ی. تیر 12ام, 1401

معاون اول قوه قضاییه: سختی کار پزشکی قانونی قابل درک و تصور نیست/ دقت، امانتداری و سرعت در ارائه نظرات مورد توجه باشد

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز یکشنبه دهم اسفند ماه در جلسه شورای مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه نوع خدمت، خدمت گیرنده، شرایط ارائه آن و مؤلفه‌ها و آثار خدمت ارزش آن را مشخص می‌کند، گفت: ارزش کار پزشکی قانونی با توجه به نوع و شرایط ارائه خدمت در آن بسیار بالا و کاری سخت، دقیق و علمی است که باید با اعمال صداقت، امانتداری و دقت ارائه شود.

وی افزود: خدمات گیرندگان پزشکی قانونی عمدتا افرادی نگران، دردمند و مضطرب هستند که نسبت به آینده خود مخاطره دارند و احساس می‌کنند مورد تعدی قرار گرفته اند بنابراین رسیدگی به درخواست و پاسخدهی به پرونده ایشان، ضمن سختی و شرایط ویژه، ارزش بسیار زیادی نیز دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه قاضی آرا خود را بر اساس بینه و اقرار صادر می‌کند، اظهار داشت: قاضی بر پایه شواهد و قراین و نیز مسایل علمی و کارشناسی یقین حاصل می‌کند که حکم یک پرونده را صادر کند، اما جایی که هیچ بینه و اقراری وجود ندارد پزشکی قانونی بازوی توانمند قاضی می‌شود و گاهی صدور رأی تنها منحصر به نظر پزشکی قانونی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در مواردی کار کارشناس پزشکی قانونی مانند رأی و حکم قاضی است، تصریح کرد: کار و خدمتی که پزشکی قانونی ارائه می‌کند دارای آثار بلند مدت است و در برخی پرونده‌ها نظر کارشناسی و دقیق پزشکی قانونی بسیار تعیین کننده و مشخص کننده سرنوشت آن محکمه خواهد بود.

معاون اول قوه قضاییه کار پزشکان و پرستاران را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: کار طبیب همواره کاری ارزشمند بوده چرا که با جان انسان‌ها سروکار دارد، اما در شرایط فعلی که جهان و از جمله کشور ما با ویروس کرونا مواجه است ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، مانند کار در پزشکی قانونی که ضمن ارزشمند بودن اصل کار، خدمات در شرایطی ارائه می‌شود که مراجعین شما افرادی عصبانی و آسیب دیده هستند.

به گفته وی اگرچه کار در پزشکی قانونی با سختی‌های خاص خود همراه است، اما در عین حال ارائه خدمت در پزشکی قانونی توام با حفظ عزت و کرامت افراد صورت می‌گیرد و انتظار همین است که کارشناس این سازمان با حفظ آرامش خود، مراجعین را نیز به آرامش دعوت کند.   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با تأیید مشکلات پزشکی قانونی در بخش‌های عمرانی، بودجه، نیروی انسانی و … اظهار داشت: پزشکی قانونی به شدت مورد عنایت رییس قوه قضاییه است و ایشان معتقدند به دلیل سختی کار و جایگاه خاص پزشکی قانونی باید به این سازمان نگاهی ویژه داشته باشیم.

وی با تأکید بر لزوم اولویت بندی نیاز‌های سازمان افزود: سختی کار پزشکی قانونی به گونه‌ای است که نه تنها جاذبه‌ای برای ورود افراد جدید ندارد حتی در مواردی دافعه نیز دارد و در قوه با علم به این موضوع برای رفع مشکلات سازمان قول مساعدت و همکاری می‌دهیم.

دقت، امانتداری و سرعت در ارائه نظرات مورد توجه باشد   حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تأکید مجدد بر سختی کار در پزشکی قانونی به ویژه در بخش‌های فنی و عملیاتی از جمله سالن تشریح، به بیان چند نکته در انجام کارشناسی‌ها پرداخت و افزود: به کارشناسان این سازمان توصیه می‌کنم که برخی نکات را در صدور نظرات بیش از پیش مورد توجه قرار دهند که از جمله آن‌ها دقت در اظهار نظر هاست. نظرات پزشکی قانونی باید در کمال دقت صادر شود و در عین حال شفاف و روشن و عاری از هرگونه ابهام باشد.

وی ادامه داد: نظرات پزشکی قانونی و کارشناسی‌های آن در جلب رضایتمندی مردم تأثیر بسزایی دارد و توصیه می‌شود در اعلام نظرات تا حد امکان و تا جایی که خللی به اصل موضوع وارد نشود، کار با سرعت بیشتری انجام پذیرد چرا که سرعت توام با دقت و صحت، رضایت مردم را به همراه دارد.

معاون اول قوه قضاییه حفظ کرامت، عزت، آرامش و امانتداری، رعایت مسایل شرعی و استفاده از فناوری‌های جدید و علم روز را از دیگر نکات مهم در رسیدگی به پرونده‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: رعایت جوانب شرعی و به کارگیری پزشک زن برای معاینه بانوان در مراکز پزشکی قانونی از نکات بسیار مهم است علاوه بر این در مواردی که می‌توان با استفاده از فناوری‌های روز خدمات آسان‌تر و ارزان تری را در زمانی کمتر به مردم ارائه کرد حتما از آن فناوری بهره‌مند شوید.

با بهره‌مندی از برکات ماه رجب و شعبان به استقبال ماه رمضان برویم   حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود نیز به برکات ماه‌های رجب و شعبان اشاره کرد ادامه داد: ماه رجب ماه خدا، شعبان ماه رسول الله و رمضان ماه امت است و اگر بخواهیم از ضیافت الهی در ماه رمضان برخوردار باشیم باید در این دو ماه خود را مهیا کرده و اهمیت این دو ماه را درک کنیم.

وی افزود: در ماهی که میزبان خداوند و میهمان بندگان هستند هر تقاضا و خواسته‌ای اجابت شده و بی جواب نمی‌ماند و می‌توانیم با اصلاح گذشته، آینده را بر مبنای صحیح پایه ریزی کنیم.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما در ادعیه و دعاهایمان همواره از خداوند می‌خواهیم که به فضل و رحمتش با ما رفتار کند چرا که ما تحمل عدل الهی را نیز نداریم و البته که خداوند به قولش پایبند است و توبه انسان‌ها و بازگشت آنان به راه راست را می‌پذیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای یادآور شد: اگر در زندگی به دنبال راه نجات هستیم و می‌خواهیم که راه را گم نکنیم و در صراط مسقیم حرکت کنیم باید به ریسمان الهی چنگ بزنیم تا در طوفان رویداد‌ها و دوراهی‌ها و تردید‌های زندگی به ساحل نجات دست یابیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دسته‌ها