حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 19 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 17823 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 19×
۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۹:۲۳
شناسه : 23928

مرجع تصویب: هیات عمومی دیوان عدالت اداریشماره ویژه نامه: ۴۷۰ چهارشنبه،۱۷ خرداد ۱۳۹۱ سال شصت و هشت شماره ۱۹۵۸۹ رأی شماره ۷۲ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع از رأی شماره ۲۳۹ و ۲۴۰ـ ۱۷/۳/۱۳۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری الزام قوه قضائیه به استخدام پیمانی اشخاص واجد شرایط (قبولی در آزمون استخدامی سال۱۳۸۳ […]

پ
پ

مرجع تصویب: هیات عمومی دیوان عدالت اداری
شماره ویژه نامه: ۴۷۰

چهارشنبه،۱۷ خرداد ۱۳۹۱

سال شصت و هشت شماره ۱۹۵۸۹

رأی شماره ۷۲ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع از رأی شماره ۲۳۹ و ۲۴۰ـ ۱۷/۳/۱۳۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری الزام قوه قضائیه به استخدام پیمانی اشخاص واجد شرایط (قبولی در آزمون استخدامی سال۱۳۸۳ قوه قضائیه) استنباط می‌شود و دلالتی بر استخدام رسمی ندارد

شماره هـ/۹۱/۱۵۶ ۷/۳/۱۳۹۱

تاریخ دادنامه : ۱۸/۲/۱۳۹۱ شماره دادنامه: ۷۲ کلاسه پرونده : ۹۱/۱۵۶

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

درخواست‌کننده : مدیرکل امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه

موضوع شکایت و خواسته : اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب دیوان عدالت اداری

گردش کار : آقای حسن رجبی راد، مدیرکل امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه به موجب نامه شماره ۳/۲۶۷۵۸/۹۰۰۰ـ۱۶/۴/۱۳۸۹ اعلام کرده است که در استناد به رأی شماره ۲۴۰ـ ۲۳۹ مورخ ۱۷/۳/۱۳۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، شعب دیوان آراء معارض صادر کرده اند. مشارالیه رفع تعارض و صدور رأی وحدت رویه را خواستار شده است.

گردش کار پرونده ها و مشروح آراء به قرار زیر است:

الف: شعبه اول تشخیص دیوان عدالت اداری، در خصوص دادخواستهای شکات مبنی بر الزام قوه قضاییه به استخدام پیمانی با توجه به قبولی در آزمون استخدامی قوه قضاییه در سال ۱۳۸۳، به موجب دادنامه‌های شماره ۲۱۱ و ۲۱۰ و ۲۰۹ و ۲۰۸ ـ ۳۱/۴/۱۳۸۸ و شعبه دوم تشخیص دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه‌های شماره ۱۸۰ و ۱۷۸ـ ۲۷/۵/۱۳۸۸ مفاداً به شرح آینده به صدور رأی مبادرت کرده است:

با توجه به این که استخدام اشخاص با مدرک تحصیلی دیپلم کامل متوسطه برای تصدی پستهای ثابت سازمانی خدمات اداری پس از توفیق در آزمون مربوط و تایید صلاحیت آنان موافق حکم مقنن بوده است و شاکی واجد شرایط است، مستند به مواد ۳۸ و ۳۵ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب مصوب سال ۱۳۷۳ و رأی وحدت رویه شماره ۲۴۰ـ ۲۳۹ مورخ ۱۷/۳/۱۳۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری حکم به استخدام رسمی شاکی صادر و اعلام می‌شود.

ب: شعبه دوم تشخیص دیوان عدالت اداری در موارد مشابه به موجب دادنامه‌های شماره ۱۷۹ـ ۲۷/۵/۱۳۸۸ و ۳۶۷ـ ۲۵/۷/۱۳۸۸ با استدلال مشابه در بند الف و با استناد به رأی شماره ۲۴۰ و ۲۳۹ـ۱۷/۳/۱۳۸۸ حکم بر الزام قوه قضاییه به استخدام پیمانی شکات صادر کرده است:

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ یاد شده با حضور رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد. پس از بحث و بررسی، با اکثریت آراء به شرح آینده به صدور رأی مبادرت می ‎ کند.

رأی هیأت عمومی

نظر به این که در رأی شماره ۲۴۰ و ۲۳۹ـ۱۷/۳/۱۳۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با استناد به مواد ۳۸ و ۳۵ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب سال ۱۳۷۳، استخدام اشخاص با مدرک تحصیلی دیپلم کامل متوسطه به منظور تصدی پستهای ثابت سازمانی کارمند دفتری و مامور ابلاغ و اجراء پس از توفیق در آزمون مربوط و تایید صلاحیت آنان و اختصاص به متصدیان مشاغل تخصصی موافق حکم مقنن اعلام شده است و در مقام رسیدگی به رفع تعارض، آراء صادر شده از شعبه ۲۴ دیوان عدالت اداری به شماره دادنامه‌های ۱۶۸۸ـ۲۶/۱۰/۱۳۸۶ و ۸۳۱ ـ۱۴/۶/۱۳۸۶ که مبنی بر وارد دانستن شکایت شاکی و ادعای نامبرده به شرح خواسته موافق قانون تشخیص شده است و در پرونده‌های شعبه ۲۴، خواسته شکات الزام به استخدام پیمانی بوده است، بنابراین رأی شماره ۲۴۰ و ۲۳۹ـ۱۷/۳/۱۳۸۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری دلالت بر الزام قوه قضاییه به استخدام پیمانی اشخاص واجد شرایط دارد. با توجه به مراتب ضمن احراز تعارض بین آراء شعب اول و دوم تشخیص به شرح مندرج در گردش کار، آراء شعبه دوم تشخیص دیوان عدالت اداری به شماره دادنامه‌های ۳۶۷ـ ۲۵/۷/۱۳۸۸ و ۱۷۹ـ۲۷/۵/۱۳۸۸ که به الزام قوه قضاییه به استخدام پیمانی صادر شده است صحیح و موافق موازین قانونی تشخیص می شود. این رأی به استناد بند ۲ ماده ۱۹ و ماده ۴۳ قانون دیوان عدالت اداری برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم ‎ الاتباع است.

                      هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

معاون قضائی دیوان عدالت اداری ـ علی مبشری

منبع سایت صلح

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.