مقررات و با رعایت تبصره ماده (12‏) اصلاحی قانون تأسیس و اداره مدارس، مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیر دولتی – مصوب 1387 ‏- در هر سال بر عهده وزیر آموزش و پرورش می باشد.

تبصره – وزارت آموزش و پرورش می تواند ساختمان هایی را برای تأسیس مدارس موضوع این آیین نامه واگذار کند که قابلیت بهره برداری از آن به عنوان مدرسه به تأیید سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور برسد.

ماده 3‏– مؤسساتی که از زمین و ساختمان با کاربری آموزشی و یا تسهیلات بانکی برای خرید فضای آموزشی یا تآسیس مدرسه استفاده ننموده باشند، در واگذاری ساختمان و زمین مازاد بر نیاز موضوع این قانون در اولویت می باشند. در شرایط مساوی از میان مؤسسان مدارس غیردولتی به ترتیب ایثارگران، فرهنگیان و مؤسسات آموزشی فرهنگی خیریه و عام المنفعه در اولویت می باشند.

ماده 4– قیمت پایه برای فروش و اجاره املاک موضوع این آیین نامه توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود و واگذاری از طریق مزایده صورت می گیرد.

ماده 5– مؤسس به عنوان خریدار باید ثمن معامله را به هنگام انتقال به صورت نقد یا اقساط (پنجاه درصد نقد و باقیمانده ظرف مدت سه سال)، با شرایطی که در آگهی مزایده اعلام می شود، به حساب خزانه داری کل کشور واریز کند.

ماده 6– چنانچه ملک فروخته شده، به صورت زمین، ساختمان فرسوده ویا ساختمان نیمه تمام باشد، مؤسس موظف است از تاریخ تحویل مبیع، به ترتیب، حداکثر ظرف مدت (36‏)، (30) و (18) ماه نسبت به احداث یا تکمیل آن اقدام و با تأیید سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بهره برداری کند. مواعد یادشده در صورت عدم اقدام مؤسس با تشخیص شورای نظارت استان حسب مورد از (3‏) تا (6) ماه قابل تمدید می باشد. با انقضای این مواعد، چنانچه خریدار (مؤسس) نسبت به راه اندازی مدرسه اقدام ننماید، با اخطار قبلی و با تشخیص شورای یادشده، قرارداد قابل فسخ خواهد بود.

ماده 7 ‏– شرایط و ضمانت اجراهای عقد بیع منعقد شده بین آموزش و پرورش و مؤسسان را وزارت آموزش و پرورش با رعایت ماده (6) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت – مصوب 1380 ‏- و آیین نامه مربوط تعیین می کند.

ماده 8 ‏– قرارداد اجاره تنظیمی مشمول احکام پیش بینی شده در ماده (13‏) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و آیین نامه مربوط خواهد بود.

ماده 9 ‏– مدت اجاره نباید از یک سال شمسی تجاوز کند و مدت مورد نظر باید با صراحت در اجاره نامه قید گردد. تمدید قرارداد اجاره با رعایت شرایط بلامانع است.

ماده 10 ‏– اجاره نامه باید به صورت رسمی باشد. در هر صورت، تضمین کافی و قانونی با رعایت ماده (6) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و آیین نامه مربوط، برای دریافت اجور و تخلیه و تحویل ملک در پایان مدت اجاره از مستأجر اخذ می گردد.

تبصره – در موارد استثنایی اجاره نامه می تواند به تشخیص سازمان آموزش و پرورش استان به صورت عادی تنظیم گردد.

ماده 11 ‏– مشخصات کامل مورد اجاره از نظر زمین، ساختمان و وضعیت کیفی آن به صراحت در اجاره نامه قید می گردد.

ماده 12‏– کلیه هزینه های مصرفی آب، برق، گاز، تلفن و هر نوع هزینه ای که برای امکان انتفاع از مورد اجاره در طول مدت اجاره ضروری باشد و همچنین هزینه های تعمیرات اعم از کلی و جزیی و تنظیفات با درج در قرارداد به عهده مستأجر است.

ماده 13– کلیه هزینه های مربوط به تنظیم و ثبت قرارداد و سند انتقال قطعی اعم از مالیات و حق تمبر و حق الثبت و پرداخت کلیه مالیات ها و عوارض و هرگونه هزینه دیگر اعم از هزینه قانونی و دولتی بر عهده مؤسس مدرسه غیردولتی می باشد.

ماده 14‏– مؤسس مدرسه غیردولتی به هیچ عنوان حق تغییر نوع کاربری و استفاده غیر آموزشی از ملک را ندارد.

ماده 15‏– اسقاط کافه خیارات به خصوص خیار غبن فاحش از سوی مؤسس در مبایعه نامه به صراحت درج می گردد.

ماده 16‏– در صورتی که مؤسس طبق مفاد آیین نامه و شرایط مندرج در قرارداد اقدام نکرده و یا از شرایط مورد اشاره به تشخیص شورای نظارت استان تخلف کند، آموزش و پرورش حق فسخ دارد.
ماده 17 ‏- در صورت بروز اختلاف در اجرای قرارداد اعم از انتقال یا اجاره، موضوع اختلاف به پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش و تصویب دولت به هیأت داوری سه نفره مرکب از نمایندگان طرف های قرارداد و یک نفر داور مرضی الطرفین و در صورت عدم تراضی، یک نفر به انتخاب کانون کارشناسان رسمی دادگستری، ارجاع خواهد شد. رأی هیأت یادشده برای طرفین لازم الاجرا می باشد.

ماده 18‏– مفاد این آیین نامه جزء لاینفک قراردادهای موضوع این آیین نامه می باشد.

این تصویبنامه در تاریخ 1389/11/17 به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

محمدرضا رحیمی -‏ معاون اول رییس جمهور

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.